Mutace umožnila koronaviru najít alternativní cestu do lidských buněk

Hned na počátku pandemie covidu-19 vědci zjistili, jak se virus SARS-CoV-2, který tuto nemoc způsobuje, dostává do buněk. Všechny současné vakcíny proti covidu a také všechny léky na principu protilátek jsou vyrobeny tak, aby narušily tuto cestu do buněk, která vyžaduje receptor zvaný ACE2.

Vědci z Washington University School of Medicine v St. Louis teď ale zjistili, že jediná mutace dává viru SARS-CoV-2 schopnost pronikat do buněk jinou cestou, která vůbec nevyžaduje receptor ACE2. To mu otevírá možnost vyhnout se protilátkám proti covidu-19 nebo vakcínám, ale vědci nenašli důkazy o tom, že by se mu to zatím povedlo.

Tento objev však ukazuje, že virus se může měnit neočekávanými způsoby a nacházet nové cesty, jak způsobit infekci. Mikrobiologové výsledky popsali ve studii, která vyšla 23. června v časopise Cell Reports.

„K této mutaci došlo na jednom z míst, které se při cirkulaci viru v lidské populaci hodně mění,“ uvedla spoluautorka studie Sebla Kutluayová. „Virus využívá vstup závislý na ACE2. V tomto případě jsme ale objevil alternativní způsob, jak může infikovat klíčový typ buněk – lidské plicní buňky. Virus získal tuto schopnost prostřednictvím mutace, o které víme, že se v populaci vyskytuje. Je to něco, o čem rozhodně potřebujeme vědět více.“

Překvapení ze zkumavky

Tento objev byl vlastně náhodný. V loňském roce Kutluayová a její spoluautoři plánovali studovat molekulární změny, ke kterým dochází uvnitř buněk napadených virem SARS-CoV-2. Většina vědců studuje SARS-CoV-2 v ledvinových buňkách primátů, protože v nich dobře roste, ale Kutluay a Major považovali za důležité provést studii v plicních nebo jiných buňkách podobných těm, které virus napadá přirozeně. Aby našli vhodnější buňky schopné lépe „pěstovat“ virus SARS-CoV-2, prověřili 10 buněčných linií plic a buněk hlavy a krku.

Výsledek byl nečekaný: jedinou buněčnou kulturou, která byla schopná být infikována novým koronavirem, totiž byla ta, kterou vědci zařadili do takzvané kontrolní skupiny – tedy ta, která vůbec neměla receptor ACE2 a virus ji tedy vůbec neměl být schopný infikovat. „Byla to lidská buněčná linie rakoviny plic bez detekovatelného ACE2. Takže to bylo šílené překvapení,“ uvedli autoři výzkumu.

Když tento zcela nečekaný výsledek prověřili, zjistili, že virus, který používali k pokusům, zmutoval. Původně ho získali od muže ze státu Washington, který měl covid – ale tím, jak ho vědci pěstovali a množili v laboratoři, získal nějak jednu mutaci, která vedla ke změně jediné aminokyseliny na pozici 484 v hrotovém proteinu viru. SARS-CoV-2 používá tento hrot k připojení k ACE2 a pozice 484 je častým místem mutace.

Ve variantách viru od lidí a myší a ve viru vypěstovaném v laboratoři byla nalezena řada mutací na stejné pozici. Některé z mutací nalezených ve vzorcích viru odebraných lidem jsou totožné s mutací, kterou Kutluay a Major našli ve své variantě. Obě obávané varianty Alpha a Beta mají mutace na pozici 484, přestože se tyto mutace jinak liší.

Tato pozice se v průběhu času mění v lidské populaci i v laboratoři. „Vzhledem k našim údajům a údajům ostatních je možné, že virus je pod selekčním tlakem, aby se dostal do buněk bez použití ACE2. V mnoha ohledech je děsivá představa, že světová populace bojuje s virem, který diverzifikuje mechanismy, jimiž může infikovat buňky,“ uvedli vědci.

Aby zjistili, jestli schopnost využívat alternativní cestu vstupu umožňuje viru uniknout protilátkám proti covidu nebo vakcínám, srovnali účinek viru na séru odebraném od vyléčených i očkovaných. Zjistili sice drobnější rozdíly, ale obecně byly protilátky a krevní séra i proti viru s mutací účinné.

Spousta neznámých

Zatím není jasné, jestli tato alternativní cesta už nějak funguje i v reálných podmínkách, když jsou lidé nakažení virem SARS-CoV-2 – anebo jestli se jednalo jen o výjimečnou náhodu v laboratoři. Než se vědci začnou touto otázkou zabývat, musí ale nejprve najít alternativní receptor, který virus používá k průniku do buněk. A ten zatím neznají, byť ho hledají.

„Je možné, že virus používá ACE2, dokud mu nedojdou buňky s ACE2, a teprve pak přejde na použití této alternativní cesty,“ řekla Kutluayová. „Dokud ale nevíme, jaký receptor virus využívá, nemůžeme říci, jaký význam to bude mít.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 2 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 16 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 16 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 16 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 19 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...