Čína oznámila, že se tam poprvé přenesla na člověka ptačí chřipka H10N3

Jednačtyřicetiletý muž z východočínské provincie Ťiang-su byl potvrzen jako první člověk na světě, který se nakazil kmenem ptačí chřipky H10N3. Informovala o tom čínská Národní zdravotní komise, kterou citovala agentura Reuters.

Muž z města Čen-ťiang byl hospitalizován 28. dubna poté, co se u něj objevila horečka a další symptomy. Podle čínské komise se 28. května potvrdilo, že má virus ptačí chřipky H10N3; jak se jím nakazil, komise neuvedla.

H10N3 je méně patogenní, tedy relativně méně vážný kmen ptačí chřipky a riziko jeho šíření ve velkém měřítku je velmi malé, dodala komise. Stav nakaženého muže je stabilní a je připravený na propuštění z nemocnice. Sledování kontaktů, s nimiž byl ve spojení, žádné další případy nákazy neodhalilo.

V Číně se vyskytuje mnoho různých kmenů ptačí chřipky a některými se sporadicky nakazí i lidé, obvykle pracující s drůbeží. Žádný podstatnější počet nakažených ptačí chřipkou se neobjevil od let 2016–⁠2017, kdy po nákaze kmenem H7N9 zemřelo asi tři sta lidí.

Co víme o H10N3

Tento kmen chřipky byl dlouhá léta velmi vzácný –⁠ za 40 let před rokem 2018 bylo zaznamenáno pouze asi 160 případů tohoto viru, nejčastěji přitom u různých druhů vodního ptactva nebo volně žijících ptáků.

Vědci prokázali, že chřipkové viry H10 se vyskytují v širokém spektru domácích i volně žijících druhů ptáků, stejně jako u savců, což naznačuje, že jsou schopné se adaptovat i na jiné hostitele, a mohou tedy bez větších problémů překračovat mezidruhové hranice.

Virus H10N3 byl izolován v mnoha částech světa u domácí drůbeže, vodního i suchozemského ptactva. Experimenty čínských biologů ukázaly, že skupina ptačích virů H10 má schopnost vážně poškodit plicní tkáň savců –⁠ a tedy pro ně (a tedy i pro člověka) může znamenat jistou formu ohrožení. 

Ptačí chřipky a lidé

Ptačí chřipkové viry jsou obecně značnou hrozbou, vzhledem k tomu, jak rychle se umí šířit z volné přírody: nakažený divoký pták se může dostat do chovu ptáků, kde se pak nemocí nakazí další tisíce zvířat a virus může dále mutovat –⁠ a na tomto místě pak také může dojít k přenosu na člověka.

Přesně to je scénář, který se nedávno odehrál v Rusku u jiného kmene ptačí chřipky –⁠ H5N8, který má dokonce podle vědců pandemický potenciál. 

Tento nový kmen chřipkového viru se poprvé objevil v Číně roku 2010, tehdy se jím nakazila kachna. Pak se virus rychle šířil dál: do roku 2014 byla zaznamenána ohniska v Japonsku a Jižní Koreji u domácích i volně žijících ptáků. A do roku 2016 byl nalezen u ptáků v Indii, Rusku, Mongolsku, USA a částech Evropy. Do roku 2020 byla ohniska zaznamenána ve 46 zemích.

Podle autorů práce, která vyšla v žurnálu Science, je z krátké historie této nemoci jasné, že virus je schopen se velmi efektivně a rychle šířit. Ještě znepokojivější je podle nich ale zpráva z loňského prosince, kdy se ukázalo, že infekce virem H5N8 zasáhla sedm zaměstnanců ptačí farmy v Rusku. Tyto informace byly oficiálně potvrzené letos v únoru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
před 1 hhodinou

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 16 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 19 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 20 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...