Jak vyrobit mumii. Egyptologové našli ve starověké dílně precizní návody

Tajemství starověkých egyptských balzamovačů a mumifikátorů bylo odhaleno. Vědci se díky novému objevu skvěle zachovalé dílny podívali do zákulisí tohoto podnikání.

„Je to jako stroj času,“ řekla Joann Fletcherová, archeoložka z University of York. „Umožnilo nám to nahlédnout starověkým balzamovačům přes rameno, pravděpodobně nejblíž, jak je to vůbec možné.“

Studie, kterou vydal tento týden odborný časopis Nature, vychází ze vzácného archeologického nálezu dílny na balzamování se zásobami keramiky staré přibližně 2 500 let. Na mnoha nádobách z této lokality byly ještě nápisy s instrukcemi jako „umýt“ nebo „nasadit na hlavu“.

Porovnáním nápisů na vnější straně nádob s chemickými stopami uvnitř vědci odhalili nové podrobnosti o „receptech“, které pomáhaly uchovávat těla po tisíce let.

Tyto návody ukázaly, že balzamovači měli hluboké znalosti o tom, jaké látky pomohou uchovat mrtvé, řekla Fletcherová. A zahrnovaly i materiály ze vzdálených částí světa, což znamená, že Egypťané vynaložili velké úsilí, aby jejich mumie byly „tak dokonalé, jak jen to bylo možné“.

Dílna, kterou v roce 2016 objevil autor studie Ramadán Husajn, který vloni zemřel, se nachází na slavném pohřebišti v Sakkáře. Její části leží nad povrchem, ale šachta se táhne až do balzamovací místnosti a pohřební komory v podzemí, kde byly nádoby nalezeny.

Nálezy z mumifikační dílny
Zdroj: Reuters

Právě v těchto místnostech probíhala poslední fáze procesu. Po vysušení těla pomocí solí, které pravděpodobně probíhalo nad zemí, balzamovači odnášeli mrtvé do podzemí. Vědci si nejsou jistí, zda to bylo z důvodů symbolických, praktických, anebo šlo o jejich kombinaci. „To byla poslední fáze proměny, kdy se prováděly tajné obřady, náboženské rituály,“ uvedli autoři práce. „Lidé zpívali zaklínadla a hymny, zatímco balili tělo a mrtvého pomazávali pryskyřicí.“

Egyptologové už dříve měli informace o tom, jaké látky se při těchto závěrečných krocích mumifikace používaly – především na základě testování jednotlivých mumií a zkoumání psaných textů. Zůstávalo ale mnoho mezer, zdůrazňuje vedoucí autor Philipp Stockhammer, archeolog z Ludwig Maximilian University v Německu.

Záhadné antiu

Například slovo „antiu“, které se objevuje v mnoha egyptských textech, nemělo přímý překlad, řekl Stockhammer. V nové studii vědci zjistili, že několik nádob označených jako antiu obsahovalo směs různých látek – včetně živočišného tuku, cedrového oleje a jalovcové pryskyřice.

Tyto látky spolu s dalšími nalezenými ve sklenicích mají klíčové vlastnosti, které by mohly pomoci uchovávat mumie, uvedl hlavní autor Maxime Rageot, archeolog z německé univerzity v Tübingenu.

Rostlinné oleje, které se používaly k ochraně jater a ošetření obvazů, by mohly fungovat jako ochrana před bakteriemi a plísněmi a současně krásně voněly. Tvrdé materiály, jako je včelí vosk, které se používaly na žaludek a kůži, mohly zase pomoci zadržet tělesné tekutiny a utěsnit póry.

Některé látky pocházely z velmi vzdálených míst. Například dammar a elemi jsou druhy pryskyřice, které pocházejí z tropických deštných pralesů jihovýchodní Asie. Tyto výsledky ukazují, že staří Egypťané obchodovali i v exotické cizině, jen aby získali ty nejúčinnější materiály, uvedli autoři.

„Je zajímavé vidět tu složitost,“ doplnil Stockhammer. „Můžeme totiž pozorovat jak tuhle globální obchodní síť, tak všechny ty chemické znalosti, které Egypťané museli mít.“ „Staří Egypťané jsou od nás sice odděleni časem i prostorem, ale přesto jsme s nimi propojeni,“ dodávají autoři. „Všichni lidé se po celou historii báli smrti.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 55 mminutami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 17 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 20 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 21 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...