Prvními testy prošel nový lék proti HIV. Stačí ho užívat jednou ročně

Preventivní injekce proti viru HIV s roční účinností prošla první fází testování, oznámila americká farmaceutická společnost Gilead Sciences. Nová forma preventivního přípravku by se mohla stát nejdéle působící formou ochrany proti tomuto viru, jaká je nyní k dispozici. Vir HIV způsobuje nemoc AIDS.

Do testování látky lenakapavir se podle studie zveřejněné v odborném časopise Lancet zapojilo čtyřicet osob bez HIV. Po aplikaci injekce se podle vědců nedostavily žádné vážné vedlejší příznaky ani jiná zdravotní rizika. Látka se v tělech účastníků studie vyskytovala i po 56 týdnech. Testy nadějné léčivé látky tedy mohou pokračovat v další fázi, kdy se do studie bude moci zapojit větší množství lidí.

Injekce je další formou prevence proti HIV známé jako pre-expoziční profylaxe (PrEP). PreP se doposud podával pomocí tabletek, které se musely brát každý den, případně se člověk musel nechal co osm týdnů přeočkovat. Funguje podobně jako očkování, někdy se používá i jako srovnání s kondomem: tableta obsahuje dvě léčiva, která brání usazení viru HIV v těle. PrEP se musí užít před tím, než k riziku dojde, tedy primárně před pohlavním stykem.

Metoda má sice vysokou účinnost, až 99 procent, ale problémem je právě to, jak uživatelsky nepříjemné je to, kdy se musí brát.

Dosavadní léčba funguje, ale nová je lepší

„PrEP ve formě denních tablet je při boji proti HIV přelomová,“ uvedl podle BBC Richard Angell z britské charitativní organizace Terrence Higgins Trust. „Je úžasné vidět tyto první výsledky naznačující, že injekce PrEP by mohly mít účinnost až dvanáct měsíců. Musíme se nyní připravit na jejich zavedení,“ řekl Angell.

Zároveň podotkl, že dostupnost přípravku PrEP ve formě denních tablet je ale stále omezená. „Pilulka nadále není dostupná ve věznicích, na internetu či v lékárnách,“ řekl.

Lék podávaný jednou za rok by mohl pomoci snadněji zvládat třeba i situace, kdy dojde k výpadku financování nebo nějaké krizi, která by mohla způsobit výpadky zásobování.

Vědecký tým vyvíjející látky proti HIV a jiným virům vede ve společnosti Gilead Sciences na pozici viceprezidenta pro virologii český virolog a biochemik Tomáš Cihlář. V době pandemie covidu-19 se podílel na vývoji léku remdesivir. V roce 2020 se stal laureátem Mimořádné ceny Neuron pro nejlepší české vědce a vědkyně.

Ve světě je podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) virem HIV nakažených asi 39,9 milionu lidí. Cílem iniciativ WHO a přidružených institucí je ukončit pandemii viru do roku 2030, což zahrnuje i zlepšení přístupu k preventivním lékům jako PrEP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Načítání...