Raketa Starship se vydá do vesmíru nejspíš už v lednu, oznámil Musk. Plánuje deset letů ročně

První testovací orbitální let rakety Starship, kterou vyvíjí společnost SpaceX pro lety na Měsíc a Mars, se pravděpodobně uskuteční začátkem příštího roku. Podle serveru Space.com to řekl zakladatel a majitel firmy Elon Musk během zasedání specializovaných institucí Národních akademií věd, inženýrství a medicíny, což je kolektivní vědecká akademie Spojených států.

SpaceX počítá s prvním orbitálním letem v lednu nebo v únoru, pokud vše půjde podle plánu, sdělil Musk. A po tomto důležitém kroku by podle něj mohly v ideálním případě brzy následovat další lety. „Máme v úmyslu uskutečnit, doufejme, desítku startů příští rok. Možná víc,“ poznamenal šéf společnosti, jejíž rakety Falcon 9 a lodě Dragon už úspěšně dopravily náklady i lidské posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Starship je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný do vesmíru přepravovat více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách do hlubokého vesmíru. Doplňování paliva v kosmu raketě umožní transportovat posádky či velký náklad na Měsíc a na Mars.

Prototyp a vizualizace lodi Starship
Zdroj: SpaceX

První, nosný, stupeň systému, který společnost pojmenovala Super Heavy, bude vybaven 35 motory Raptor. Starship bude mít motorů šest a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako Starship opakovaně použitelný, což výrazně sníží náklady na vesmírné výpravy. Oba spojené stupně s průměrem devíti metrů dosáhnou výšky 120 metrů.

SpaceX zahájila zkušební lety prototypů Starshipu ze své „hvězdné základny“ u Boca Chica na jihu Texasu loni 9. prosince. Při těchto testech ale prototypy vybavené třemi raptory dosáhly maximální výšky „jen“ deseti kilometrů.

Napoprvé to nemusí vyjít

Nadcházející orbitální testovací let bude zahrnovat prototyp Starshipu s označením SN20, který má pohánět plný počet šesti raptorů, a prototyp rakety Super Heavy s označením Booster 4. Nosič Booster 4 se má krátce po startu spustit do Mexického zálivu, ale SN20 jednou obletí Zemi a sestoupí do Tichého oceánu poblíž havajského ostrova Kauai.

Podle Muska nelze očekávat, že zkušební let bude perfektní. „S tímto prvním startem je spojeno velké riziko. Takže bych neřekl, že to bude pravděpodobně úspěšné, ale myslím, že uděláme velký pokrok,“ poznamenal.

SpaceX už má pro Starship zákazníky. Například japonský miliardář Jusaku Maezawa si zarezervoval místo pro let kolem Měsíce s plánovaným startem v roce 2023. A začátkem letošního roku NASA vybrala Starship jako počáteční přistávací systém lidských posádek v rámci programu Artemis. Jeho cílem je vytvořit udržitelnou přítomnost lidí na Měsíci a kolem Měsíce do konce tohoto desetiletí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Znečištění jako na dálnici. Z lezeckých bot se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie

Lezení může vypadat jako zdravý sport. Jenže podle nové studie v něm může být ukrytý problém. Drobné částečky chemikálií, jež se uvolňují ze sportovní obuvi, mohou představovat zdravotní riziko.
před 7 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 10 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
včera v 13:20

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
včera v 11:09

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...