Porouchaný Starliner je zpátky na Zemi, posádka zůstává ve vesmíru

2 minuty
Porouchaný Starliner je zpátky na Zemi, posádka zůstává ve vesmíru
Zdroj: ČT24

Problémová vesmírná loď Starliner americké společnosti Boeing v sobotu úspěšně přistála na Zemi. Plavidlo se vrátilo bez posádky – dva astronauti, které na orbitu vyvezlo letos v červnu původně na osmidenní misi, zůstanou na ISS až do února příštího roku, kdy se vrátí v lodi konkurenční firmy SpaceX.

„Při návratu do atmosféry se vyskytly jisté problémy, včetně dalších potíží s tryskami, ale Starliner přistál na jedničku,“ komentoval návrat lodi vedoucí programu komerčních letů s posádkou NASA Steve Stich.

Šest hodin po odletu z ISS přistál Starliner v areálu raketové střelnice White Sands Missile Range v Novém Mexiku, pouštní tmou sestupovala loď s pomocí autopilota. Kamery na vesmírné stanici a dvojice letadel NASA zachytily modul, jak se přibližoval k zemi. „Dobré přistání, docela úžasné,“ řekla řídicímu středisku mise astronautka Sunita Williamsová, která dosednutí Starlineru sledovala z vesmírné stanice asi 420 kilometrů nad Čínou.

„Všichni máme z úspěšného přistání radost. Ale pak je v každém z nás kousek, který si přeje, aby to bývalo dopadlo tak, jak jsme si naplánovali,“ řekl vedoucí programu Stich na tiskové konferenci po přistání a dodal, že rozhodnutí nenechat astronauty na palubě považuje i nadále za správné.

Příliš riskantní

Starliner odstartoval k první posádkového misi letos 5. června z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Dlouho očekávaný testovací let provázely závady i několikaleté odklady. První zkušební bezposádková mise Starlineru v roce 2019 dopadla tak špatně – loď kvůli chybám softwaru nedoletěla k vesmírné stanici – že se musela opakovat o tři roky později. Následující problémy vyústily v ještě větší zpoždění projektu a opravy za více než miliardu dolarů.

Problémy Starliner neopustily. Původní plán současné mise počítal s tím, že dva ostřílení veteráni NASA Barry Wilmore a Sunita Williamsová stráví na ISS osm dní. Selhání naváděcích trysek lodi při příletu ke stanici ale rozproudilo několikaměsíční diskusi mezi NASA a Boeingem ohledně bezpečného návratu. Nakonec padlo rozhodnutí, že návrat astronautů lodí Starliner by byl příliš riskantní.

Starliner je výsledkem programu, v rámci kterého si NASA před deseti lety objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. První let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, loď stejného typu na konci tohoto měsíce odstartuje k ISS, aby dva trosečníky vrátila příští rok v únoru zpátky na Zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 2 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 21 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
včera v 14:56

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025
Načítání...