
Obyvatelé mexické Tijuany si stěžují na migranty, že jim berou práci
Migranti často sedávají ve stínu před jejími dveřmi a blokují vchod. Ostříhat se přitom nedají, protože cena 60 pesos (zhruba 60 korun) se jim zdá moc vysoká. Kadeřnice navíc přichází o zákazníky kvůli holičům, kteří přišli z ciziny spolu s karavanou. „V Hondurasu není žádná práce a vládnou tam kriminální gangy. Prodal jsem všechno, co jsem tam měl. I poslední kuře,“ říká holič Daniel, který pár desítek metrů od kadeřnictví stříhá za pouhých 40 pesos.
Starousedlíci z neblahé situace viní migranty, úřady v Tijuaně, ale i Spojené státy, které modernizují svou měsíc starou hraniční zeď. Místní aktivisté tvrdí, že USA zabírají mexickou půdu, jelikož původní plot stál až o dva metry dál. „Podle nás je zeď špatná. Je to ale věc USA. Nemůžeme nic, jen říct, že se nám to nelíbí. To je ale asi tak všechno, co s tím můžeme dělat,“ posteskl si důchodce Gustavo Rojas, který žije těsně u hranice.
Rezignace se netýká aktivisty Ivana Riebelinga, který často vyráží na staveniště, odhání dělníky a odváží jejich nářadí. Tvrdí, že vstoupili nelegálně na území jeho země a on brání jejich protizákonnému chování. V autě mu skončila třeba rozbrušovací pila nebo skládací žebřík. Mexická policie ho nestíhá, protože na jejím území nikdo krádež neoznámil. Málokdo je ale takto razantní – někteří místo toho uvažují o stěhování.