Vyšetřování podmínek Ujgurů nebyl důvod cesty do Číny, uvedla komisařka OSN Bacheletová

3 minuty
Události: Michelle Bacheletová na návštěvě v Číně
Zdroj: ČT24

Cesta do Číny nebyla vyšetřováním životních podmínek menšinových Ujgurů, uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Kritikům svého šestidenního pobytu v zemi obviňované z utlačování muslimských Ujgurů i dalších menšin Bacheletová vzkázala, že jejich námitky bere na vědomí a s vedením komunistické země jednala „otevřeně“.

Čínská oblast Sin-ťiang na severozápadě země se stala dějištěm řady krvavých útoků na civilisty, které podle Pekingu páchají ujgurští separatisté a islamisté. Ve jménu boje proti terorismu vláda nad oblastí zavedla přísný dohled.

Západní organizace obviňují Peking, že více než milion Ujgurů a příslušníků dalších muslimských etnických skupin internoval v „převýchovných táborech“. Čína má tyto zprávy za neobjektivní, tábory podle ní byly ve skutečnosti „centry odborného vzdělávání“, jejichž cílem bylo vymýtit extremismus.

Bacheletová na závěr své cesty do Číny vyzvala Peking, aby se zejména v této oblasti vyvaroval „despotických opatření“ a zajistil, že čínská vládní politika odpovídá mezinárodním standardům ochrany lidských práv.

Řekla také, že ji regionální vláda Sin-ťiangu ujistila, že síť „vzdělávacích center“ již byla zrušena. Sedmdesátiletá chilská exprezidentka rovněž uvedla, že Peking na její schůzky v Sin-ťiangu „nedohlížel“. Nicméně ve skutečnosti o tom, s kým se setká, ale rozhodovaly čínské úřady. Státní bezpečnost zastrašovala Ujgury v exilu, kteří ji žádali, ať zjistí informace o příbuzných.

Kritici: Návštěvu Bacheletové využívá čínská propaganda

Zahraniční novináři komisařku provázet nesměli. Na závěr její cesty se uskutečnila technicky nezvládnutá tisková videokonference. Kvůli výpadkům byl prostor pro minimum otázek. Polovinu dostala čínská média. Komisařka tak strávila velkou část času odpovědí na údajné porušování lidských práv ve Spojených státech. 

„Je zásadní, aby opatření proti terorismu nevyústila v porušování lidských práv. Provádění zákonů a politiky, která s potlačováním terorismu souvisí, musí být pod nezávislým mezinárodním dohledem,“ uvedla Bacheletová.

Návštěvu tak využívá čínská propaganda. Kritici tvrdí, že cesta slouží Pekingu, aby ospravedlnil zločiny. Čínská tisková kancelář už si upravila prohlášení Bacheletové. „Obdivuji úsilí Číny a její úspěchy při vymýcení chudoby, ochraně lidských práv a realizaci hospodářského a sociálního rozvoje,“ stálo v něm. Úřad komisařky vydal opravu: Ve skutečnosti se o obdivu k čínským snahám nezmínila. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 8 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 9 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...