Znovu se zažehává studená válka, míní vojenský expert

Jihoafrický vojenský veterán Eeben Barlow diskutuje o dezinformacích a bezpečnosti (zdroj: ČT24)

„Svět se stal nebezpečnějším. Vidíme, že se znovu zažehává studená válka,“ míní jeden z nejuznávanějších vojenských expertů Eeben Barlow. Zkušený armádní veterán z Jihoafrické republiky přijel do Prahy na konferenci o dezinformacích a jejich vlivu v Africe. Pro Události, komentáře poskytl rozhovor na téma globální bezpečnosti či aktuálních válek.

Barlow věří, že studená válka nikdy skutečně neskončila. Pouze přešla do hibernace a nyní se dostala zpět na povrch. „Vidíme, jak různé země bojují o získání moci, vlivu a jejich rozšíření,“ podotýká. Jako příklad uvádí Afriku: „Probíhá tam spousta konfliktů a všechno je to o zájmech – ať už jde o zahraniční, domácí, nebo regionální,“ popsal.

V rámci tohoto kontinentu promluvil o fenoménu, který tamním konfliktům dává další rozměr. „Mám obavu, že se Afrika stane zástupným bojištěm ve válce Ruska s Ukrajinou. Neděje se to jen v Mali, byli jsme toho svědky i v Súdánu a objevují se zprávy, že se to děje i v Etiopii,“ upozornil.

Využívání jiného regionu jako zástupného bojiště Barlow považuje za „velmi špatné“ a nemyslí si, že by to Africe dlouhodobě prospělo. „Sice můžeme využít (zpravodajské) informace a poškodit jinou zemi, ale ta nakonec znovu povstane a bude nám to mít za zlé,“ upozorňuje.

Barlow: Dnešní svět je kvůli dezinformacím zranitelnější

Dnešní svět vidí vojenský expert jako zranitelnější, než byl po pádu komunismu. „Zranitelnost se zvýšila v důsledku obrovského množství dezinformací,“ myslí si Barlow. „To společnost mate. Už nevědí, co jsou skutečné a pravdivé informace, a co ne. Znepokojuje mě, že spousta lidí čerpá zprávy z aplikací jako TikTok nebo Facebook,“ uvádí.

„O těchto aplikacích je známo, že jsou zneužívány některými aktéry ke změně vnímání lidí. Tím se stal globální systém mnohem křehčím a naše zbraně jsou mnohem nebezpečnější,“ míní.

„Východ Africe přinese výhody, ale jen krátkodobě“

Barlow se domnívá, že svět pozdě zareagoval na výše zmíněné problémy. „Myslím, že globální Sever selhal v tom, co dělal v Africe. Vyvolalo to v lidech pocit nedůvěry, která vzešla z nesplněných a porušených slibů. Také se zhoršila bezpečnostní situace. Výsledek toho je, že Afrika vyměnila Evropu a Ameriku za Východ,“ popsal.

Podle experta se kontinent bude až postupně dozvídat, jaké má Východ zájmy. „(Afrika) se musí rozhodnout, jaké zájmy je schopná tolerovat, a jaké ne. Východ nepřišel proto, že ji miluje,“ poznamenal Barlow. Myslí si, že zapojení Číny a dalších zemí bude mít pro Afriku krátkodobé výhody, ale dlouhodobě bude kontinent trpět.

„Východ investuje do infrastruktury a rozvíjí ji. To mu dává jakousi základnu, protože může (infrastrukturu) udržovat a mít pod kontrolou,“ upozornil na odlišný přístup ve srovnání s Evropou a USA.

Rusko nečekalo na Ukrajině takový odpor, hodnotí Barlow

Barlow se zastavil u začátku otevřeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, kdy před necelými třemi roky invazní síly vtrhly do sousední země. „Myslím, že Rusko nečekalo takový odpor, na jaký narazilo,“ hodnotí. „Z čistě vojenského hlediska Moskva zpravodajsky obrovsky selhala. Nepočítala se vzdorem ukrajinského lidu ani s podporou Západu. Rusko to poškodilo,“ věří armádní expert.

„Bývalo hodnoceno jako druhá nejsilnější armáda na světě. A přitom není schopné porazit mnohem menší zemi,“ poznamenal.

Načítání...