Ruského vysoce postaveného generála Kirillova zabila ukrajinská SBU, píší média

Místo, kde výbuch zabil ruského generála Igora Kirillova (zdroj: EBU/SLEDCOM)

Náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova, který zemřel po výbuchu v Moskvě, zabila při speciální operaci ukrajinská tajná služba SBU, uvedl podle ukrajinských médií i agentur Reuters či AFP nejmenovaný zdroj z ukrajinských bezpečnostních složek. Moskva pohrozila odplatou. SBU v pondělí oznámila, že generála podezřívá z válečných zločinů spáchaných na ukrajinských vojácích.

Exploze podle ruské státní agentury TASS otřásla domem na Rjazaňské třídě. „Explodovalo výbušné zařízení umístěné na koloběžce, která stála vedle vchodu do bytového domu,“ upřesnila mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková. „Zemřel náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany ozbrojených sil Ruské federace Igor Kirillov a jeho asistent,“ dodala.

Agentura TASS už dříve napsala, že příčinou exploze mohlo být výbušné zařízení, a upozornila, že v domě nebyl zaveden plyn. O smrti Kirillova pak informovaly některé telegramové kanály jako Baza, jenž má blízko k ruským bezpečnostním složkám, nebo účty Mash či 112.

Zdroj TASS v ruských bezpečnostních složkách uvedl, že nálož v koloběžce byla odpálena na dálku, a to ve směru k domovnímu vchodu, odkud Kirillov vycházel. Výbušnina měla sílu ekvivalentu zhruba tři sta gramů TNT.

Události: Smrt generála Kirillova (zdroj: ČT24)

Zdroj z tajných služeb: Kirillova zabila SBU

Ukrajinská média připomínají, že Kirillov vydával rozkazy k použití chemických zbraní proti ukrajinským obranným silám. Zpravodajská služba SBU v pondělí uvedla, že generála podezřívá z válečných zločinů. Právě na jeho přímý rozkaz ruské síly nasadily ve válce chemické zbraně. Konkrétně mělo jít o zakázané plynové granáty. Drony jich na ukrajinské zákopy shodily na pět tisíc.

Na základě Kirillovových rozkazů použili podle ní Rusové od začátku plnohodnotné invaze v únoru 2022 chemické zbraně proti Ukrajincům v téměř pěti tisících případů. S různými stupni otravy chemickými látkami bylo podle ní hospitalizováno na dva tisíce vojáků.

Postoj USA

Zdroj z ukrajinských bezpečnostních složek sdělil ukrajinským médiím či agenturám AFP a Reuters, že Kirillova zabila SBU při své speciální operaci v Moskvě. Podle Reuters zdroj dále uvedl, že Kyjev považoval generála za „zcela legitimní cíl“ kvůli tomu, že nařídil použití zakázaných chemických látek proti ukrajinským vojákům.

Spojené státy o operaci v ruské metropoli dopředu nevěděly a akce tohoto typu neschvalují, reagoval podle AFP na zprávy vysoce postavený americký činitel, který se vyjadřoval pod podmínkou zachování anonymity.

Po smrti generála obvinilo ruské ministerstvo zahraničí západní země, že nesou odpovědnost za atentát. „Všichni, kdo se radují z těchto útoků nebo je úmyslně přecházejí mlčením, jsou komplicové,“ uvedla mluvčí Marija Zacharovová. Spojence Kyjeva přitom nařkla ze „schvalování válečných zločinů“.

Kirillov byl terčem západních sankcí

V květnu americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že zaznamenalo použití chlorpikrinu, chemické zbraně poprvé použité za první světové války, proti ukrajinským jednotkám, připomněla agentura Reuters.

Kirillov, který byl šéfem radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády jmenován v roce 2017, figuroval za svou roli na Ukrajině na sankčních seznamech několika zemí včetně Velké Británie a Kanady.

Moskva obvinění z použití chemických zbraní v sousední zemi odmítla, stejně jako navzdory důkazům dál popírá, že útočí na ukrajinské civilisty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv uvedl, že vedení Ukrajiny za Kirillovovu smrt stihne „bezprostřední odplata“. Tímto „teroristickým útokem“ se podle něj Kyjev snaží zamaskovat neúspěchy na bojišti.

Procházková: Kirillov byl velmi významnou osobou

Kirillov byl zabit velmi pravděpodobně u vchodu do svého domu, upozornila redaktorka Deníku N Petra Procházková. „Kyjev tu událost vůbec nekomentuje. Ale to známe i z předchozích diverzních akcí, kdy je Ukrajina v komentářích zdrženlivá a nakonec se ukáže, že je to akce SBU. Pokud by to tak bylo, tak je to jeden z velkých – z ukrajinského pohledu – úspěchů diverzní činnosti,“ uvedla předtím, než se v médiích objevily informace, že za atentátem by mohla stát SBU.

„Kirillov byl velmi významnou osobností,“ dodala. „Často vystupoval na tiskových konferencích a brífincích a je autorem teorie, že Rusko muselo Ukrajinu napadnout proto, že Kyjev vyvíjel nebezpečné chemické a biologické zbraně, které hodlal používat za pomoci států NATO právě proti Rusku,“ připomněla jedno z nepodložených tvrzení, kterými Moskva svou nevyprovokovanou agresi vůči Kyjevu zdůvodňuje.

Kirillov tvrdil, že tyto látky se vyrábějí „v amerických biolaboratořích“ na Ukrajině a že k jejich šíření do Ruska by Kyjev mohl použít mimo jiné stěhovavé ptáky, připomněl web Novoje vremja. Tato absurdní tvrzení pak dala vzniknout mnoha memům o ukrajinských „bojových husách“.

„On je opravdu osobou, která ten konflikt rozdmýchávala, a působil vždy velmi rozhodně a agresivně,“ prohlásila Procházková o Kirillovovi. „Pokud se to definitivně potvrdí, tak je opravdu velká akce, která přinese Ukrajině nějaké body, i když na to, co se teď děje na frontové linii, to příliš velký vliv mít nebude,“ domnívá se Procházková.

Redaktorka Petra Procházková o situaci v Rusku, na Ukrajině a v Gruzii (zdroj: ČT24)

Od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zemřelo v Rusku při cílených útocích, které jsou přisuzovány Kyjevu, několik významných osobností včetně dcery nacionalistického ideologa Darji Duginové, proruského vojenského blogera známého jako Vladlen Tatarskij či bývalého ukrajinského poslance obviněného z vlastizrady Illji Kyvy.

Minulý týden zahynul v okupovaném Doněcku po výbuchu svého auta Sergej Jevsjukov, bývalý šéf věznice Olenivka, kde při raketovém útoku v červenci 2022 zahynuly desítky ukrajinských válečných zajatců.

Načítání...