Psi sdílí stres se svými majiteli, zjistili švédští etologové

Výzkum psů a dalších domácích zvířat v poslední době ukazuje na překvapivě silné napojení na jejich majitele. Potvrdila to i nejnovější studie švédských etologů, podle které psi sdílí stejný stres jako jejich majitelé.

Etologové studovali kortisol, hormon spojený se stresem, který se vyskytuje v krvi a jeho stopy se dají najít i ve vlasech. Díky jeho usazování se každý vlas stává biologickým záznamem toho, kolik stresu daný člověk zažil. Pro vědce je to ekvivalent letokruhů u stromů. 

Rozsahem byl švédský výzkum poměrně malý. Vědci v jeho rámci sledovali 25 borderkolií, 33 sheltií a jejich majitelky. Z tohoto vzorku vyšlo, že množství kortisolu v ženských vlasech velmi dobře koresponduje s jeho množstvím v psí srsti.

„Tohle je poprvé, co jsme pozorovali dlouhodobou synchronizaci v úrovni stresu mezi dvěma odlišnými druhy,“ uvedla etoložka Lina Rothová. „Něco takového jsme mezi lidmi a psy zatím neviděli.“

Největší podobnost se projevila v zimě

Tým, který Rothová vedla, měřil koncentrace kortisolu v krátkých pramenech vlasů (srsti) v části blízko pokožky v zimě a v létě 2017 a 2018. Podobnost v úrovni kortisolu mezi lidmi a psy se projevovala neustále, ale nejsilnější byla během zimních měsíců.

Vědci se pokoušeli také zjistit, zda má životní styl psů dopad na úroveň jejich stresu. Přibližně polovina zvířat zapojených do experimentu podstupovala pravidelný trénink a závody, aby se zjistilo, jaký na ně mají vliv. Ostatní psi žili v poklidu v domácnostech.

V odborném žurnálu Scientific Reports přírodovědci popsali, že stres u závodících psů odrážel úroveň stresu u jejich majitelek výrazně přesněji, než tomu bylo u psů, kteří žili jen v domácnostech. Vědci věří, že je to tím, jak se během tréninku a závodů prohlubovala vazba mezi lidmi a zvířaty.

Výzkum současně vyloučil, že by na úroveň stresového hormonu měly dopad další faktory. Například zda psi žijí v domě se zahradou nebo bez ní, nebo jak dlouhou dobu s nimi majitel tráví.

Naopak největší vliv měly na psy psychické stavy jejich majitelů. Zdaleka nejvíc se projevil neuroticismus. Čím více neurotický byl majitel, tím menší množství kortisolu mělo zvíře v srsti. Vědci si to vysvětlují tím, že neurotičtí lidé se emocí zbavují právě mazlením se psy. A to snižuje úroveň kortisolu u zvířat.

Podle Rothové si toto propojení mnoho majitelů psů uvědomuje. A někteří z nich kvůli tomu mají pocit viny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
před 13 hhodinami

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025
Načítání...