Pozornost v amerických volbách je upřena na klíčové státy

29 minut
Události: Americké prezidentské volby 2024
Zdroj: ČT24

Ve všech padesáti amerických státech se hlasuje o tom, kdo bude novým prezidentem. Voliči rozhodují, zda zemi poprvé povede žena, nebo zda se po čtyřech letech do Bílého domu vrátí Donald Trump. Jeho souboj s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou je podle průzkumů mimořádně těsný a vítěz pravděpodobně opět nebude známý rychle po konci hlasování. Američané rozhodují také o rozložení sil v Kongresu či o státních otázkách. FBI zároveň informovala, že na některých místech hlasování provázejí výhrůžky bombovými útoky.

  • Čtvrtek 7. listopadu 2024
  • 10:45

    Textový přenos k americkým prezidentským volbám 2024 tímto končí. Děkujeme za pozornost.

  • 09:41
    Donald Trump

    Írán doufá, že USA po volbě Donalda Trumpa „přehodnotí svůj chybný přístup z minulosti“, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

  • 08:05

    Exit polly naznačují, že se Donaldu Trumpovi v posledních týdnech před volbou podařilo získat nerozhodnuté voliče a zčásti i nevoliče, uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

    Petr Kopecký
    Zdroj: ČT24

Američané volí už ve všech státech včetně sedmi klíčových – Pensylvánie, Arizony, Wisconsinu, Michiganu, Severní Karolíny, Georgie a jako poslední se místnosti otevřely v 16:00 středoevropského času v Nevadě. Později volby začaly i ve zbývajících třech státech, kde se místnosti otevřely jako poslední – na Aljašce, Havaji a ve Washingtonu.

Trump už odvolil kolem poledne místního času v Palm Beach na Floridě, které leží nedaleko jeho rezidence Mar-a-Lago. Podle serveru BBC News vyjádřil sebevědomí a přesvědčení, že se republikánům ve volbách daří.

5 minut
Donald Trump odevzdal ve volební místnosti na Floridě svůj hlas
Zdroj: ČT24

Po odevzdání hlasu také zdůraznil hlavní téma své kampaně. „Chceme, aby lidé přicházeli do naší země, chceme být inkluzivní. Ti lidé ale musí přicházet legálně. Chceme pevné hranice. Je to prostě velké téma. Inflace je také závažné téma, ale podle mě druhé v pořadí. Nemůžeme dovolit, aby k nám přicházeli zločinci. Máme více než třináct tisíc vrahů, kteří mohli přijít do naší země, máme tady drogové dealery, teroristy. Obrovské množství lidí, kteří by neměli v naší zemi být,“ hřímal republikánský kandidát.

ŽIVĚ: Pohled do volebních místností v USA
Zdroj: Reuters

Trump zároveň vzápětí podotkl, že výsledky voleb uzná, pokud budou „spravedlivé“. Jak ale poznamenává agentura AP, není jasné, co tím přesně myslel. Harrisová odvolila v předstihu už dříve.

Rozhodují „swing states“

Američané v prezidentských volbách v každém státě přímo hlasují pro takzvané volitele, kterých je 538, k vítězství jich je potřeba nejméně 270. Pozornost demokratické viceprezidentky Harrisové i jejího republikánského soupeře a exprezidenta Trumpa se zaměřila na sedm takzvaných swing states, tedy států, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů.

Těchto kolísavých států je tentokrát sedm: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin. Nejlidnatější z nich je Pensylvánie, která tak má největší váhu ve sboru volitelů. Právě tam zakončila svou kampaň Harrisová.

„Harrisová zakončila kampaň ve Filadelfii, kde se zrodila ústava Spojených států a americká demokracie,“ přiblížil zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal. „Ne náhodou si vybrala tamní Muzeum umění, protože právě před ním jsou schody, na kterých cvičil titulní hrdina hollywoodského trháku Rocky. Má to symbolizovat její pokus dostat se až na samotný vrchol americké moci,“ doplnil Vostal.

Harrisová slíbila, že volby vyhraje a že bude prezidentkou všech. „Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ prohlásila podle listu The Washington Post v Pensylvánii.

Kromě spojování lidí „ze všech koutů naší země“ promluvila též k mladým voličům, na jejichž hlasy spoléhá. „Náš boj není bojem proti něčemu, ale za něco. Dnes večer skončíme tak, jak jsme začali: s energií, optimismem a radostí,“ řekla Harrisová. Svého soupeře téměř nezmínila.

„Trump se se značným zpožděním rozhodl, že opět zakončí svou kampaň v Michiganu. Varoval před tím, že by se Harrisová stala prezidentkou. Řekl, že podle něj zničila zemi, spolu s prezidentem (Joem) Bidenem, a že on Spojené státy opraví,“ doplnil zpravodaj ČT Vostal.

Harrisovou v Michiganu označil za „radikálního levicového blázna“. Také republikán prohlásil, že tyto volby vyhraje. „Z politického hlediska to bude největší vítězství v dějinách naší země,“ tvrdil.

Kromě Michiganu zamířil Trump na závěr kampaně také mezi voliče v Severní Karolíně a rovněž i v Pensylvánii. „Čekali jsme na tohle čtyři roky,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pittsburghu.

Trump na svých posledních mítincích mimo jiné pohrozil, že v případě zvolení by zavedl dovozní cla ve výši 25 procent Mexiku, pokud nezakročí proti přílivu drog do USA. Tímtéž pohrozil i Číně, odkud se dostává mnoho chemikálií používaných k výrobě opiátu fentanylu ke kartelům, které dodávají silné narkotikum do USA. Podle The Washington Post hrozil Trump Mexiku cly na dovážené zboží, pokud nezakročí proti ilegální migraci.

Osmdesát milionů lidí hlasovalo předčasně

Ve volbách, které rozhodují také o rozložení sil v Kongresu či o státních otázkách, mohli Američané hlasovat už několik dní nebo týdnů v závislosti na lokálních pravidlech. Možnost brzkého nebo korespondenčního hlasování využilo asi osmdesát milionů lidí, což je přibližně třetina oprávněných voličů a zhruba polovina celkového počtu hlasujících z roku 2020.

Hlavní den voleb začal v úterý ráno SEČ hlasováním v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě USA. Oba kandidáti tam získali shodně po třech hlasech, uvedla CNN.

Vesnice Dixville Notch, ležící u hranic s Kanadou a čítající asi tucet obyvatel, je tradičně jednou z prvních, které zahajují americké volby otevřením volební místnosti už o místní půlnoci. Obvykle vyrážejí ve stejnou dobu voliči k urnám také v obcích Millsfield a Hart's Location, ty ale letos půlnoční hlasování nenabídly, napsala CNN.

Většina volebních místností na východním pobřeží USA se ovšem začala otvírat od úterní šesté hodiny ráno místního času (12:00 SEČ). Jako první se v 6:00 místního času otevřely volební místnosti v Connecticutu, Indianě, Kentucky, Maine, New Hampshiru, New Jersey, New Yorku a Virginii. Další následovaly postupně podle časových pásem.

V nejzápadnějších státech hlasování končí až o 24 hodin později. Oficiální výsledky budou známé o několik dní později, když součty schválí příslušné volební orgány.

Velmi těsný souboj

USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany (současného prezidenta Bidena v kandidatuře nahradila Harrisová) a dvou pokusů o atentát na Trumpa.

Průzkumy po překotném vývoji nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a šedesátiletou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.

Podle analytiků by Harrisová k získání 270 volitelů potřebovala obdržet hlasy 44 volitelů v kolísavých státech, zatímco Trump by jich potřeboval 51.

„Z matematických modelů vychází, že aby uspěla Harrisová, potřebuje vyhrát v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. V dalších čtyřech klíčových státech to vypadá spíš na vítězství Trumpa a pravděpodobně se tam nedočkáme nějakého zásadního překvapení,“ prohlásil v úterý odpoledne našeho času z Floridy zpravodaj ČT David Miřejovský.

Harrisová stráví volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu, kde studovala. Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. Končící hlava státu Joe Biden, který chtěl původně svůj post obhajovat, ale nakonec se kandidatury vzdal ve prospěch Harrisové, bude sčítání výsledků podle serveru NBC News sledovat ve své rezidenci v Bílém domě. Nemá v plánu žádná veřejná vystoupení.

Vítěze prezidentských a jiných voleb v USA oznamují velká média na základě neúplných výsledků a odhadů ohledně nesečtených hlasů. V roce 2020 se na rozuzlení souboje o Bílý dům čekalo až do konce týdne a něco podobného by mohlo nastat i tentokrát, obzvláště pokud se potvrdí průzkumy nasvědčující těsným výsledkům hned v několika klíčových státech.

Pokud by republikán získal druhý mandát, stal by se v 78letech nejstarším vítězem prezidentské volby v historii USA. Šedesátiletá Harrisová se zase může stát první ženou v čele USA a první prezidentkou s jihoasijskými kořeny.

Po minulých volbách Trump odmítl uznat svou porážku a letos v kampani dával najevo, že by pro sebe nepříznivý výsledek opět považoval za podvod. I na závěr kampaně si preventivně stěžoval na výsledky voleb a zopakoval svou dřívější poznámku o době, kterou může trvat sčítání hlasů, upozornil The Washington Post. „Slýchám, že sčítání hlasů může trvat dalších dvanáct dní. A pokud to uděláte, stanou se špatné věci,“ prohlásil Trump.

„On je v tomto souboji pro pozornost, pro peníze a aby se vyhnul vězení. Nedělá to pro to, aby sloužil občanům světa a americkým občanům. To je, proč kandiduje viceprezidentka Harrisová,“ řekl České televizi bývalý Trumpův mluvčí Anthony Scaramucci.

„Pro vaši zemi a další státy ve východní Evropě, řekl bych, chtějte Donalda Trumpa zpět. Pokud budete mít Kamalu Harrisovu, myslíte, že se to zlepší? Nemyslím si,“ odpověděl naopak republikánský kongresman z Floridy Byron Donalds na otázku ČT, kdo bude podle něj lepší pro bezpečnost Česka ve stínu ruské války na Ukrajině.

V USA přetrvávají obavy z možných povolebních nepokojů. Právě do budovy Kongresu ve Washingtonu v lednu 2021 vtrhli příznivci Donalda Trumpa a několik lidí tehdy zemřelo.

„Ve Washingtonu míjíte obchody, které si zabednili majitelé právě proto, kdyby došlo k nepokojům. Pokud bych měl popsat atmosféru, tak je to příprava na nejhorší. Podtón těchto voleb – tentokrát být připraven, vzhledem k tomu, co se odehrálo 6. ledna 2021,“ popsal zpravodaj ČT Vostal z jednoho z center voleb.

Prokurátoři vyzvali k volbám bez násilí

Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. „Vyzýváme všechny Američany, aby volili, aby se zúčastnili občanské diskuse, a především aby respektovali integritu demokratického procesu,“ napsali státní zástupci.

„Násilí nemá v demokratickém procesu místo. Využijeme své autority k prosazení práva proti jakýmkoli nezákonným činům, které ho ohrožují,“ uvedli také s tím, že preventivně odsuzují jakékoli násilné činy související s volbami. „Velkou pozornost získal vzkaz státního prokurátora z Filadelfie, cituji: Pokud si chcete hrát na milici nebo polovojenské jednotky, tak vězte, že se se zlou potážete,“ připomněl Vostal výrok Larryho Krasnera.

Prohlášení podepsali nejvyšší státní zástupci z takřka všech amerických států s výjimkou Indiany, Montany a Texasu. Proč tak prokurátoři v těchto státech neučinili, není zřejmé.

FBI: Z ruských e-mailů přicházejí výhružky bombami

Výhrůžky bombovými útoky se v úterý dotkly volebních místností v několika amerických státech, informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), podle něhož řada z nich zřejmě pochází z ruských e-mailových adres. Žádná z těchto hrozeb zatím nebyla označena za věrohodnou.

FBI neupřesnil, o jaké státy jde, ale podle serveru listu The New York Times o těchto případech informovali činitelé nejméně tří států – Georgie, Maine a Severní Karolíny. Právě v Georgii v okrese Fulton County musely být kvůli vyhrožování bombovými útoky dočasně vyklizeny dvě volební místnosti, policie však výhrůžky podle serveru Atlanta News First nepovažovala za vážně míněné.

Agentura AP napsala o zadržení muže ve státě New York, který vyhrožoval zapálením jedné z volebních místností. Muž, kterému bylo řečeno, že nemůže hlasovat, protože se po propuštění z vězení znovu neregistroval, začal vyhrožovat, že se do hlasovací místnosti ve městě Fowler vrátí se zbraní nebo budovu podpálí. Z místa následně utekl, policie ho ale později zadržela.

Další incident se odehrál přímo v budově Kongresu ve Washingtonu D.C., kde policie zadržela muže s pochodní a pistolí na světlice. Návštěvnické centrum Kapitolu poté uzavřela.

Hlasy voličů

Česká televize hovořila také s voliči z několika států USA a ptala se, kdo je jejich favoritem. „Viceprezidentka vůbec nic neudělala. Ztratil jsem hodně přátel kvůli droze fentanyl, ona s tím nic neudělala. A pak hranice. Trump po tom ale půjde,“ míní Darren z Phoenixu v Arizoně.

„Rád bych hlasoval pro Kamalu, protože má dobré nápady pro lidi jako jsem já, ze střední třídy,“ říká Cesar ze stejného města.

Načítání...

„Je mi 85 let. Nechci mít pro vlastní bezpečnost zbraň. Chci, aby děti mohly jít do školy a měly klid. Chci, aby se v Izraeli zastavila válka. Nejvíc si ale přeji, aby se naše země zase spojila. Musím říct, že budu volit paní Harrisovou. Jsem demokratka, abych byla upřímná,“ uvedla Anne Peaková z Nevady.

„Nemám nic proti ženě prezidentce, pokud bude mít dost zkušeností. Podle mě být státní žalobkyní vám nedává nějaké velké politické znalosti. Vím, že byla senátorkou a je viceprezidentkou. Ale nebyla, jak to vnímám já, v těch pořádných vůdcovských rolích,“ domnívá se Sherry Tyrellová z Floridy. „Donald Trump byl výkonným ředitelem, byl byznysmenem, a podle mě, pokud chcete řídit tuto zemi, musíte mít tuto podnikatelskou zkušenost.“

V úterý se konají nejen prezidentské volby, voliči vyberou také nové složení Sněmovny reprezentantů, třetinu Senátu, několik guvernérů a vyjádřit se budou moci i v sérii místních referend.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 mminutami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 17 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 21 mminutami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...