V Bruselu se rozmáhá řádění drogových gangů

8 minut
Horizont: Drogová kriminalita
Zdroj: ČT24

Brusel už není jen městem krajky a pralinek. Obyvatelé stále častěji pociťují i jeho stinné stránky. V posledních měsících se evropská metropole potýká s násilným řáděním drogových gangů. V ulicích se opakovaně střílelo. Mafie ke svým aktivitám využívá lidi na okraji společnosti a stále častěji také nezletilé. Město posiluje policejní hlídky i prevenci. V únoru se dokonce střílelo čtyřikrát za čtyři dny. V hlavním městě Evropy se rozmáhá drogová kriminalita.

Jeden z posledních případů střelby v Bruselu se stal před místní kavárnou – na zemi zůstali ležet dva mrtví. Jen o několik týdnů dříve a pár set metrů dál – tři vážně zranění. Na vině jsou podle úřadů drogové gangy, které v některých částech města bojují o území. V Belgii údajně operuje více než stovka kriminálních sítí.

Mafie nahradila místní dealery a s ní přišly peníze, zbraně a násilí. Týká se to hlavně čtvrtí okolo jižního nádraží, které je největší stanicí ve městě i v celé Belgii. „Je pro nás čím dál těžší žít normální život, nechat naše děti jít do školy, vyvenčit večer psa. Mládež, starší lidé a ženy tím obecně trpí nejvíc,“ řekl mluvčí sousedských spolků Eric Vandezande.

Oblast podle Vandezandeho trápí nedostatek investic a pozornosti úřadů. Vybydlené budovy slouží jako úkryt pro lidi bez domova, migranty bez dokladů nebo drogově závislé. Jejich situaci mafie zneužívá.

„Tady v Saint-Gilles nedokážeme sami zvládnout tento druh násilí. Potřebuji na to nástroje, potřebuji pomoc federálních orgánů,“ říká starosta bruselské čtvrti Jean Spinette.

Problém tkví také v Antverpách

Bezpečnost patří mezi důležitá témata podzimních komunálních voleb. Město vytipovalo patnáct hotspotů – problematických míst, kde zvýšilo počet hlídek i prevenci. Na nádraží má do konce léta vzniknout policejní služebna.

Podle občanského a politického aktivisty Jeana Kitengea je problémem také sociální krize. „Nemůžeme nechat lidi přespávat na ulici, nezajímat se o ně, část z nich skončí na drogách. Nakonec nemají na výběr než zemřít nebo zamířit do šedé ekonomiky,“ je přesvědčen aktivista.

Mnozí upozorňují, že část problému leží v nedalekých Antverpách. Přes druhý největší evropský přístav totiž na kontinent proudí kokain a levnější crack. Dokud se nezakročí tam, v metropoli klid pravděpodobně nebude.

Problém je v tuzemsku podle Vobořila menší než v Belgii či Nizozemsku

Končící tuzemský národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil v pořadu Horizont ČT24 v souvislosti s drogovou kriminalitou uvedl, že Česko se po letech, kdy bylo pouze tranzitní zemí, začíná stávat i cílovou zemí drogového byznysu. „U kokainu bezpochyby. Přístavy v Belgii a Nizozemsku jsou naproti tomu dlouholetý problém,“ sdělil.

„Ono je to tak, že sociální experiment, kterému říkáme prohibice, tyhle fenomény tvoří,“ vysvětlil Vobořil, podle kterého například bezdomovectví nemusí s drogovou kriminalitou vůbec souviset. Gangy, které se věnují pašování drog po Evropě, jsou podle koordinátora spíše „obchodní gangy“. Gangy, které nyní působí problémy v Bruselu, jsou podle něj jiný případ.

Řešení vzniklé situace, kdy mezi sebou gangy soupeří, podle Vobořila neleží pouze v řešení sociální situace znevýhodněných skupin obyvatel či ve zvýšení počtu policistů na ulicích.

Vhodných scénářů a dobrých řešení, jak zabránit podobné situaci v budoucnu i v Česku, podle Vobořila moc není. „V nějaké chvíli budeme muset zvažovat, jestli jsou nějaké jiné scénáře, nějaké tvrdé regulace, které změní tu prohibiční situaci,“ varoval a dodal, že problém s drogami se šedesát let zhoršuje. Situace je v tuzemsku podle koordinátora lepší než v Belgii či Nizozemsku kvůli absenci přímořských přístavů. „V Evropě to je narůstající problém a ještě bude,“ je přesvědčen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron, radiace je v normálu

Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Útok vážně poškodil ochranný plášť kolem reaktoru, řekl hlavní inženýr atomové elektrárny Oleksandr Tytarčuk. Radiace je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl dron, jenž kryt zasáhl, ruský. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle ruské státní agentury TASS odmítl.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Konflikt v Kongu eskaluje, povstalci vstoupili do další metropole

Po zdánlivém uklidnění dál eskaluje konflikt v Demokratické republice Kongo. Povstalecká skupina M23 spolu se rwandskou armádou vstoupila do milionového města Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Stalo se tak pár hodin poté, co povstalci ovládli strategicky významné letiště Kavumu. Rebelové minulý týden přitom vyhlásili příměří a odmítli, že by hodlali pochodovat směrem na hlavní město.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Všude hořelo,“ vzpomíná Němka na bombardování Drážďan

V německých Drážďanech si připomněli osmdesáté výročí od spojeneckého bombardování. Právě saská metropole se stala symbolem letecké zkázy druhé světové války. Třídenní americko-britské nálety zápalnými pumami srovnaly se zemí klíčovou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. V troskách zahynulo až pětadvacet tisíc lidí.
před 3 hhodinami

Obávám se ústupu Evropy od nejzákladnějších hodnot, řekl Vance v Mnichově

Mnichovská třídenní bezpečnostní konference, která začala v pátek, by mohla přinést odpovědi na některé otázky spojené s vývojem konfliktů na Ukrajině či na Blízkém východě. Konferenci oficiálně zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, hovořil i americký viceprezident JD Vance nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko zastupuje prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Prahu před osmdesáti lety bombardovaly „létající pevnosti“

Před 80 lety, za druhé světové války, zažila Praha nejničivější bombardování. Stroje, které v Praze bomby shazovaly, byly americké těžké bombardéry B-17, kterým se přezdívalo „létající pevnosti“. Jeden letoun vážil téměř 25 tun. Poháněly ho čtyři speciálně vyrobené motory, díky kterým dokázal létat rychlostí až 460 kilometrů za hodinu. Jedna B-17 dokázala unést téměř osm tun výbušnin. Během druhé světové války jich tyto stroje shodily na nepřátelské území přes 640 tisíc tun.
před 4 hhodinami

Chceme garance, než budeme jednat o konci války, řekl Zelenskyj Vanceovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že jediný Rus, se kterým je nyní ochoten se setkat, je vůdce Vladimir Putin. Musí tomu ale předcházet mírový plán dojednaný s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a evropskými lídry. Uvedl to na mnichovské bezpečnostní konferenci. Sdělil také, že Spojené státy podle něj nikdy nepočítaly s Ukrajinou jako členem Severoatlantické aliance, a to ani za bývalé administrativy prezidenta Joea Bidena.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Neposlušný“ Taliban koketuje s Indií a rozsévá násilí v Pákistánu

Pákistán čelí nebývalé vlně teroristických útoků, které si jen loni vyžádaly kolem dvou tisíc obětí. Islámábád se marně snaží uplatnit svou páku na Taliban, jehož návrat k moci v Afghánistánu v roce 2021 podporoval. Nový režim v Kábulu ignoruje výzvy k zásahu proti spřátelené pákistánské odnoži Talibanu, odpovědné za mnoho útoků, a místo toho k nelibosti Pákistánu otepluje vztahy s jeho největším rivalem – Indií.
před 9 hhodinami

Česko je třetí nejohroženější kyberpodvody, varuje bezpečnostní firma

Česko je zemí se třetím nejvyšším rizikem kybernetického podvodu na světě. Vyšší je jen na Slovensku a ve Vietnamu, uvedla ve své zprávě za loňské poslední čtvrtletí bezpečnostní firma Gen Digital, pod kterou patří značky Avast, AVG nebo Norton. Častým typem incidentů jsou podvody na seznamkách, u nichž jsou Česko i Slovensko v první desítce nejohroženějších zemí. Útoky s použitím takzvaného sociálního inženýrství pak tvořily 86 procent všech zablokovaných hrozeb, dodal Gen Digital.
před 11 hhodinami
Načítání...