V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.

„Něco se teď opravdu pohnulo kupředu,“ prohlásil po jednání se zástupci stran Van der Bellen. U politiků prý pozoroval nejen ochotu ke kompromisu, ale také zaměření na společný cíl, kterým je posunout zemi kupředu. To je podle něj nezbytné i proto, že v sázce je mnoho.

Skutečnost, že se tyto tři strany nyní zjevně sbližují, je podle agentury APA poněkud překvapivá. První takový pokus ztroskotal, když z jednání 3. ledna odešli kvůli nedostatečné ochotě partnerů k potřebným reformám NEOS. ÖVP a SPÖ by v zásadě měly většinu samy, ale jen velmi těsnou o jedno křeslo. Proto se nakonec rozhodly požádat NEOS ještě jednou o vstup do společné koalice.

Politoložka: Lidovci zřejmě procházejí krizí

„Jde skutečně o nejdelší vyjednávání o vládu v historii druhé rakouské republiky,“ připomněla politoložka z Vídeňské univerzity Anna Durnová s tím, že nyní bude nejspíše vláda sestavena v řádu dnů. Zmínila, že dané strany spolu jednaly už na začátku tohoto roku a řekly, že spolu dále jednat nebudou. „Teď se v podstatě znovu našly a ukazuje to na hlubší společensko-politickou krizi, ve které se Rakousko nachází,“ dodala.

Poukázala také na to, že možná tyto strany potřebovaly hrozbu toho, že by se lídr pravicově populistických Svobodných (FPÖ) Herbert Kickl mohl stát příštím kancléřem. „Objevil se tu zajímavý personální moment – vyjednávání tří stran se odehrává ve stejné sestavě, jen se toho neúčastní bývalý kancléř Karl Nehammer, protože on v momentě, kdy se rakouští lidovci rozhodli, že budou vyjednávat se stranou Svobodných, tedy s Herbertem Kicklem, rozhodl z vlády odstoupit, odstoupit z čela lidové strany, protože řekl, že s Kicklem nikdy vyjednávat nebude,“ dodala.

Zmínila, že lidovci zřejmě procházejí vnitrostranickou krizí, protože hovořili i o směřování jejich politiky. Podle ní také turbulentní jednání i se Svobodnými lidovce nejspíše přesvědčila o tom, že to nejde a budou se muset vrátit na začátek. „Smutné je, že tím utrpělo vládní angažmá Karla Nehammera, protože ten už se neúčastní a účastnit nebude.“ Dodala, že tématem číslo jedna bude pro novou vládu otázka rozpočtu, protože EU žádala Rakousko o rozpočtovou hygienu a vláda tak bude řešit, jak ji promítnout do vzdělávání a sociální či migrační politiky.

9 minut
Studio ČT24: Politoložka z Vídeňské univerzity Anna Durnová ke koaličním vyjednáváním v Rakousku
Zdroj: ČT24

Podle ní bude také zajímavé sledovat, jakou bude mít případná nová vláda důvěru občanů. „Dlouho napínala veřejnost. To, co prosakovalo do médií, byl boj o moc. O to, kdo bude mít které ministerstvo, a to si myslím, že obecně – nejen v Rakousku, ale i v jiných státech – je něco, co veřejnost nechce slyšet, protože touha po moci je narativ, který používají populisté.“

Zmínila, že dlouhým vyjednáváním utrpěli právě lidovci, a naopak získali Svobodní. Jedním z důvodů, proč se nyní lidovci chtěli domluvit je podle ní také to, že nechtěli připustit předčasné volby, „protože by je s největší pravděpodobní nejenže nevyhráli, ale dopadli by ještě hůře než v těch posledních.“

Zářijové volby vyhráli pravicově populističtí Svobodní se ziskem 28,8 procenta hlasů, kteří se také pokoušeli sestavit vládu, ale s lidovci se na koalici nedohodli. Tato strana skončila druhá s 26,3 procenta a za ní sociální demokraté s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 15 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 16 hhodinami
Načítání...