Citlivá data čínského DeepSeeku byla bez zabezpečení na internetu

Množství citlivých dat čínského start-upu DeepSeek provozujícího jazykový model s prvky umělé inteligence (AI) bylo bez zabezpečení dostupných na internetu. Na svém webu na to ve středu upozornila izraelsko-americká společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost Wiz Research. Bez zabezpečení podle ní zůstaly digitální softwarové klíče a protokoly chatu, které podle všeho zachycovaly prompty odesílané uživateli. DeepSeek na dotaz agentury Reuters uvedl, že po upozornění data neprodleně zabezpečil.

„Wiz Research identifikoval veřejně přístupnou databázi ClickHouse patřící DeepSeeku, která umožňuje plnou kontrolu nad databázovými operacemi, včetně možnosti přístupu k interním datům,“ uvedla kyberbezpečnostní společnost.

Zjištění podle firmy zahrnovalo více než milion řádků protokolových toků, které obsahují historii chatu, tajné klíče a řadu citlivých informací. „Tým Wiz Research okamžitě a zodpovědně problém oznámil společnosti DeepSeek, která problém okamžitě vyřešila,“ dodala firma.

„Vypůjčuje“ si od konkurence?

Není to jediná výhrada, která se vůči této AI objevila. Podle listu Financial Times americká společnost OpenAI stojící za populárním jazykovým modelem s prvky umělé inteligence (AI) ChatGPT podezřívá čínský start-up DeepSeek, že pro trénink vlastního modelu AI neoprávněně použil její výstupy. Společnost věc odmítla oficiálně komentovat.

Podle zdroje OpenAI identifikovala použití techniky zvané „destilace“. Ta umožňuje menším modelům dosáhnout podobných výsledků jako větší modely za výrazně nižších nákladů. Tato praxe je v odvětví běžná pro interní účely, avšak OpenAI podle FT považuje její použití DeepSeekem pro vytvoření vlastního veřejného modelu za porušení podmínek užívání služby. Ty explicitně zakazují vývoj konkurenčních modelů na základě jejich výstupů.

Microsoft, který s OpenAI spolupracuje a patří mezi její největší investory, už loni prošetřoval účty spojené s DeepSeekem a zablokoval jim přístup k vývojářskému rozhraní OpenAI.

V oficiálním prohlášení se OpenAI vyjádřila v obecné rovině, aniž by jmenovala DeepSeek, že podniká kroky „k ochraně našeho duševního vlastnictví, včetně pečlivého procesu rozhodování o tom, které schopnosti budou zahrnuty do zveřejněných modelů“ s tím, že chce spolupracovat s americkou vládou na ochraně modelů AI před pokusy konkurence zmocnit se americké technologie.

Také pověřenec administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pro AI a kryptoměny na televizní stanici Fox News hovořil o možné krádeži duševního vlastnictví. „Existují podstatné důkazy, že DeepSeek extrahoval znalosti z modelů OpenAI pomocí destilace, a nemyslím si, že by z toho OpenAI měla radost,“ dodal.

Podle některých expertů jde nicméně o běžnou praxi mezi akademiky i start-upy. „To znamená, že zdarma dostanete krok vyžadující lidskou zpětnou vazbu. Nepřekvapuje mě, že DeepSeek údajně udělal totéž. Pokud ano, zastavit tuto praxi by mohlo být obtížné,“ řekl FT doktorand v oboru AI na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ritwik Gupta.

Cenzura na každém kroku

Problematické je i nastavení této čínské AI. Řada zahraničních serverů informovala o tom, že program filtruje odpovědi, kterými reaguje na množství otázek týkajících se zejména čínské politiky a historie. Česká televize se pokusila tato tvrzení ověřit a umělá inteligence opravdu odmítá odpovídat na cokoliv týkajícího se například Tchaj-wanu nebo protestů na náměstí Nebeského klidu.

Současně nechce psát nic negativního o vrcholných čínských politicích, přičemž o zástupcích jiných států informace klidně sdílí.

Proč je čínská AI tak důležitá

Chatbot R1 společnosti DeepSeek byl podle médií vyvinut za mnohem nižších nákladů než konkurenční americké systémy a jeho provoz je výrazně méně energeticky náročný. To vyvolává pochybnosti ohledně budoucnosti dominantního postavení Spojených států v oblasti AI a také ohledně rozsáhlých investic, které americké podniky v souvislosti s AI plánují, napsal server CNBC.

Americká média spuštění modelu přirovnávají k vypuštění družice Sputnik někdejším Sovětským svazem, které znamenalo šok pro Západ. Investoři v prvotní reakci začali prodávat technologické akcie v čele s výrobcem polovodičů pro umělou inteligenci Nvidia. Zároveň se ale DeepSeek v posledních dnech potýká s technickými problémy, které přisuzuje kybernetickému útoku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 1 hhodinou

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 15 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 15 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 16 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 18 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...