Ukrajinu čekají dlouhá a složitá přístupová jednání, upozornil Obrovský

20 minut
90′ ČT24: EU chce za své členy Ukrajinu i Moldavsko
Zdroj: ČT24

Ukrajinská společnost se domnívá, že je již prakticky v Evropské unii. Může se to obrátit proti ní, upozornil europoslanec Ondřej Knotek (ANO) v pořadu 90' ČT24. Podle europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti) Ukrajina již dnes v určitých ohledech předčí i některé členy EU. Kyjev však čeká dlouhý a složitý proces, než se stane členským státem, upozornil zpravodaj ČT Petr Obrovský.

K otevření přístupových rozhovorů s Ukrajinou pravděpodobně dojde již během belgického předsednictví v Radě Evropské unie, které začne 1. ledna a potrvá půl roku, řekl Obrovský.

„Ukrajinu čeká mnohaletý a složitý proces, kdy bude muset splnit řadu podmínek, aby se stala členskou zemí EU. Bude muset například převzít celý soubor evropských právních předpisů,“ přiblížil zpravodaj.

Proces přijetí Ukrajiny do EU podle něj může trvat i deset a více let. Obrovský také upozornil na to, že na jednotlivé mezikroky celého procesu platí jednomyslnost. „Může dojít ke komplikacím, pokud některý z členských států usoudí, že by se v přístupových jednáních Ukrajiny nemělo pokračovat,“ dodal.


„Jsem ráda, že k tomu došlo, ale nemusíme o tom mluvit jako o velkém šoku. Je to výsledek několikaměsíční práce,“ komentovala rozhodnutí summitu europoslankyně Gregorová (Piráti).

Poukázala i na to, že Evropská komise (EK) ve středu uvolnila deset miliard eur pro Budapešť, které zadržovala kvůli maďarskému porušování zásad „právního státu a evropských hodnot“. „Nejednalo se pouze o úlitbu Orbánovi, došlo k tomu i proto, že naplnil některé podmínky Komise a předložil reformy soudů,“ podotkla.

„Od začátku se spekulovalo, jestli Viktor Orbán hájí nějaký princip, nebo se pouze snaží odblokovat peníze, které mu EK zmrazila, protože neplní podmínky, kterému mu členství v EU ukládá. Ta cena, kterou EU zaplatí, mi přijde nesmírně vysoká,“ řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pořadu Události, komentáře.

Podle něj však nejde o peníze. „My jsme se nechali vydírat jediným státem, jediným státníkem, který hrál naprosto odlišnou hru – možná nejen za sebe, možná mu šlo o rozbití EU,“ doplnil ministr.

Ukrajinské reformy

Gregorová odmítla myšlenku, že by Ukrajina dostala určité úlevy během přístupových jednání. „Ukrajina se v reformách neuvěřitelně posunula. Dokonce se dostala dál než některé země, které již jsou v EU – tím myslím například přijetí Istanbulské úmluvy,“ řekla. „Nemám obavu, že by Ukrajina nebyla schopná reformy postupně naplňovat,“ dodala.

Podle Petra Macha, který v eurovolbách v roce 2024 kandiduje za SPD, by Ukrajina neměla být členem EU. „Ekonomikám, jako je ta naše nebo ta ukrajinská, by spíš prospělo, kdyby si mohly ekonomické zásahy dělat po svém a nepodléhaly regulacím, které jsou možná šity na západní státy,“ prohlásil politik v pořadu Události, komentáře. Zároveň však podpořil přístup Ukrajiny na společný evropský trh.

30 minut
Události, komentáře s Dvořákem, Jourovou, Kocábem a Machem
Zdroj: ČT24

Očekávání ukrajinské společnosti

Europoslanec Knotek (ANO) upozornil, že většina evropských lídrů se s rozhodnutím zahájit přístupové rozhovory ztotožňuje, ale jsou i tací, kteří to považují za „krátkodobé gesto“. „Očekávání ukrajinské společnosti, která nezná vnitřní fungování EU, pouze urychlí pocit, že Ukrajina již je v Unii,“ upozornil politik.

„Jak již bylo řečeno, pět ze sedmi bodů, aby ta vyjednávání začala, byly splněny. Dva ještě splněné nejsou. Mám informaci, že ukrajinské obyvatelstvo to bere tak, že když splní ty další dva, tak může vstoupit do EU,“ řekl Knotek. To podle něj ovšem není pravda, protože Ukrajina bude muset splnit i takzvaná kodaňská kritéria. Jedná se o podmínky, které pro vstup nových členských států určila EU v devadesátých letech, řekl europoslanec.

„Toto gesto se může v určitém časovém horizontu obrátit proti záměru přijmout Ukrajinu do EU,“ míní Knotek. Upozornil na to, že implementace některých bodů mohou ustrnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo dnes ráno o život a čtyři další utrpěli zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 3 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 3 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 4 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 4 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 10 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 11 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...