Voliči musí počítat s vlivem AI, říká k volbám v USA expert

12 minut
Amerikanista Jan Hornát k volbám ve Spojených státech
Zdroj: ČT24

„Je to rozhodně výjimečná kampaň a výjimečné období,“ popsal v úterý ve vysílání ČT24 volby v USA amerikanista Jan Hornát, vedoucí katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Preference demokratické kandidátky na prezidentku Kamaly Harrisové začaly podle něj po počátečním náskoku stagnovat a následně se vyrovnaly těm, které má republikánský kandidát Donald Trump. S tím souhlasí socioložka z Akademie věd Paulína Tabery, podle které se nynější průzkumy pohybují v rozmezí statistické chyby.

Harrisová nebyla v momentě, kdy na kandidátce vystřídala stávajícího prezidenta Joea Bidena, veřejnosti podle Hornáta příliš známá. „Domnívám se, že když se stala kandidátkou, tak mezi demokraty přetrvával určitý wow efekt,“ řekl Hornát s tím, že političtí komentátoři byli s entuziasmem opatrnější.

  • Čtvrtek 7. listopadu 2024
  • 10:45

    Textový přenos k americkým prezidentským volbám 2024 tímto končí. Děkujeme za pozornost.

  • 09:41
    Donald Trump

    Írán doufá, že USA po volbě Donalda Trumpa „přehodnotí svůj chybný přístup z minulosti“, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

  • 08:05

    Exit polly naznačují, že se Donaldu Trumpovi v posledních týdnech před volbou podařilo získat nerozhodnuté voliče a zčásti i nevoliče, uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

    Petr Kopecký
    Zdroj: ČT24

Podle amerikanisty totiž předpokládali, že podpora kandidátky začne po srpnovém setkání demokratické strany stagnovat. Důvodem podle něj mělo být, že „voliči se budou chtít dozvědět víc nejen o ní jako o osobnosti, ale i o její politice – co vlastně plánuje a jakým způsobem bude jiná než Joe Biden. Nebo jestli naopak bude pokračovat v jeho šlépějích,“ nastínil expert.

Náskok Harrisové nad republikánským kandidátem Trumpem byl podle Hornáta v prvních týdnech vyšší. Poslední průzkumy jsou však velmi těsné. Expert upozornil, že američtí komentátoři, kteří v minulosti výsledky hlasování předpověděli a před volbami oznámili, koho podle predikcí občané zvolí, se nyní spíše odkazují na svoji intuici než na „extrémně těsné“ průzkumy.

Podle Hornáta bude možné odhalit a analyzovat míru, do jaké byli voliči ovlivňováni umělou inteligencí (AI), až zpětně. „Umělá inteligence ještě není v tuto chvíli tak zdatná, aby dokonale napodobovala Kamalu Harrisovou nebo Donalda Trumpa,“ věří amerikanista, podle nějž jde spíše o to, jak moc jednotlivé kampaně AI používaly. Připomněl, že kandidáti se vzájemně obviňovali z doplňování diváků v publiku na fotografie z předvolebních mítinků – mělo se tak dít právě za pomoci umělé inteligence. AI je tak podle Hornáta něco, s čím musí současný i budoucí volič počítat.

Průzkumy shodně predikují vyrovnané výsledky

Americké předvolební průzkumy podle socioložky Paulíny Tabery ukazují, že situace není lehce predikovatelná a oba kandidáti mají relativně vysokou šanci být zvoleni. „Když se podíváme na ta poslední čísla, tak se u obou kandidátů dostáváme na 48 až 49 procent, ať už pro jednoho, nebo pro druhého, případně ty rozdíly jsou o jeden procentní bod,“ vysvětlila v úterý socioložka s tím, že o dvou kandidátech mluví proto, že ostatní kandidující mají zisky kolem jednoho procenta a nejsou tedy tak podstatní.

Odhady ohledně vítěze letošních prezidentských voleb leží podle Tabery v pásmu statistické chyby. A to je podle ní hlavní důvod, proč statistici nejsou schopni říct, který kandidát má větší pravděpodobnost volby vyhrát. Práci na průzkumech navíc podle ní komplikuje i tamní volební systém. „Americké volby nejsou jenom o procentech, jako je to v Česku, ale lidé volí volitele. A v každém státě je to trochu jinak. Některé mají poměrný počet volitelů, jiné fungují tak, že pokud vyhrajete, tak berete celý stát,“ vysvětlila socioložka.

9 minut
Paulína Tabery k předvolebním průzkumům v USA
Zdroj: ČT24

To, co je na letošních amerických volbách podle Tabery zajímavé, je počet výzkumů, které se shodují v tom, že šance obou kandidátů jsou vyrovnané. Další zajímavost Tabery vidí v konzistentnosti průzkumů. „My sice od začátku září vidíme lehké posilování Donalda Trumpa, ale jinak to není příliš dynamické. Když si tu křivku proložíme nějakými událostmi, jako je třeba viceprezidentská debata a podobně, tak to do toho zase tolik nezasahuje. Takže se ze sociologického hlediska dá říci, že elektorát – nikoliv celá společnost – skutečně tenduje k nějakému rozdělení,“ popsala socioložka.

Načítání...

Obecně lze podle Tabery říci, že demokratická strana disponuje rasově různorodějším elektorátem, zatímco republikáni se snaží „udržovat tradici“. To, jaký bude elektorát u letošních voleb, se podle ní uvidí až po nich. „Momentálně se podle průzkumů mluví o tom, že roli bude hrát i pohlaví, což je ženská otázka – protože vidíme, že interrupce jsou tématem,“ řekla s tím, že mezi hlavní témata patří také ekonomika, inflace a kultura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 40 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 40 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 53 mminutami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Katar daruje Trumpovi luxusní „nebeský palác“. Demokraté mluví o korupci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Píší o tom tiskové agentury a americká média s odvoláním na své zdroje, jako první o věci informovala v neděli večer stanice ABC News.
před 4 hhodinami
Načítání...