Za smrt migrantů na hranici můžou podle Trumpa demokraté a jejich „mizerná migrační politika“

Za smrt dětí či jakéhokoli jiného migranta na hranici Spojených států jsou zodpovědní výhradně demokraté a jejich migrační politika. Na Twitteru to napsal americký prezident Donald Trump. Svým příspěvkem zjevně reagoval na nedávnou smrt dvou dětí z Guatemaly, které předtím zadržely americké imigrační úřady. Podle Trumpa by vše vyřešila výstavba zdi, o jejíž financování se s demokraty pře.

„Jakákoli smrt dětí nebo jiných (lidí) na hranici je výhradně chybou demokratů a jejich mizerné migrační politiky, která dovoluje lidem vydávat se na dlouhé pochody v domnění, že mohou nelegálně vstoupit do naší země. Nemohou,“ uvedl prezident Trump na Twitteru.

Pokud by na hranici Mexika a Spojených států byla zeď, o jejíž stavbu šéf Bílého domu dlouhodobě usiluje, migranti by se podle něj o vstup do USA „ani nepokusili“.

Potřebujeme zeď, opakuje Trump

Svým příspěvkem na sociální síti Trump zjevně reagoval na smrt dvou dětí z Guatemaly, které tento měsíc zemřely na jihu Spojených států poté, co je spolu s jejich rodiči zadržely imigrační úřady. Osmého prosince zemřela v nemocnici v El Pasu ve státě Texas sedmiletá holčička. V noci na úterý tento týden zemřel v nemocnici ve městě Alamogordo ve státě Nové Mexiko osmiletý chlapec.

„Ty dvě dotyčné děti byly nemocné ještě před tím, než byly předány pohraniční stráži. Otec té mladé dívky řekl, že to nebyla jejich chyba a že jí nedal vodu několik dní,“ uvedl na Twitteru Trump. „Pohraniční stráž potřebuje zeď a všechno to skončí. Pracují tak tvrdě a dostává se jim tak málo uznání,“ dodal.

Právní zástupci otce zemřelé dívky nicméně tvrdí pravý opak toho, co napsal Trump. Podle nich dívka měla dostatek jídla i vody. Její otec, který mluví domorodým jazykem a španělštinu se naučil jako druhý jazyk, musel podle svých právníků podepsat po smrti dcery prohlášení v angličtině, kterému nerozumí. Úřady zatím nezveřejnily příčinu smrti malé dívky.

Známo zatím není ani to, na co zemřel tento týden guatemalský chlapec. Podle prvotních poznatků měl ale zřejmě chřipku, která byla špatně diagnostikována a léčena.

Ve Spojených státech v sobotu také zemřel dvouletý chlapec, jehož jemenská matka několik týdnů bojovala s americkými úřady, aby mohla se svým umírajícím dítětem být. Šajma Svílahová, které se jako jemenské občanky týká zákaz cestování do USA vydaný prezidentem Trumpem, se k synovi dostala pár dní před jeho smrtí.

Spor částečně ochromil úřady

Nejvíc lidí, kteří se přidali na podzim k takzvaným karavanám putujícím Střední Amerikou a Mexikem k jižní hranici USA, pocházelo z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru. Nyní tisíce lidí čekají v mexických pohraničních městech Tijuana a Ciudad Juárez na vyřízení svých žádostí o azyl. Řada z nich se pokouší překročit mexicko-americkou hranici nelegálně.

Spor prezidenta Trumpa s demokraty už od 22. prosince částečně ochromil federální úřady. Krizi vyvolal jeho požadavek zahrnout do rozpočtu vysokou částku na výstavbu zdi na mexické hranici. To demokraté odmítají. Řešení americká média očekávají až v lednu. V pátek prezident pohrozil, že nechá hranici mezi USA a Mexikem uzavřít, pokud demokraté v Kongresu na financování hraniční zdi nepřistoupí.