V Rakousku vznikla mapa islámu. Podle vládních lidovců má odhalovat rizika, opozice mluví o útoku na muslimy

V Rakousku budí kontroverze projekt interaktivní mapy islámu, která ukazuje přes šest set mešit, modliteben či muslimských spolků působících v zemi. Podle tvůrců má poskytnout přehled o tom, které z nich šíří potenciálně nebezpečný výklad islámu. Část domácích i zahraničních kritiků ji má za rasistickou. Ministryně pro integraci čelí po čtvrteční prezentaci vyhrůžkám na sociálních sítích, vedoucí projektu dostal policejní ochranu, uvedla agentura APA.

Mapu islámu ve spolupráci s religionisty z Vídeňské univerzity zpracovalo Dokumentační středisko pro politický islám (Dokumentationsstelle Politischer Islam), které loni zřídila současná vláda lidovců (ÖVP) a Zelených. Jeho cílem je politický islám „vědecky dokumentovat a zkoumat“.

„Zaevidovali a popsali jsme 623 spolků, organizací a mešit,“ řekl vedoucí projektu Ednan Aslan s tím, že cílem bylo poskytnout transparentní data, která by mohla pomoci při začleňování muslimů do většinové společnosti.

Druhým cílem bylo upozornit politiky na „nebezpečné tendence“, v jejichž důsledku podle něj nakonec trpí většina muslimů v Rakousku. Kromě toho středisko zveřejnilo rovněž obsáhlé souhrny k hlavním organizacím prosazujícím politický islám v Rakousku, včetně jejich ideologického zázemí či vazeb do zahraničí.

Ministryně: Nelze ignorovat nebezpečný vývoj politického islámu

Podle lidovecké ministryně pro integraci Susanne Raabové mapa v žádném případě nemá z muslimů učinit předem podezřelé jedince. Z druhé strany podle ní není možné „přivírat oči“ a ignorovat „nebezpečný vývoj politického islámu“, který je podle ní ohrožením pro rakouský hodnotový systém a liberální demokracii. Úkolem politiků je podle Raabové zabránit, aby se takovéto ideologie šířily „pod pláštíkem tolerance“.

Projekt ostře kritizovala islámská obec v Rakousku (IGGÖ), podle níž se jedná o „evidentní snahu vlády paušálně všechny v Rakousku žijící muslimy stigmatizovat jako potenciální nebezpečí“. V prohlášení dodala, že mapa „pobízí k rasismu“ a – s ohledem na fakt, že zveřejňuje adresy jednotlivých mešit a spolků – vystavuje muslimy „masivnímu bezpečnostnímu riziku“.

Mapu kritizují sociální demokraté, Zelení, evangelíci i Erdogan

Mapu coby „další útok ÖVP proti muslimům“ odsoudili také někteří sociální demokraté (SPÖ) a distancovali se od ní i Zelení, kteří přitom s lidovci tvoří vládní koalici.

Dále ji odmítla evangelická církev v Rakousku či zmocněnec Rady Evropy pro potírání antisemitismu a nenávisti vůči muslimům. Již v pátek se k odpůrcům projektu přidal turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdogan. Ústy svého mluvčího Rakousku vzkázal, že mapa je „xenofobní, rasistická a protiislámská“.

Raabová v pondělí oznámila, že se stala terčem výhrůžek na sociálních sítích a že se případem zabývá tajná služba BVT i policie. Vedoucí projektu Aslan musel podle svých slov dostat policejní ochranu a vyhrožování čelil i další ze spoluautorů projektu, teolog a sociolog Mouhanad Khorchide.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká cla ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou, řekla šéfka MMF

Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu, prohlásila ve čtvrtek podle agentur Reuters a AFP šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zároveň vyzvala země zasažené dovozními poplatky, které ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
před 4 mminutami

Stále více párů řeší potíže s otěhotněním

Páry, které touží po rodině, se stále častěji potýkají s reprodukčními problémy. Mnoho z nich to zprvu pokládá za ženský problém, polovinu případů ale způsobuje špatná kvalita mužských spermií. Za posledních padesát let došlo k poklesu mužské plodnosti, počet spermií ve vzorcích klesl v průměru o polovinu. Problému se začíná věnovat více pozornosti až nyní.
před 11 mminutami

Protesty vůči Hamásu v Gaze sílí, ten se drží spíše zpátky

Protesty Palestinců proti teroristickému Hamásu, který v Pásmu Gazy už devatenáct let vládne, nabírají na síle. Podle části tamních obyvatel mohou právě ozbrojenci za to, že Izrael obnovil vojenské operace na území enklávy. Hamás v minulosti jakoukoli formu veřejného nesouhlasu tvrdě potlačoval. Teď se zatím, až na výjimky, spíše drží zpátky.
před 41 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 55 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 56 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...