Newyorské školy zasahují proti umělé inteligenci, zakázaly program ChatGPT

Reakce škol na umělé inteligence právě začala. A je negativní. Algoritmus ChatGPT je podle těch newyorských natolik dobrý, že narušuje výuku – a proto ho zakazují.

Newyorské veřejné školy zakázaly učitelům i studentům používat program ChatGPT, protože se obávají, že tato výkonná umělá inteligence povede k tsunami podvodů. Městské školy už zablokovaly na svých serverech přístup k tomuto programu. Nejsou ale samozřejmě schopné ovlivnit to, co budou žáci dělat na svých počítačích doma.

„Vzhledem k obavám z negativních dopadů na výuku studentů a k obavám ohledně bezpečnosti a přesnosti obsahu je přístup k ChatGPT v sítích a zařízeních newyorských veřejných škol omezen,“ potvrdila pro server Gizmodo mluvčí newyorského odboru školství Jenna Lyleová.

„Tento nástroj sice může poskytnout rychlé a snadné odpovědi na otázky, ale nepomáhá studentům vytvářet dovednosti kritického myšlení a řešení problémů, které jsou pro studijní a celoživotní úspěch nezbytné.“

Město tím slovy své mluvčí říká, že se obává podvodů, kdy studenti budou využívat schopností programu, aby dělal kreativní práci za ně. ChatGPT totiž přesně tohle dokáže: umí na zadání napsat esej, vyřešit slovní i matematickou úlohu, skládat básně i napsat výklad nějakého etického problému. Zvládne dokonce psát i jednoduché povídky nebo primitivní filmové scénáře.

Studenti by tak mohli místo pokusů přemýšlet sami o řešení, kontextu a povaze nějaké otázky jednoduše zadat programu, aby to udělal za ně, přičemž výsledek dostanou prakticky okamžitě. Což znamená, že sice v úkolu fakticky uspějí, ale neosvojí si schopnosti, které jim mohou pomoci k úspěchu.

Poptávka po kontrole

Vyjádření newyorských veřejných škol také odkazuje na problém tohoto programu s přesností – jeho odpovědi jsou totiž plné faktických chyb. Vychází totiž ze souborů dat, jejichž věrohodnost není nijak kontrolovaná, navíc má tendenci je špatně interpretovat.

Školy zatím nemají nástroje k tomu, aby odhalily, jestli je text napsaný člověkem, nebo strojem. Právě po těchto programech nyní zřejmě po celém světě vzroste poptávka. Školy totiž jinak ztratí jeden ze svých základních nástrojů k tomu, aby kontrolovaly své studenty.

První takové programy už vznikají. Na začátku letošního roku jednoduchou, a ne zcela spolehlivou verzi, která je přístupná pro všechny, vytvořil jeden americký student. Protože je jeho stránka neustále přetížená, dá se předpokládat, že je už nyní maximálně využívaná.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
před 10 hhodinami

Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně

Politika, společnost a klima jsou tři navzájem provázané fenomény, které v minulosti přispívaly k pozitivním změnám, ale také se stávaly příčinou rozsáhlých krizí. Současná změna klimatu způsobená lidskou aktivitou přináší spoustu problémů i výzev. S podobnými změnami se museli lidé na území dnešního Česka potýkat i v dávné minulosti, byť tehdy se podnebí měnilo z přirozených důvodů. Vědci teď popsali, jak zvládaly ochlazování a oteplování germánské kmeny na konci třetího století našeho letopočtu.
včera v 17:03

Astronomové poprvé pozorovali vznik nové sluneční soustavy

Vědci poprvé přesně určili okamžik, kdy se kolem hvězdy začaly formovat planety. Sledovali totiž vznik první hmoty, z níž se tato tělesa utvářejí – horké minerály, které v době pozorování právě začínaly tuhnout. Tento objev nejenže představuje první případ, kdy astronomové viděli planetární systém v tak raném stádiu vzniku, ale současně otevírá pomyslné okno do minulosti naší Sluneční soustavy.
včera v 12:44

Archeologové objevili v Albánii jezerní město staré osm tisíc let

Už v pravěku budovali lidé v Evropě rozsáhlá sídliště. Jedno z nejstarších teď zkoumají archeologové v Albánii. Vzniklo asi před osmi tisíci lety na jednom z tamních jezer.
včera v 11:30

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
včera v 09:24

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
17. 7. 2025

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
17. 7. 2025
Načítání...