Znovu se zažehává studená válka, míní vojenský expert

7 minut
Jihoafrický vojenský veterán Eeben Barlow diskutuje o dezinformacích a bezpečnosti
Zdroj: ČT24

„Svět se stal nebezpečnějším. Vidíme, že se znovu zažehává studená válka,“ míní jeden z nejuznávanějších vojenských expertů Eeben Barlow. Zkušený armádní veterán z Jihoafrické republiky přijel do Prahy na konferenci o dezinformacích a jejich vlivu v Africe. Pro Události, komentáře poskytl rozhovor na téma globální bezpečnosti či aktuálních válek.

Barlow věří, že studená válka nikdy skutečně neskončila. Pouze přešla do hibernace a nyní se dostala zpět na povrch. „Vidíme, jak různé země bojují o získání moci, vlivu a jejich rozšíření,“ podotýká. Jako příklad uvádí Afriku: „Probíhá tam spousta konfliktů a všechno je to o zájmech – ať už jde o zahraniční, domácí, nebo regionální,“ popsal.

V rámci tohoto kontinentu promluvil o fenoménu, který tamním konfliktům dává další rozměr. „Mám obavu, že se Afrika stane zástupným bojištěm ve válce Ruska s Ukrajinou. Neděje se to jen v Mali, byli jsme toho svědky i v Súdánu a objevují se zprávy, že se to děje i v Etiopii,“ upozornil.

Využívání jiného regionu jako zástupného bojiště Barlow považuje za „velmi špatné“ a nemyslí si, že by to Africe dlouhodobě prospělo. „Sice můžeme využít (zpravodajské) informace a poškodit jinou zemi, ale ta nakonec znovu povstane a bude nám to mít za zlé,“ upozorňuje.

Barlow: Dnešní svět je kvůli dezinformacím zranitelnější

Dnešní svět vidí vojenský expert jako zranitelnější, než byl po pádu komunismu. „Zranitelnost se zvýšila v důsledku obrovského množství dezinformací,“ myslí si Barlow. „To společnost mate. Už nevědí, co jsou skutečné a pravdivé informace, a co ne. Znepokojuje mě, že spousta lidí čerpá zprávy z aplikací jako TikTok nebo Facebook,“ uvádí.

„O těchto aplikacích je známo, že jsou zneužívány některými aktéry ke změně vnímání lidí. Tím se stal globální systém mnohem křehčím a naše zbraně jsou mnohem nebezpečnější,“ míní.

„Východ Africe přinese výhody, ale jen krátkodobě“

Barlow se domnívá, že svět pozdě zareagoval na výše zmíněné problémy. „Myslím, že globální Sever selhal v tom, co dělal v Africe. Vyvolalo to v lidech pocit nedůvěry, která vzešla z nesplněných a porušených slibů. Také se zhoršila bezpečnostní situace. Výsledek toho je, že Afrika vyměnila Evropu a Ameriku za Východ,“ popsal.

Podle experta se kontinent bude až postupně dozvídat, jaké má Východ zájmy. „(Afrika) se musí rozhodnout, jaké zájmy je schopná tolerovat, a jaké ne. Východ nepřišel proto, že ji miluje,“ poznamenal Barlow. Myslí si, že zapojení Číny a dalších zemí bude mít pro Afriku krátkodobé výhody, ale dlouhodobě bude kontinent trpět.

„Východ investuje do infrastruktury a rozvíjí ji. To mu dává jakousi základnu, protože může (infrastrukturu) udržovat a mít pod kontrolou,“ upozornil na odlišný přístup ve srovnání s Evropou a USA.

Rusko nečekalo na Ukrajině takový odpor, hodnotí Barlow

Barlow se zastavil u začátku otevřeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, kdy před necelými třemi roky invazní síly vtrhly do sousední země. „Myslím, že Rusko nečekalo takový odpor, na jaký narazilo,“ hodnotí. „Z čistě vojenského hlediska Moskva zpravodajsky obrovsky selhala. Nepočítala se vzdorem ukrajinského lidu ani s podporou Západu. Rusko to poškodilo,“ věří armádní expert.

„Bývalo hodnoceno jako druhá nejsilnější armáda na světě. A přitom není schopné porazit mnohem menší zemi,“ poznamenal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 36 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...