Grónský ledovec taje výrazně rychleji, než ukazovaly starší výzkumy

Pozemní měřicí zařízení a letecký radar provozovaný na severovýchodě Grónska ukazují, kolik ledu ztrácí tamní ledovec. Podle měření provedených Institutem Alfreda Wegenera se jeho tloušťka od roku 1998 snížila o více než 160 metrů. Teplá oceánská voda proudící pod ním totiž rozpouští led zespodu.

Vysoké teploty vzduchu způsobují, že na povrchu ledovce vznikají jezera, jejichž voda pak odtéká obrovskými kanály v ledu do oceánu. Jeden z kanálů dosahoval výšky 500 metrů, zatímco led nad ním byl silný pouze 190 metrů, popsali vědci v odborném časopise The Cryosphere.

Zkoumali, jak globální oteplování ovlivňuje v severovýchodním Grónsku stabilitu plovoucí ledové masy. To má velký význam pro zbývající ledové šelfy v Arktidě i v Antarktidě, protože nestabilita ledového šelfu obvykle vede ke zrychlení toku, což by vedlo k zvýšení hladiny moří.

„Od roku 2016 provádíme pomocí autonomních přístrojů radarová měření na ledovci 79° N, na jejichž základě můžeme určit rychlost tání a ztenčování,“ říká glaciolog z Wegenerova institutu Ole Zeising, jenž stojí i za aktuální studií. „Kromě toho jsme použili radarová data z letadel z let 1998, 2018 a 2021, která ukazují změny tloušťky ledu. Podařilo se nám změřit, že ledovec 79° s. š. se v posledních desetiletích vlivem globálního oteplování výrazně změnil.“

Led mizí

Výzkum glaciologů dokládá, že kombinace teplého oceánu a oteplování atmosféry led ovlivňuje zcela zásadně; k extrémně vysokému tání dochází na velké ploše v blízkosti přechodu do ledového příkrovu. Kromě toho se na spodní straně ledu ze strany pevniny tvoří rozsáhlé kanály, pravděpodobně proto, že voda z obrovských jezer odtéká skrz ledovcový led. Oba procesy vedly v posledních desetiletích k silnému ztenčení zmrzlé masy.

V důsledku extrémní rychlosti tání se led na plovoucím jazyku ledovce od roku 1998 ztenčil o 32 procent, zejména v místech, kde se led dostává do kontaktu s oceánem. Kromě toho se na spodní straně ledu vytvořil asi 500 metrů hluboký kanál, který se šíří směrem do vnitrozemí.

Vědci tyto změny přičítají teplým oceánským proudům v dutině pod plovoucím jazykem a odtoku povrchových tání v důsledku oteplování atmosféry. Překvapivým zjištěním bylo, že rychlost tání se od roku 2018 snížila. Možnou příčinou je chladnější přítok vody z oceánu.

„Fakt, že tento systém reaguje v tak krátkém časovém měřítku, je u starých systémů, jako jsou ledovce, vlastně dost překvapující,“ komentovala výsledky profesorka Angelika Humbertová, která se na studii podílela.

„Očekáváme, že se tento plovoucí ledovcový jazyk během několika příštích let až desetiletí rozpadne,“ doplnila vědkyně. „Začali jsme tento proces podrobně studovat, abychom získali maximální přehled o jeho průběhu. Přestože k několika takovým rozpadům ledovcových šelfů už došlo, data jsme mohli shromažďovat až poté.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 12 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 15 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 16 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...