Covidem-19 se poprvé nakazily gorily v zoo. Zatím mají mírný průběh

Zoologická zahrada v San Diegu oznámila, že se covidem-19 nakazilo několik goril, o které se stará – a to přes přísná hygienická opatření, která zavedla.

Ve středu 6. ledna začaly dvě z goril sandiegské zoo kašlat. Vzhledem ke stavu pandemie v USA, která není pod kontrolou, provedla zoologická zahrada testy vzorků fekálií goril na SARS-CoV-2.

O dva dny později předběžné testy odhalily přítomnost viru v gorilím trusu, definitivně pozitivný výsledek potvrdily Národní laboratoře veterinárních služeb amerického ministerstva zemědělství. Výsledky testů podle zoo potvrzují přítomnost SARS-CoV-2 u některých goril a nevylučují s konečnou platností přítomnost viru ani u ostatních goril v tlupě.

„Kromě zácpy a kašle se gorilám daří dobře,“ řekla Lisa Petersonová, výkonná ředitelka sandiegské zoo. „Celá tlupa zůstává v karanténě, normálně jí i pije. Doufáme, že se gorily plně uzdraví,“ doplnila.

Jak došlo k nákaze

Zoo předpokládá, že se gorily nakazily od asymptomatického zaměstnance, a to přesto, že byla dodržována všechna doporučená opatření včetně bezpečnostních protokolů z Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC). To znamená, že chovatelé nosili v blízkosti goril ochranné roušky.

Vědci v několika studiích ověřili, že většina primátů je náchylných k infekci virem SARS-CoV-2, ale v tomto případě se jedná o první známý případ přirozeného přenosu na lidoopy, proto se neví, jak budou nemocné gorily na virus v těle reagovat a jak vážný u nich bude průběh nemoci.

„Téměř celý rok naši ošetřovatelé neúnavně pracovali s maximálním odhodláním chránit sebe i divoká zvířata v naší péči před tímto vysoce nakažlivým virem,“ řekla Petersonová. „Bezpečnost našich zaměstnanců i zvířat zůstává naší prioritou číslo jedna.“

Hrozba pro primáty

První varování, že novým koronavirem mohou onemocnět i primáti, se objevila hned v únoru loňského roku, když vědci testovali virus na makacích. V březnu pak v odborném žurnálu Nature varovali experti před zavlečením nákazy do afrických národních parků. Řada z nich se v obavách z covidu uzavřela před veřejností.

Že se primáti mohou nakazit viry od lidí, se ví od roku 2008. Od té doby se to už prokázalo: v roce 2016 se do populace šimpanzů v Pobřeží slonoviny dostal jeden z lidských virů.

U goril se podařilo v minulých letech zvrátit trend vymírání, „ale pokud se sem tahle nemoc dostane, mohl by se trend zase obrátit,“ varuje Cath Lawsonová ze Světového fondu na ochranu přírody.

Podobná opatření jako v Africe se zavádějí také na ochranu orangutanů v Asii, například na některých místech na Borneu. „Tato nemoc by pro kriticky ohrožené orangutany mohla být fatální. Je to riziko, které si nemůžeme dovolit,“ komentovala situaci Susan Shewardová z britské neziskové organizace Orangutan Appeal.

Mezinárodní svaz ochrany přírody už v obavě před dopadem nového koronaviru zpřísnil pravidla pro kontakty mezi lidmi a velkými primáty. Doporučenou vzdálenost zvýšil ze sedmi na deset metrů a také by se k nim vůbec neměl přiblížit někdo, kdo je jakkoliv nemocný, anebo byl nemocný 14 dní předtím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 15 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 17 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 18 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 22 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...