Archeologové objevili v egyptské provincii Mínjá jižně od Káhiry starověké pohřební komory, ve kterých se nachází asi 40 mumií různé velikosti i pohlaví. Komory patřily rodině pocházející ze střední třídy, která nejspíš žila v období dynastie Ptolemaiovců či na počátku římské nebo byzantské éry, uvedla agentura Reuters s odvoláním na egyptské představitele.
Archeologové v Egyptě objevili pohřební komory se 40 mumiemi. Patřily střední třídě
Mumie příslušníků střední třídy jsou v Egyptě velmi důležitým nálezem. Lépe než mumie vládnoucí vrstvy totiž ukazují, jak vypadal život „obyčejných lidí“, o němž se ví mnohem méně než o faraonech.
Mumie jsou v dobrém stavu a nejméně deset z nich patří dětem. V místnostech vědci objevili i papyrové svitky a keramické předměty. První objev letošního roku slavnostně oznámil egyptský ministr pro památky Chálid Ananí. Ceremonie se zúčastnila i ministryně pro cestovní ruch Ranja Mašátová a velvyslanci či kulturní atašé z 11 zemí, včetně České republiky, s rodinami, informoval egyptský list Al-Ahrám.
Egypt doufá, že objev zemi obohatí
Jak Ananí uvedl, velvyslanci mu prý vždy říkají, jak obdivují mumie v muzeích, nyní je ale čekala odlišná zkušenost – mohli je spatřit přímo v místě nálezu. Některé z mumií se nacházejí uvnitř kamenného či dřevěného sarkofágu, jiné jsou pohřbeny v písku či položeny na podlaze hrobky.
Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch tvoří významnou část egyptské ekonomiky.