Velmistři čichu. Psi vycítí pach epileptického záchvatu, potvrdil výzkum

Psi jsou schopni vycítit zápach spojený s příchodem epileptických záchvatů, potvrdil rozsáhlý výzkum. Vědci doufají, že by toho mohli využít pro výcvik psů, kteří by mohli dát lidem s epilepsií větší svobodu a také lepší kontrolu nad chorobou.

O tom, že psi mohou vycítit příchod epileptického záchvatu, se mluví už dlouhá léta, ale zatím neexistovaly žádné reálné důkazy. Vědcům se něco podobného jen špatně prokazovalo. „Zatím jsme měli jen historky, že někdo někde povídal, jak pes začal před příchodem záchvatu štěkat – ale nic víc. Důkazy z vědecké literatury nebo výzkumu úplně chyběly,“ uvedla Amélie Catalaová z univerzity v Rennes, hlavní autorka výzkumu.

Podle ní nebylo vůbec jasné, jestli to psi dokážou, a pokud ano, za jakých okolností, s jakou přesností, případně jakým způsobem a jakými smysly vůbec umí příchod záchvatu předpovídat.

Ve studii, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports, Catalaová a její kolegové chtěli ověřit, jak si psi se speciálním výcvikem s tímto úkolem poradí. Testovali, jak psi rozlišují čichově mezi tělesnými pachy ze vzorků odebraných lidem během epileptických záchvatů, v normálním stavu a těsně po cvičení. Test probíhal na pěti pacientech s různými formami epilepsie.

Psí superschopnosti

Výsledky ukázaly, že psi jsou nečekaně úspěšní – pravděpodobnost, že identifikují člověka s epilepsií, se pohybovala mezi 67 a 100 procenty. Že identifikují člověka, který epilepsii nemá, se pohybovala dokonce mezi 95 a 100 procenty. Tak vysoká úspěšnost podle biochemiků naznačuje, že epileptický záchvat je doprovázený specifickými pachy – a to bez ohledu na druh záchvatu. Lidský čich je nedokáže odhalit, citlivý psí čich ale ano.

Autoři práce chtějí v nadějném výzkumu pokračovat, nyní se zaměří na to, zda je tento zatím neidentifikovaný pach přítomný až v okamžiku záchvatu, anebo i před ním. Pokud by se objevoval už před záchvatem, znamenalo by to, že psi jsou schopní předvídat jeho příchod.

Deník Guardian přinesl rozhovor s mluvčí neziskové organizace Epilepsy Action, která uvedla, že řada nemocných se už na své psy spoléhá. Sice neví, jam moc přesní psi jsou ani jaký smysl využívají, ale ví určitě, že to funguje: „Netušíme, jak to psi dělají. Proto je tento výzkum nesmírně zajímavý a mohl by se stát dalším krokem pro naše pochopení toho, jak by psi mohli ještě lépe pomáhat lidem s epilepsií.“

Psi jsou díky dlouhému soužití s člověkem a desítky tisíc let trvající adaptaci velmi dobrými pozorovateli lidského chování i projevů, které pro ně nejsou normální. Díky tomu dnes pomáhají nejen lidem s poruchami zraku, ale například také autistům. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vzorky z planetky Bennu jsou plné životadárných sloučenin

Vzorky z planetky Bennu, které v roce 2023 na Zemi přinesla sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), obsahují důležité stavební kameny života. Mezi prokázanými sloučeninami je všech pět bází DNA a RNA a třiatřicet různých aminokyselin, vyplývá z analýz, o nichž informují nejnovější vydání vědeckých časopisů Nature a Nature Astronomy. Minerály obsahující anorganické soli navíc naznačují původ planetky.
31. 1. 2025

Zuby používal jako otvírák. Archeologové popsali trápení vojáka z 19. století

Neobvyklý fyzický důkaz o vojenské praxi z první poloviny 19. století odkryly kosterní pozůstatky vojáka s netypicky poškozeným chrupem, které našli archeologové při výzkumu v roce 2012 v Majetíně na Olomoucku. Analýza teď odhalila, že muž používal zuby k otevírání prachových patron. Chemická analýza navíc potvrdila přítomnost síry ze střelného prachu v zubním kameni.
31. 1. 2025

Za díry v silnici po zimě nemůže rozpínání vody, ale kryosukce, zjistili vědci

Díry na silnicích se nejvíc objevují na přelomu zimy a jara. Podle nových vědeckých poznatků mají ale jinou příčinu, než se běžně předpokládá. Podle expertů totiž není viníkem rozpínání objemu vody při jejím zamrzání, ale jev zvaný kryosukce.
31. 1. 2025

Nejméně 13 mamutů i nástroje lovců. Vědci našli v Ústí jedinečný pravěký tábor

Archeologové v Ústí nad Labem objevili na pravěkém tábořišti mamutí kosti, kamenné nástroje i místa, kde je lidé vyráběli. Nálezy pocházejí z pozdní doby ledové a jsou staré přes dvaadvacet tisíc let.
31. 1. 2025

Model: Horko bude v Evropě zabíjet stále víc, ubude ale úmrtí kvůli chladu

Podle nové studie extrémní teploty připraví o život v Evropě do konce století až 2,3 milionu lidí. Vědci navrhují adaptační i mitigační strategie – tedy jednak lepší přizpůsobení se horku, ale také snížení emisí.
30. 1. 2025

Citlivá data čínského DeepSeeku byla bez zabezpečení na internetu

Množství citlivých dat čínského start-upu DeepSeek provozujícího jazykový model s prvky umělé inteligence (AI) bylo bez zabezpečení dostupných na internetu. Na svém webu na to ve středu upozornila izraelsko-americká společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost Wiz Research. Bez zabezpečení podle ní zůstaly digitální softwarové klíče a protokoly chatu, které podle všeho zachycovaly prompty odesílané uživateli. DeepSeek na dotaz agentury Reuters uvedl, že po upozornění data neprodleně zabezpečil.
30. 1. 2025

Nově objevená superzemě leží od Slunce jen dvacet světelných let

Sedm tisíc je počet exoplanet objevených za tři desítky let od nalezení té první. Ale podle astronomů jde stále jen o maličkou část mnohem většího celku, který tyto planety mimo Sluneční soustavu tvoří. Celkem jich mohou být jen v „naší“ galaxii Mléčná dráha miliardy. Teď vědci popsali další, která má unikátní vlastnosti.
30. 1. 2025

NASA našla planetku s nejvyšší šancí srážky se Zemí

V prosinci loňského roku objevili astronomové do té doby neznámý objekt, který označili za planetku neboli asteroid. Dostal jméno 2024 YR4 a podle předběžných analýz má ze známých asteroidů nejvyšší pravděpodobnost, že se srazí se Zemí. Šance na to je ale i tak minimální a lidstvo navíc na rozdíl od minulosti disponuje technologiemi, které by uměly takový objekt odklonit.
29. 1. 2025
Načítání...