Většina zástupců Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v sobotu v prohlášení na závěr dvoudenního summitu v Bangkoku odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Shodu nicméně země nenašly, píše s odkazem na diplomatické zdroje agentura Kjódó.
Většina zástupců asijských a tichomořských ekonomik odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu
„Většina členů silně odsoudila válku na Ukrajině a zdůraznila, že konflikt působí nesmírné lidské utrpení a zhoršuje stávající problémy globální ekonomiky,“ konstatovalo jednadvacet lídrů zemí z asijsko-tichomořského regionu.
Závěrečné prohlášení schválili všichni účastníci, tedy i Rusko a Čína. Ta se ale opět zdržela kritiky Moskvy za invazi na Ukrajinu. „Projevily se různé názory a odlišné posuzování situace a sankcí,“ uvádí prohlášení, které tak opakuje formulace z nedávného summitu zemí skupiny G20.
Konflikt neblaze dopadá na řadu oblastí
„APEC není fórum, které má řešit bezpečnostní témata, ale uznáváme, že bezpečnostní otázky mohou mít zásadní dopad na globální ekonomiku,“ stojí v závěrečném dokumentu. Přítomní politici se v něm zavazují k prosazování „významného, vyváženého a obecného růstu“. Ukrajinský konflikt má podle nich neblahý dopad na ekonomický růst, inflaci, zásobovací kanály a energetickou i potravinovou bezpečnost.
Summit APEC byl posledním ze série globálních setkání v jihovýchodní Asii, předcházely mu summity G20 na indonéském ostrově Bali a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu.
Země sdružené v APEC zastupují zhruba polovinu globálního obchodu a šedesát procent světových ekonomik. Do skupiny patří mimo jiné Austrálie, Spojené státy, Čína, Rusko, Jižní Korea, Kanada či Japonsko a státy jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky.
Summitu v thajské metropoli se podobně jako G20 na Bali neúčastnil ruský prezident Vladimir Putin. Spojené státy místo prezidenta Joea Bidena zastupovala viceprezidentka Kamala Harrisová.