Víra je víc než stranická legitimace. Mormon Romney jako jediný hlasoval pro sesazení Trumpa

3 minuty
Horizont ČT24: Romney jako rebel
Zdroj: ČT24

Je to poprvé v historii USA, co prezidenta v impeachmentu nepodpořil senátor jeho vlastní strany. Svědomí nad partajní příslušnost pozdvihl Mitt Romney, který přitom patří k významným republikánům. Právě on v roce 2012 ve volbách vyzval úřadujícího demokratického prezidenta Baracka Obamu.

„Obvinění vznesená v článcích obžaloby jsou velmi vážná. Jakožto senátor v roli soudce jsem přísahal před Bohem, že budu soudit nestranně. Jsem hluboce věřící. Má víra je jádrem toho, kým jsem. Přísaha před Bohem pro mě má hluboké důsledky. Věděl jsem od začátku, že úkol soudit prezidenta, který je i lídrem mé vlastní strany, bude nejtěžší rozhodnutí, jemuž jsem kdy čelil. Nemýlil jsem se,“ prohlásil Romney v emotivním projevu před hlasováním o impeachmentu.

Trump se podle něj v ukrajinské kauze dopustil „hrozivého zneužití důvěry veřejnosti“ a „zjevného útoku na naše volební práva, naši národní bezpečnost a základní hodnoty“.

Romney vnímal Trumpův čin jako snahu udržet se za každou cenu u moci a označil ho za nejhorší útok na ústavu, který lze učinit. „Z tohoto důvodu jde o velmi závažný zločin a já nemám pod přísahou jinou možnost, než se takto vyslovit,“ dodal.

S kritikou okamžitě vyrukoval syn prezidenta Donald Trump mladší. Na Instagramu ho označil vulgarismem, který se v angličtině používá pro ženský pohlavní orgán. „Mitt Romney je navěky zahořklý, protože nikdy nebude americkým prezidentem. Byl příliš slabý, aby porazil demokraty, tak se k nim nyní připojil,“ napsal dále a dodal, že by měl být vyloučen z republikánské strany.

Dlouhé nepřátelství

Zkušený politický matador Romney drží uvnitř strany prapor opozice vůči současnému prezidentovi. Představitel republikánského establishmentu se politice věnuje desítky let. Reprezentuje tedy to, co Trump dlouhodobě napadá.

Když se v roce 2016 byznysmen s blonďatou přehazovačkou oficiálně stal kandidátem republikánů na prezidenta, řada významných členů strany se rozhodla ho ve volbách nepodpořit. Bývalí prezidenti Bushovi nebo právě Romney. „Přál bych si, abychom měli lepší výběr. Stále doufám, že se věci zlepší,“ řekl tehdy.

Po vítězných volbách se objevil náznak usmíření. Romney se stal jedním z kandidátů na ministra zahraničí. S nově zvoleným prezidentem se kvůli tomu sešel v jeho rezidenci, funkce však nakonec připadla Rexi Tillerosonovi.

Politický comeback bývalého mormonského misionáře přišel před dvěma roky, když vyhrál volby do Senátu za stát Utah, kde jeho církev sídlí a dominuje. Během kampaně získal překvapivě podporu i na Trumpově twitterovém účtu. „Mitt Romney oznámil, že kandiduje do Senátu za úžasný stát Utah. Bude skvělým senátorem.“ Nyní se vrátil do řad nepřátel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Sýrii se rozhořelo sektářské násilí, obětí jsou desítky

Sektářské násilí v Sýrii si za poslední dva dny vyžádalo nejméně 73 lidských životů. Píše to agentura AFP s odkazem na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Už předtím informovala o středečním úmrtí patnácti drúzských bojovníků po přepadení bezpečnostními silami a ozbrojenci napojenými na stát u Damašku. Francie vyzývá k ukončení násilností, Izrael v reakci na útoky proti drúzům udeřil na předměstí syrské metropole.
před 8 mminutami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 21 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 38 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 2 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 8 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 16 hhodinami
Načítání...