Evropská unie vycvičí dalších 15 tisíc ukrajinských vojáků, celkem tedy 30 tisíc, ohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell po jednání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. Unie také poskytne Ukrajině vybavení a výcvik v hodnotě 25 milionů eur (asi 595 milionů korun), aby země kvůli ochraně životů civilistů mohla vyčistit zaminované území. Borrell spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a 15 eurokomisaři přijel do Kyjeva, kde se v pátek uskuteční summit mezi EU a Ukrajinou.
Unijní představitelé v Kyjevě slíbili výcvik tisíců vojáků i nové sankce
„Odminování je důležitá složka naší obrody, která umožní vrátit normální život do míst osvobozených od ruských teroristů,“ uvedl Šmyhal podle komuniké.
Výcvik ukrajinských vojáků v zemích EU má podle Borrella zahrnout i obsluhu a údržbu nových zbraní, včetně tanků Leopard 2, jak upozornil list Ukrajinska pravda na svém webu. Podle deníku se očekává, že EU ohlásí další balík pomoci Ukrajině ve výši 400 milionů eur (asi 9,5 miliardy korun).
Eurokomisaři v Kyjevě
„Je dobré znovu se vrátit do Kyjeva, od začátku ruské invaze je to pro mne počtvrté. Tentokrát jsem dorazila se svým týmem eurokomisařů,“ napsala von der Leyenová dopoledne na Twitteru. „Jsme tu společně, abychom ukázali, že Evropská unie stojí po boku Ukrajiny stejně pevně jako vždy. A (máme v úmyslu) dále prohlubovat naši podporu a naši spolupráci,“ dodala k snímku z přivítání na nádraží.
Jednání se zástupci ukrajinské vlády čeká ve čtvrtek 15 členů Komise, kteří se věnují tématům souvisejícím s následky ruské invaze a s podporou Ukrajiny. V pátek se uskuteční summit lídrů institucí Evropské unie s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Kromě podpory Ukrajiny v boji s ruskou agresí bude na pořadu jednání i koordinace úsilí při obnově země, pokračování klíčových reforem a přibližování Ukrajiny k členství v EU, napsala agentura Ukrinform.
Zelenskyj poukazuje na pokrok v reformách
Zelenskyj ve videovzkazu svým krajanům řekl, že očekává rozhodnutí partnerů z EU odpovídající zjevnému pokroku v reformách. Narážel tím podle agentury DPA na to, že EU loni v červnu přidala Ukrajinu na seznam kandidátských zemí, ale zahájení rozhovorů o přistoupení podmínila splněním sedmi podmínek.
Ty sahají od způsobu výběru ústavních soudců přes důraznější boj proti korupci, a to zejména na vysoké úrovni, a dodržování standardů v boji proti praní špinavých peněz až po potlačení přílišného vlivu oligarchů.
EK nedávno ocenila pokrok Ukrajiny, ale doporučení pro zahájení přístupových jednání bude pravděpodobně vydáno nejdříve v druhé polovině roku, napsala DPA.
Na pořad jednání zástupců EU a Ukrajiny se má dostat i plánované přijetí Ukrajiny do roamingové oblasti EU. To by znamenalo, že Ukrajinci by mohli používat své mobilní telefony k volání, posílání esemesek a využívání dat v EU, aniž by se museli obávat vysokých účtů. Stejné by to bylo pro občany zemí EU na Ukrajině.
Shromažďování důkazů o ruských zločinech
Předsedkyně Komise von der Leyenová ve čtvrtek také avizovala, že v nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese proti Ukrajině. „Rusko se musí za své ohavné zločiny zodpovídat před soudem,“ zdůraznila.
Středisko bude koordinovat shromažďování důkazů, na čemž nyní pracuje prokuratura Ukrajiny i Evropské unie. Stane se tak součástí společného vyšetřovacího týmu, který podporuje unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.
Evropská unie podle von der Leyenové už teď nutí Putina za „krutou válku“ zaplatit, ať už se jedná o omezení cen ropy, nebo jiné sankce. „Rusko bude muset zaplatit za škody, které způsobilo, a bude muset přispět na obnovu Ukrajiny. S našimi partnery proto zkoumáme, jak využít ruský veřejný majetek ve prospěch Ukrajiny,“ připomněla šéfka Komise.
Zároveň přímo v Kyjevě zazněl slib dalšího přitvrzení sankcí. „Spoječně s partnery z G7 představíme nový cenový strop pro ruské ropné produkty. Dvacátého čtvrtého února, přesně na první výročí invaze, hodláme uvalit desátý balíček sankcí,“ avizovala von der Leyenová.