Na pobřeží Kaspického moře se našlo 150 mrtvých tuleňů. V podezření jsou pytláci i virus

Na pobřeží Kaspického moře poblíž města Machačkaly, dagestánské metropole, bylo nalezeno přes 150 uhynulých ohrožených tuleňů, informují ruská média. Některá zvířata byla bez kůže a téměř na všech byly patrné stopy po rybářských sítích. Tuleni přitom figurují na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) i na ruském seznamu vzácných druhů.

Asi čtvrtina uhynulých tuleňů byla bez kůže, řekl podle agentury TASS ředitel institutu ekologie a udržitelného rozvoje Dagestánské státní univerzity Alimurad Gadžijev. To by podle něj mohlo svědčit o pytláctví.

Tuleni podle něj nyní hromadně migrují a často se ocitnou v rybářských sítích. Úhyn tuleňů nyní prověřují dagestánské úřady.

Pytláci, nebo psinka?

Období, kdy tuleni v této oblasti masově vymírají, jsou poměrně časté. Naposledy se to stalo v prosinci loňského roku, kdy zde uhynuly asi tři stovky zvířat včetně březích samic. Tehdy byl v podezření virus psinky, ale úřady věc nedošetřily.

V minulosti sice představovali hlavní hrozbu orli mořští a vlci lovící mláďata tuleňů, roku 1997 se ale prokázalo, že se na tuleně poprvé přenesl virus psinky. Od té doby byly infekce zaznamenané několikrát, roku 2000 připravily v ruské části Kaspického moře o život přes 10 tisíc zvířat.

V tulení populaci, která žije zejména v zimě hustě koncentrovaná na jednom místě, se virus, proti kterému nemají zvířata protilátky, může snadno a rychle šířit, proto ho biologové pokládají za největší současnou hrozbu pro tuleně kaspické.

Unikátní ekosystém v ohrožení

Tuleň kaspický se vyskytuje pouze v Kaspickém moři a je zároveň jediným savcem v jeho vodách. Jeho počty však významně klesly kvůli tomu, že jej loví lidé, a nyní mu hrozí úplné vyhynutí.

Před 100 lety obývalo oblast Kaspického moře přes milion jedinců, uvádí Viktor Nikiforov z ruského vědecko-výzkumného centra mořských savců. Nyní podle různých odhadů zbývá už asi jen 50 až 70 tisíc tuleňů kaspických.

Kaspické moře, které se nachází mezi Ruskem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem, Íránem a Turkmenistánem, znečišťuje těžba ropy i plynu a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody způsobený klimatickými změnami.

Do konce století klesne podle studie univerzity v Utrechtu hladina Kaspického moře o devět až 18 metrů. Při nejhorší variantě by se plocha hladiny moře zmenšila o více než třetinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
3. 4. 2025

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
3. 4. 2025
Načítání...