České vědkyně objevily v Africe dva neznámé viry. Přenáší je myši a krysy

Dva nové zástupce rodiny arenavirů a nový kmen již známého arenaviru objevily v jihozápadní Angole vědkyně z Akademie věd ČR (AV). Tyto viry identifikovaly u hlodavců na poměrně malém území. Podle AV viry cirkulující mezi tamními hlodavci dosud nikdo nezkoumal. Výsledky zároveň ukazují na neobvykle velkou rozmanitost arenavirů v daném regionu.

Na výzkumu a publikaci spolupracovaly Jana Těšíková, Jarmila Krásová a Joëlle Goüy de Bellocqová z Ústavu biologie obratlovců AV (ÚBO AV). Studii vydal vědecký časopis Viruses.

Arenaviry patří mezi takzvané zoonotické viry – tedy takové, u nichž se může stát, že přeskočí ze zvířete na člověka. Podle vědců je detekce virů u divokých zvířat důležitá právě pro rozpoznání budoucích epidemiologických rizik. Příkladem nebezpečného arenaviru je virus Lassa, vyvolávající krvácivou horečku u obyvatel západní Afriky.

Zvířecí přenašeči jsou ohrožením člověka

„Nalezli jsme jeden již známý kmen arenaviru, konkrétně kmen arenaviru Luna, který přenáší krysa mnohobradavková. Dále nový arenavirus, který jsme předběžně pojmenovali Kwanza virus, a který přenáší myš šedobřichá,“ uvedla Jana Těšíková.

Další nový arenavirus byl pak podle ní objeven u dvou různých populací krysy namaquejské a nese název virus Bitu. Podle Těšíkové bylo překvapivé, že tento arenavirus tým identifikoval u dvou populací krys namaquejských, které odděluje strmý Angolský sráz. „I přes tuto na první pohled nepřekonatelnou bariéru pro hostitele nám virus odhaluje existenci historického spojení,“ podotkla vědkyně.

Terénní expedice se konala v červenci 2017, laboratorní práce pak s pauzami trvaly do loňska. „Po prvotním screeningu a získání menších úseků genetické informace virů jsme totiž nepředpokládali, že se jedná o nové viry. Úsilí bylo tudíž nasměrováno k jiným projektům,“ vysvětlila Těšíková. „Až po delší pauze jsme osekvenovali pozitivní jedince s cílem získat celý virový genom a zjistili jsme tak, že výsledky jsou mnohem zajímavější,“ dodala.

Těšíková také upozornila, že objev „zaplňuje slepé místo na mapě“, neboť v Angole bylo dosud provedeno jen málo studií drobných i jiných savců – především kvůli občanské válce. „Ta zemi sužovala téměř 30 let a zanechala za sebou více než 100 tisíc nášlapných min, jejichž odstraňování probíhá dodnes,“ dodala vedoucí expedice Jarmila Krásová.

Nebezpečné hantaviry

Ohledně dalšího výzkumu Těšíková sdělila, že se nyní věnují takzvaným hantavirům, které přenášejí drobní savci. „Konkrétně se zabýváme hantavirem Tigray. Tento virus jsme objevili v roce 2012 u krys rodu Stenocephalemys v Etiopii. Pracujeme na genetické analýze jednotlivých kmenů Tigray viru u různých druhů těchto krys,“ popsala.

„Bohužel region Tigray, podle kterého je i náš virus pojmenovaný, aktuálně prochází obrovskou krizí v podobě občanské války a hladomoru, což může ovlivnit i náš budoucí výzkum, především terénní expedice“ dodala vědkyně. Cesty do jiných afrických zemí pak podle ní také zhatila pandemie covidu-19. „Konkrétní plány tedy zvažujeme, nicméně i nadále bychom se chtěli věnovat virům u afrických hlodavců. Angola, ale i celkově centrální Afrika je v tomto směru rozhodně v našem zájmu,“ uzavřela Těšíková.

Objev nového viru není ve vědeckém světě výjimečný. Podle odhadu studie publikované v časopise Science v roce 2018 stále zbývá objevit zhruba 1,67 milionu virů savců a ptáků. Vědci odhadují, že až polovina z nich může mít zoonotický potenciál. Například loni v červnu mezinárodní tým, jehož součástí byla právě Joëlle Goüy de Bellocqová, ohlásil objev nového savčího viru z rodu arenavirů. Virus objevený v Etiopii u krys mnohobradavkových vědci pojmenovali Dhati Welel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 2 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 17 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 17 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 17 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 20 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...