Česká republika se zařadila mezi několik málo států s vlastním satelitem vybaveným hyperspektrální kamerou. A to díky družici TROLL z dílny brněnské kosmické společnosti TRL Space, která v úterý na špici rakety Falcon 9 zamířila na oběžnou dráhu. Snímky, které tato kamera pořídí, mohou pomoci dohlížet na znečištění v Česku i v zahraničí.
Do kosmu zamířila česká družice TROLL. Odhalí nelegální stavby i znečištění vody
Družici vynesla před osmou hodinou raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. „Využití hyperspektrálních snímků má do budoucna obrovský potenciál,“ uvedl ředitel společnosti TRL Space Petr Kapoun. „Jsem rád, že je to právě náš TROLL, který bude moci tyto nové obzory ve snímání naší Země otevřít. Společně s našimi partnery aktuálně řešíme možnosti využití z různých oborů, kde mohou hyperspektrální snímky z družice přinést obrovskou přidanou hodnotu,“ doplnil.
Tato data se hodí zejména v ochraně životního prostředí, takže není náhodou, že prvním českým zákazníkem, který bude data z družice TROLL využívat, je Česká inspekce životního prostředí. Ta díky snímkům, které ukáží Česko ve více spektrech, získá detailní a přesné informace pro svou dozorovou činnost.
Například tak snadněji a přesněji odhalí nelegální skládky a stavby, ale také kácení lesů nebo znečištění vody. Navíc se tyto záběry dají použít na přesné monitorování stavu vegetace.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je orgán státní správy podřízený ministerstvu životního prostředí. Je pověřena dozorem nad respektováním právních předpisů a závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí.
Zjišťuje nedostatky, popřípadě škody vzniklé na životním prostředí, jejich příčiny a původce, ukládá opatření k odstranění a nápravě zjištěných nedostatků, omezuje nebo zastavuje škodlivou činnost právnických nebo fyzických osob, ukládá právnickým a fyzickým osobám pokuty za prokázané porušení stanovených povinností v oblasti životního prostředí a provádí kontrolu uložených opatření. Podílí se i na řešení havárií, hlavně v ochraně vod.
Jak funguje kamera
Všechny tyto možnosti jsou spojené s vlastnostmi hyperspektrální kamery. Ta totiž, na rozdíl od běžné kamery, dokáže zachycovat světlo v desítkách spektrálních pásmech najednou, kdy každý bod obrazu obsahuje detailní informace o odraženém světle v různých vlnových délkách. A to umožňuje „vidět“ vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné — například chemické složení, vlhkost nebo teplotu objektů.
Další možnosti
„Kromě již zmiňované spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí v letošním roce připravujeme společně s Univerzitou Karlovou, Univerzitou v Heidelbergu a Univerzitou v Miláně unikátní výzkumný projekt, prostřednictvím kterého by měly hyperspektrální snímky z družice TROLL pomoci nejen identifikovat supraglaciální jezera v Grónsku nebo na Antarktidě, ale hlavně monitorovat ukazatele, které mohou způsobit jejich protržení,“ popsal Kapoun.
Expedice, v rámci které budou kromě družicového snímkování partneři projektu provádět průzkum i přímo na místě, je podle něj naplánovaná na červen letošního roku.