V Katalánsku končí éra separatistů, premiérem se stal Illa

Novým šéfem katalánské regionální vlády se stal socialista Salvador Illa. Po čtrnácti letech tak končí éra premiérů z katalánských separatistických stran. Illa se spoléhá na podporu levicové koalice. Volbu poznamenal návrat expremiéra Carlese Puigdemonta, který se sedm let skrýval v zahraničí před španělskou justicí. Ta ho chce postavit před soud kvůli referendu o samostatnosti Katalánska z roku 2017. Po krátkém vystoupení v Barceloně Puigdemont znovu zmizel.

Čtvrteční zasedání katalánského parlamentu poznamenalo ranní vystoupení separatistického expremiéra Puigdemonta na demonstraci nedaleko sídla sněmu. Puigdemont, který žije v Bruselu, se do Španělska, kde je na něj vydaný zatykač v souvislosti s referendem o nezávislosti Katalánska z téhož roku, vrátil poprvé od roku 2017. Politik promluvil ke zhruba čtyřem tisícovkám sympatizantů a pak znovu zmizel.

Puigdemontova strana Junts zasedání parlamentu nechala několikrát přerušit a požadovala, aby se ve čtvrtek o novém premiérovi nerozhodovalo. Parlament nakonec Illu schválil nejmenší možnou většinou 68 hlasů. Vedle socialistů ho podpořila i separatistická Republikánská levice Katalánska (ERC) a levicový klub Comuns. Illa získal hlasy ERC díky dohodě, která počítá s výraznými změnami ve financování katalánského regionu a rozšířením regionálních pravomocí v daňové oblasti.

„Budu vládnout pro všechny s vědomím plurality Katalánska,“ prohlásil večer po zvolení Illa. Od svého předchůdce Pereho Aragonèse převezme vládní funkci v pátek. Mezi prvními, kteří Illovi gratulovali, byl jeho spolustraník a španělský premiér Pedro Sánchez. Po zvolení Illy se u parlamentu shromáždilo podle agentur několik desítek příznivců nezávislosti Katalánska. Ti zvolení představitele strany, která zastává jednotu Španělska, nesou s nelibostí.

Ve svém dopoledním projevu se Illa vyjádřil pro mnohonárodnostní Španělsko a federální Evropu. Katalánští i španělští socialisté nezávislost regionu odmítají. Podporují však prohloubení federálních prvků španělského státu, za což čelí kritice pravice, která je podezřívá z podrývání národní jednoty.

Socialisté také společně s dalšími levicovými a regionálními stranami prosadili zákon o amnestii, jež se týká řady trestných činů spáchaných v souvislosti se snahami o dosažení nezávislosti Katalánska. Illa se vyslovil pro plné naplnění zákona. Zákona chce využít i Puigdemont. Soud však v jednom stíhání odmítl amnestii aplikovat, kvůli čemuž je na expremiéra stále vydán zatykač.