Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.

Pohyb magmatu začal v úterý ráno přibližně v 6:30 místního času (8:30 SELČ) a byl doprovázen intenzivními malými zemětřeseními na poloostrově Reykjanes, podobně jako při předchozích erupcích, uvedl meteorologický úřad.

„Trhlina je nyní dlouhá asi 500 metrů a dosáhla ochranné bariéry severně od Grindavíku,“ uvedl islandský meteorologický úřad dopoledne v prohlášení. „Trhlina se stále zvětšuje a nelze vyloučit, že se bude dále otevírat na jih,“ dodal úřad. Od té doby ale trhlina roste: podle poslední aktualizace z odpoledne je její celková délka asi 1200 metrů a stále více se otevírá směrem na jih.

Na grafice je vidět linie zábran, čárkovaně je 1200 metrů dlouhý proud lávy, který k městu teče
Zdroj: IMO Iceland

Meteorologický úřad také obdržel oznámení, že severně od Grindavíku došlo k přerušení teplovodního potrubí. To potvrzuje, že ve městě došlo k výrazným výbušným pohybům.

Situaci podle meteorologů komplikuje i počasí. Podle předpovědi by v úterý měl totiž foukat jihozápadní vítr, který přenáší sopečný plyn severovýchodním směrem, a to i nad oblast hlavního města. „Očekává se, že večer se vítr uklidní a znečištění plynem se bude soustřeďovat hlavně v okolí erupční trhliny. Ve středu ráno se vítr změní na severozápadní a později západní a rozptýlí plyn jihovýchodním a později východním směrem,“ varují vědci.

Mapa ukazuje otřesy země na Islandu 1. dubna 2025
Zdroj: Vedur.is

Téměř opuštěné město

Grindavík byl z velké části evakuován už před rokem, kdy se sopka po 800 letech spánku probudila k životu. Ostrovní stát v severním Atlantiku, označovaný pro své četné ledovce a sopky jako země ledu a ohně, zaznamenal od roku 2021 jižně od Reykjavíku deset erupcí a dnešní výbuch magmatu je tak jedenáctou erupcí v této oblasti.

Dosavadní erupce na poloostrově Reykjanes nezasáhly přímo hlavní město a nezpůsobily výrazné rozptýlení popela do stratosféry, letecká doprava tak nebyla narušena.

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Nachází se zde přibližně třicet aktivních vulkanických lokalit. Ostrov leží mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí přibližně dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení a sopečné erupce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
před 1 hhodinou

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 16 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 19 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 20 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...