Plně očkované covid téměř nenapadá, ukázala americká studie

V USA se mezi lednem a dubnem nakazilo koronavirem jen 0,01 procenta lidí plně imunizovaných proti covidu-19. Vyplývá to z rozsáhlé studie amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která vychází z údajů nasbíraných od 101 milionů sledovaných. Výsledek podle střediska potvrzuje velkou účinnost vakcín proti covidu-19.

Administrativa prezidenta Joea Bidena v reakci na tuto zprávu oznámila, že plně imunizována je nyní už více než polovina americké dospělé populace.

Studie současně potvrzuje, že i když jsou již schválené vakcíny vysoce účinné, dají se očekávat vzácné případy nákazy, „zejména dokud se nepodaří dosáhnout dostatečné úrovně imunity v populaci, která sníží přenos viru,“ poznamenává v závěrech ze své studie CDC.

U koho hrozí nákaza nejvíc

Středisko zaznamenalo nákazu u celkem 10 262 lidí po více než dvou týdnech od druhé dávky vakcíny, nebo po naočkování jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson. Téměř 6500 případů byly ženy a střední věk infikovaných činil 58 let.

U 2725 lidí se neobjevily příznaky covidu-19, 706 jich muselo být hospitalizováno a 132 jich zemřelo z důvodů spojovaných s covidem-19.

Po plné imunizaci se tedy koronavirem nakazilo 0,01 procenta lidí, 0,0007 procenta jich muselo být hospitalizováno a 0,0001 procenta jich po nákaze zemřelo.

Jen o několik dní dříve vydalo CDC zprávu o účinnosti mRNA vakcín mezi zaměstnancí ve zdravotnictví – tedy u těch, kdo jsou vystaveni velkému riziku nákazy a vysoké koncentraci viru. Podle ní je reálná účinnost těchto očkovacích látek 94 procent.

CDC však upozorňuje, že počet infikovaných bude téměř jistě vyšší, protože zejména řadu bezpříznakových případů nákazy se lékařům nepodaří zaznamenat. Středisko přitom oznámilo, že od 1. května bude nadále evidovat jen ty případy nákazy u naočkovaných lidí, které povedou k hospitalizaci či úmrtí. Takové rozhodnutí nicméně kritizují někteří experti, podle nichž tím vědci přijdou o důležitá data.

Očkování v USA

V USA je už plně naočkováno proti covidu-19 již téměř 130 milionů lidí, tedy více než polovina všech dospělých, oznámil Bílý dům. V distribučních centrech napříč USA je přitom k dispozici dalších asi 70 milionů dávek.

Biden již dříve prohlásil, že by chtěl, aby do oslav Dne nezávislosti, který připadá na 4. července, dostalo alespoň jednu dávku vakcíny nejméně 70 procent Američanů. Vládní koordinátor boje proti pandemii Andy Slavitt v úterý řekl, že této úrovně dosáhlo již devět z 50 amerických států.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
včera v 13:33

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00
Načítání...