Příběh dvou obrů ukazuje, jak důležitou roli měly ženy u Keltů

Využívání genetické analýzy v archeologii umožňuje rekonstruovat velmi přesně rodinné vazby u lidí, kteří žili v dávno zaniklé minulosti. Teď tuto metodu vědci využili na ranou keltskou kulturu a odhalili v ní nečekanou společenskou strukturu.

Archeologové našli ostatky dvou mužů v bohatě zdobených hrobech plných vzácných artefaktů, včetně jantaru, slonoviny a pozlacených pohárů. Hroby od sebe ležely asi deset kilometrů, oba na místě dnešního předměstí Stuttgartu.

Oba muži byli na svou dobu obři. Měřili na výšku skoro dva metry a museli být obávaní válečníci – a podle pohřební výbavy navíc i boháči. Přesto byla společnost založená více na ženské linii než na nich.

Ukázal to nový výzkum, který překvapivě prokázal, že přinejmenším některé části rané keltské společnosti se řídily pravidly, jimž se říká matrilinearita. Jde o uspořádání společnosti, kde se osobní atributy, privilegia i majetek – a tedy i moc – dědí v mateřské linii. Zjednodušeně řečeno: oba mocní válečníci se dostali na vrchol společenské pyramidy díky svým matkám (a strýcům), nikoliv otcům. A jejich úspěch byl pro jejich potomky možná méně důležitý než úspěch jejich žen.

Oba bojovníci zemřeli někdy kolem roku 510 před naším letopočtem. Patřili mezi keltské kmeny, které ovládaly prostor severně od Alp už dvě stě let předtím a měly mu vládnout ještě dalších sto let.

Patřili k takzvané halštatské kultuře, která v té době ovládala i území dnešních Čech. Tito vládci starověké Evropy těžili z toho, že ovládli výrobu a opracování železa, díky čemuž měli lepší zbraně než nepřátelé. A mohli si tak dovolit jantar z Baltu, cín z Britských ostrovů a zlato a slonovinu dokonce až ze Středomoří. Jejich opevněná sídla se svou velikostí a propracovaností vyrovnala soudobým městům v Itálii a Řecku.

Do současnosti se dochovaly doklady jejich bohatství a moci hlavně v obřích pohřebních mohylách, které mohly být až sto metrů velké a šest metrů vysoké. Na našem území jsou známé například v Hradeníně u Kolína, Lhotce u Litoměřic, Straškově u Roudnice a v Lovosicích.

Vhled do života Keltů díky genetické analýze

Nový archeologický výzkum založený na genetické analýze desítek koster, jehož výsledky vyšly v odborném časopise Nature Human Behaviour, zjistil, že společenské postavení těchto raných Keltů bylo určováno právě postavením jejich matek.

„Tyto výsledky jsou naprosto fantastické,“ uvedla pro odborný časopis Science archeoložka Carola Metzner-Nebelsicková, která se na výzkumu nepodílela. Matrilinealita je totiž v moderních společnostech nesmírně vzácná, nejčastěji se objevovala v jednodušších společenských systémech, hlavně zemědělských společnostech Severní Ameriky, například u indiánů Hopi a u Irokézů.

O tom, jak Keltové z doby halštatské žili a jak si vybírali své vůdce, se až doposud téměř nic nevědělo.

Jenže nedávno došlo k něčemu, co brněnský archeolog Jiří Macháček označuje jako „revoluce v archeologii“. Díky genetické analýze totiž dnes mohou vědci rekonstruovat zcela přesně, kdo byl s kým příbuzný, jaké geny se přenášely mezi generacemi, a odhalovat tak, jak vypadala společenská pyramida v dávno zaniklých kulturách.

Model halštatské mohyly
Zdroj: Wikimedia Commons/ Wolfgang Sauber

Příběh dvou obrů

Archeologové zjistili, že oba výše popsaní muži byli příbuzní druhého stupně, s největší pravděpodobností se jednalo o příbuzné z matčiny strany. To by mohlo znamenat, že byli dědečkem a vnukem, strýcem a synovcem, nebo dokonce bratranci z prvního kolena.

Víc se ze samotné genetiky vyčíst nedá, ale pomohla klasická „staromódní archeologie“ založená na analýze letokruhů. Ze dřeva použitého na stěny pohřebních komor se dalo vyčíst, kdy se muži narodili. To ukázalo, že pocházeli ze stejného místa, ale narodili se s rozestupem padesáti let.

Všechno svědčí o tom, že sestra prvního muže byla s největší pravděpodobností matkou druhého muže. Toto uspořádání je známé jako takzvaná matrilineární avunkulát. V jiné mohyle v regionu byla v centrálním hrobě pohřbena žena a ve stejné mohyle byl pohřben mladý muž s podobnými markery mitochondriální DNA, což rovněž naznačuje spojení po mateřské linii.

Už dříve existovaly náznaky z pozdějších dob o matrilinearitě u Keltů, ale chyběly fyzické důkazy.

Tento systém, ve kterém muži hodně záleží na rodině své sestry, je zajímavý tím, že naznačuje jistou formu společenské nestability. Především nejistotu v tom, je-li muž biologickým otcem vlastního dítěte. Zatímco v tom nemůže (až na výjimečné případy) mít úplnou jistotu nikdy, u dětí své sestry tohle nehrozí: tam je vždy jasné, že její potomci jsou i jeho „krve“.

Vlivů ale mohlo být mnohem víc. Vědci jsou teprve na začátku studia tohoto fenoménu, který ukazuje, jak složitá byla keltská společnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 10 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 12 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 14 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 14 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 16 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 17 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...