Hladina oceánu stoupá v Americe rychleji, než se čekalo

Podle nové analýzy jsou pobřežní města na jihu USA, včetně Miami, Houstonu a New Orleans, ohrožená vzestupem hladiny oceánu víc, než se vědci dosud obávali.

Řada nových studií popsala, jak moře u amerických břehů stoupá a kolik pevniny si už ukouslo. Podle jedné z nich došlo od roku 2010 podél jihovýchodního pobřeží USA a Mexického zálivu k dramatickému nárůstu hladiny oceánů – experti ho odhadují asi na 12,7 centimetru.

Zatímco celosvětově hladiny oceánů stoupají ročně asi o 0,44 centimetru, tohle je víc než dvojnásobné tempo. Více vody, která se dostává k lidským sídlům, zesiluje dopad velkých bouří, například hurikánu Ian, který v září zasáhl Floridu a způsobil škody za více než 113 miliard dolarů. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že šlo o historicky vůbec nejdražší přírodní katastrofu v tomto státu.

4 minuty
Dlouhotrvající deště způsobily v dubnu 2023 jedny z nejhorších povodní na Floridě
Zdroj: EBU

Konzervativní předpovědi, které připravuje agetura NASA, odhadují, že už do poloviny tohoto století stoupne hladina moří až o 30 centimetrů. Ani pak se ale nepřestane zvyšovat, i kdyby se podařilo zastavit emise skleníkových plynů. Tyto změny totiž mají velkou setrvačnost.

Studie arizonské univerzity, která v polovině dubna vyšla v odborném časopise Journal of Climate, popisuje, jak stoupající hladina zapůsobí na konkrétní místa v USA.

„Celé jihovýchodní pobřeží a pobřeží Mexického zálivu pocítí dopad zrychlujícího vzestupu mořské hladiny,“ uvedl autor studie, profesor Jianjun Yin z Arizonské univerzity. „Ukazuje se, že hladina vody spojená s hurikánem Ian byla nejvyšší v historii právě v důsledku kombinovaného účinku zvyšování hladiny moře a bouřkové vlny,“ dodal.

Ohrožená města mají miliony obyvatel

Hrozba stoupající hladiny oceánů visí nad spoustou hustě osídlených měst, ta se totiž nacházejí na pobřeží nebo v jeho blízkosti. Například Miami a Miami Beach se už teď potýkají se záplavami během přílivu a odlivu. Mnoho lidí si tak ani nemůže pojistit nemovitosti. 

Výzkumníci z Tulane University v New Orleans upozorňují, že zvyšování hladiny moře v oblasti Mexického zálivu a jihovýchodní části země je vyšší než celosvětový průměr, přičemž nárůst je podle nich „bezprecedentní za posledních nejméně 120 let“, za která mají spolehlivá data.

Další studie tvrdí, že postup oceánů na pevninu „ohrožuje národní bezpečnost USA a brání včasným adaptačním opatřením“. Podle autorů jsou problémem zejména bouře, které narušují opatření, jež by se dala využít, pokud by se hladina zvyšovala pomaleji. Škody, které způsobují hurikány, ale vyžadují nákladné a náročné záchranné práce, což zavádění adaptačních opatření stále oddaluje.

Situaci dále komplikuje fakt, že americká pevnina sama o sobě klesá. Příčinou je masivní čerpání ropy, plynu nebo podzemní vody pro průmysl a spotřebu obyvatelstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 30 mminutami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 2 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 5 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 5 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 8 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 8 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39
Načítání...