Čína hledá příčiny záhadného zápalu plic, nakazilo se jím už 44 osob

Čínské zdravotnické úřady se stále snaží zjistit, co způsobilo epidemii virového zápalu plic, kterým se ve městě Wu-chan nakazilo už 44 osob. Začátkem týdne bylo nakažených 27. Zatímco počet případů narůstá, na sociálních sítích kolují spekulace, že se mohl vrátit SARS z let 2002–2003.

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je o nákaze informována; sleduje situaci a je v kontaktu s čínskou vládou. „Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje,“ řekl mluvčí WHO Tarik Jašarevič. Dodal, že existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic – a mnoho z nich je běžnějších než SARS.

Podle zdravotnických zdrojů z Wu-chanu je 11 nakažených v kritickém stavu, ostatní jsou stabilizovaní. Všichni jsou v izolaci a lékaři sledují dalších 121 osob, s nimiž byli v těsném kontaktu.

Vrací se SARS?

Nepotvrzené informace kolující po internetu tvrdí, že nemoc způsobila nákaza koronavirem SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který se v roce 2002 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj více než 700 lidí v několika zemích a oblastech.

Singapurské ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že začne kontrolovat teplotu cestujících z letadel přilétajících z Wu-chanu. Je to jedno z opatření, která byla společně s přísnou karanténou přijata v letech 2002–2003 ve snaze dostat epidemii SARS pod kontrolu.

Co je SARS?

SARS je virové onemocnění dýchacích cest způsobené koronavirem SARS-CoV. Jeho výskyt byl poprvé hlášen 16. listopadu 2002 z čínské provincie Kuang-tung. Během několika dalších měsíců se tato nákaza rozšířila do více než 30 zemí, nakazila přes 8000 lidí a přímo způsobila smrt 774 lidí.

V polovině roku 2003 se podařilo pomocí koordinovaných mezinárodních akcí zavést efektivní protiepidemická opatření. Ta šíření infekce zastavila, poslední případy byly z Číny hlášeny roku 2004. V České republice zatím případy nakažení touto nemocí nebyly nikdy potvrzené.

Koronavirus SARS
Zdroj: Wikimedia Commons

Nebezpečných je více virů z rodiny koronavirů: Například roku 2012 byl objeven jeden nazvaný MERS-CoV, který způsobuje zápal plic provázený selháním ledvin; WHO se obává, že tato nemoc má potenciál rozvinout se v epidemii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 15 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 17 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 18 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 22 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...