Biologové rozkryli centrum pytlačení a pašování tygrů

Bangladéš je dlouhodobě hlavním centrem pytláctví a pašování ohrožených tygrů. Nic na tom nezměnil ani mimořádně  krvavý zásah tamních úřadů vůči pytlákům před sedmi lety. Dnes je nelegální obchod s tygry a částmi jejich těl ještě silnější a dosahuje miliardových zisků. Bangladéšská vláda přitom problém zpochybňuje.

Jedna z největších světových populací tygrů indických žije v rozsáhlém mangrovovém lese Sundarbans mezi Indií a Bangladéší. A také se zde koncentrují pytláci těchto ohrožených šelem.

Tygří kůže, kosti a maso od nich vykupují obchodníci, kteří je pak přeprodávají na černém trhu, odkud se šíří do sítí mezinárodního nelegálního obchodu. Hodnota tohoto byznysu se odhaduje na dvacet miliard dolarů, v přepočtu 433 miliard korun.

  • Sundarbans je les na hranicích Bangladéše a Indie, kde se rozkládají největší mangrovy na světě. Les pokrývá plochu okolo deseti tisíc kilometrů čtverečních, přičemž větší část se rozprostírá na území Bangladéše. Leží v oblasti delty vlévající se do Bengálského zálivu a tvořené soutokem řeky Gangy, Brahmaputry a Meghny.
  • Pro svou jedinečnou hodnotu a přírodní bohatství je Sundarbans od roku 1997 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nová analýza, za kterou stojí spolupráce skupiny na ochranu velkých koček Panthera a Čínské akademie věd, popsala, že části tygrů ulovených v Sundarbanu se vyvážejí do 15 zemí světa, přičemž nejčastějšími destinacemi jsou Indie a Čína. Část exportu ale míří také do Evropy, studie vysloveně zmiňuje Německo a Velkou Británii. Výsledky tohoto výzkumu vyšly v odborném žurnálu Conservation Science and Practice

„Bangladéš hraje v nelegálním obchodu s tygry mnohem významnější roli, než jsme si dříve uvědomovali,“ uvedl v tiskové zprávě jeden z autorů práce, biolog Rob Pickles. „Identifikovali jsme šest přístavů používaných pro dovoz tygrů, 14 přístavů používaných pro vývoz tygrů a tři přístavy vykazující obousměrný obchod. Nejdůležitější skupinou spotřebitelů byli elitní Bangladéšané. Tygři pocházeli z populací v severní Indii, Myanmaru a Bangladéši,“ popisuje výzkum.

Tygry nakupují bohatí Bangladešané

Pytlácké skupiny působící v Sundarbans zde roky fungovaly prakticky bez odporu. Až do roku 2016, kdy tam proběhl vládní zátah, který měl tento byznys zničit. Podle oficiálních údajů tehdy bylo nejméně 117 pytláků zastřeleno a stovky dalších zadrženy. Akce byla tak drastická, že další stovky zločinců se vzdaly dobrovolně. Jenže toto vakuum nevydrželo dlouho.

Nová studie popisuje, že v současné době se na nelegální lov a obchod s tygry specializují nejméně tři desítky syndikátů, některé „na plný úvazek“, další jen příležitostně a pytláctví kombinují s další kriminální aktivitou.

Obchodníci, kteří kusy tygřích těl prodávají, působí prostřednictvím vlastních logistických společností a v některých případech svou činnost skrývají pod licencemi pro legální obchod s volně žijícími zvířaty, dodává studie.

Výzkum, založený částečně na rozhovorech přímo s pytláky a pašeráky, také zjistil, že od doby zátahu proti obchodu s tygry se výrazně zvýšila domácí spotřeba jejich masa a orgánů – hlavně díky rychle rostoucí bangladéšské ekonomice. Bohatí místní kupci nakupovali léky s použitím tygřích částí a také „velké ozdobné předměty, jako jsou lebky a kůže“, uvádí studie.

Vše je pod kontrolou, tvrdí vláda

Oficiální bangladéšský vládní činitel zodpovědný za ochranu Sundarbansu Abu Naser Mohsin Hossain výsledky studie podle agentury AFP zpochybnil. Uvedl, že zásah před sedmi lety nelegální obchod zastavil. „Přijali jsme opatření na ochranu populace tygrů bengálských v Sundarbans,“ tvrdí.

Hossain dodal, že „za posledních pět let nezemřel žádný tygr v důsledku konfliktu mezi tygrem a člověkem a počet pozorování tygrů se zvýšil.“

Podle oficiálního sčítání zveřejněného v roce 2019 žije v bangladéšské části Sundarbans jen 114 tygrů bengálských, což je o něco více než před čtyřmi lety, kdy jich byl zaznamenán rekordně nízký počet. Aktualizované sčítání tygří populace má být zveřejněno příští rok. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 14 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 15 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...