V Súdánu se opět bojuje. Britové viní vládu, že je opustila

V Súdánu se v úterý po dočasném zmírnění opět rozhořely boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), informovaly televize al-Džazíra a list The Guardian s odvoláním na svědectví místních obyvatel, která hovořila o leteckých útocích a ostřelování těžkým dělostřelectvem. Německo oznámilo, že v úterý večer provede poslední evakuační let. Čína uvedla, že ze země dostala většinu svých občanů. Evakuace zahájila Británie, která má v zemi na čtyři tisíce občanů. Odjezd několika set civilistů potvrdily Francie a Ukrajina. OSN v úterý varovala před nanejvýš akutním nedostatkem potravin, vody, léků a paliva, především v metropoli Chartúmu.

Původní klid zbraní zprostředkovaly Spojené státy a Saúdská Arábie. Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil, že súdánská armáda a RSF po dvoudenních intenzivních jednáních souhlasily s třídenním příměřím platícím od půlnoci z pondělí na úterý. Předchozí příměří válčící strany rovněž nedodržely.

Zřejmě kvůli tomu, že se opět začalo intenzivně bojovat, informovala Británie své občany v Súdánu, aby se co nejdříve dostavili na leteckou základnu na okraji Chartúmu. Země přislíbila evakuaci pouze držitelům britských pasů a jejich rodinným příslušníkům.

Podle zdroje BBC se mají Britové na základnu dopravit po vlastní ose. „Musí to být individuální rozhodnutí. Jakmile se dostanete na místo, doufejme, že vás co nejdříve posadíme do letadla,“ uvedl zdroj. Podle něj by takto mohlo být evakuováno asi pět set lidí. Britská vláda v pondělí odhadovala, že má v Súdánu čtyři tisíce občanů. Diplomaty a jejich rodiny odvezla ze země v sobotu. Ostatní Britové, kteří zůstali v Súdánu, poté svou vládu obviňovali, že je opustila.

Německo v úterý informovalo, že evakuační let ze Súdánu do Jordánska, který má plánovaný odlet v úterý večer, bude prozatím poslední. Němečtí občané, kteří v zemi zůstanou, mají být evakuováni partnerskými zeměmi.

V zemi jsou stále čtyři Češi

Boje mezi armádou a RSF propukly 15. dubna. Vyžádaly si už nejméně 459 mrtvých a 4072 zraněných, řekl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v zemi Níma Saíd Abid. Jedna z válčících stran se podle něj zmocnila laboratoře, což podle něj představuje velké „biologické riziko“. V zařízení jsou prý patogeny spalniček, cholery a další nebezpečné materiály.

„Bojovníci vyhnali všechny techniky z laboratoře… ta je teď zcela pod kontrolou jedné z válčících stran a je využívaná jako vojenská základna,“ uvedl podle listu The Guardian Níma Saíd Abid. Velká část nemocnic se také kvůli konfliktu ocitla mimo provoz.

Podle pondělního sdělení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella bylo ze Súdánu evakuováno více než tisíc občanů členských zemí EU. Podle českého ministerstva zahraničí, které v pondělí potvrdilo příjezd dvou Čechů evakuovaných Německem, jsou v Súdánu stále ještě čtyři čeští občané.

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francie ze Súdánu evakuovala 538 lidí, včetně 209 občanů Francie. V pondělí Paříž informovala, že do odvolání uzavřela své velvyslanectví v zemi.

Ukrajinská vojenská rozvědka GUR uvedla, že evakuovala 138 civilistů, včetně 87 ukrajinských občanů, z nichž většinu tvoří piloti, letečtí mechanici a jejich rodiny. Kromě toho Kyjev také ze země pomohl dostat několik občanů Gruzie a Peru. Nyní jsou v Egyptě, kde se jim dostává lékařské péče.

Úspěšné evakuace hlásí Čína či Japonsko

Jihoafrická republika informovala, že dva autobusy s jejími občany bezpečně přijely na egyptskou hranici. Zbývajících dvanáct občanů JAR zemi opustí později během úterý.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že bezpečně evakuovalo většinu svých občanů a nemá žádné zprávy o čínských obětech súdánských bojů. Japonsko oznámilo, že evakuovalo všechny občany, kteří si přáli zemi opustit.

Švýcarsko sdělilo, že monitoruje možnosti, jak odvézt své zbývající občany, ale že je to problematické u lidí s dvojím občanstvím, kteří tvoří většinu zbývajících Švýcarů v Súdánu. Švýcarsko uzavřelo své velvyslanectví v Súdánu a evakuovalo jeho zaměstnance. Do Bernu diplomaté s rodinami dorazili v úterý brzy ráno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
před 23 mminutami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 9 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 15 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 19 hhodinami
Načítání...