Meningokok vypadá jako chřipka, ale zabíjí do 24 hodin

Brno - Vypadá jako běžná viróza, brzy se ale mění v zákeřnou nemoc. Invazivní meningokoková onemocnění jsou vzácná, v Česku jimi ročně onemocní zhruba stovka lidí. Jeden z deseti pacientů ale nákazu nepřežije a řada přeživších má trvalé následky – od poruch hybnosti až po amputace či mentální postižení.

„Měla jsem příznaky normální chřipky. Bolelo mě v krku, bolela mě hlava. Ani mě nenapadlo, že by to mohlo být meningokokové onemocnění, tu nemoc jsem ani neznala,“ popisuje Andrea Brzobohatá, která onemocněla před pěti lety.

Přátelé jí zavolali sanitku, která ji odvezla do nemocnice ve Vrchlabí, odtud putovala do Hradce Králové. „Tam mi zachránili život podáním antibiotik,“ říká Brzobohatá, která zná průběh své nemoci jen z vyprávění. Pět týdnů ji lékaři drželi v umělém spánku, prodělala šest desítek narkóz a v nemocnici strávila půl roku. „Dávali mi čtyřprocentní šanci na přežití,“ dodala Brzobohatá.

2 minuty
Andrea Brzobohatá o prodělané meningokokové infekci
Zdroj: ČT24

Nakonec přežila, ale s trvalými následky. Jedním z těch, které jsou pro invazivní meningokoková onemocnění typické, jsou amputace. Andrea Brzobohatá přišla o obě nohy. Přesto své přežití považuje za zázrak. A taky za výzvu. „O této nemoci skoro nikdo neví, jako jsem to nevěděla já. Tak jsem se do toho vrhla a snažíme se informovat veřejnost o tom, že nejlepší forma prevence je očkování,“ uzavřela Brzobohatá.

Přenašečem je každý desátý

Meningokoková infekce dokáže člověka zabít do 24 hodin. Rychle ji rozpoznat je přitom často složité i pro lékaře. Popsat tuto málo známou nemoc a varovat před ní veřejnost se snaží putovní výstava, za níž stojí mimo jiné i Andrea Brzobohatá. Na pohyblivých fotografiích ukazuje pacienty po útoku smrtící bakterie, i jak by vypadali, kdyby neonemocněli.

U infekce je zrádné i množství přenašečů. Každý desátý zdravý člověk totiž hostí na své sliznici meningokoka. I když přenašeče infekce netrápí, může se třeba kýchnutím dostat k někomu, koho dokáže i zabít. Nejčastěji onemocnění postihuje kojence, batolata a dospívající. Stačí vyčerpání nebo oslabení imunity. „Nastanou krvácivé projevy. Nejprve jen takové malé tečky, pak nastane krvácení i do vnitřních orgánů, které může vést během několika hodin ke smrti,“ varovala přednostka Kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno Lenka Krbková.

Důležité je onemocnění brzy rozpoznat. Třeba v brněnské dětské nemocnici jsou schopni léčbu nasadit do 7 minut. Pomáhají antibiotika. „Pacientům, kteří přijdou pozdě, je pak třeba zasažené orgány amputovat,“ dodala Krbková.

Podobný osud jako Andreu Brzobohatou potká ročně asi sto Čechů. Očkování jako prevenci volí jen deset procent lidí.

Meningokok

patří k velmi obávaným bakteriálním onemocněním. Jediným zdrojem nákazy je člověk. Nejrizikovější skupinu tvoří děti předškolního věku a mladiství, spadající do věkové skupiny 15 – 20 let. Onemocnění nejčastěji postihuje osoby, které se doposud těšily velmi dobrému zdravotnímu stavu. 

Nebezpečné bakterie přežívají nejčastěji v nosohltanu zdravého jedince, který se stává bacilonosičem a života nebezpečné bakterie přenáší na ostatní lidi. Meningokok, jako samostatná bakterie, není schopen přežít v ovzduší déle než několik vteřin, tudíž jedinou možnou příčinou šíření onemocnění je velmi blízký kontakt s bacilonosičem. 

Bakterie se z bacilonosiče na zdravého člověka přenáší kapénkovou formou, nejčastěji líbáním, kýcháním a kašlem. Pokud se nacházíme v těsné blízkosti bacilonosiče, který kýchne, můžeme vdechnout vzduch, ve kterém jsou obsaženy meningokokové bakterie. 

Více najdete na webu meningokok.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 4 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 11 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 12 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 18 hhodinami
Načítání...