Ukrajinská armáda prolomila ruské linie u Chersonu, postupuje i na severu

4 minuty
Události: Další ukrajinské úspěchy
Zdroj: ČT24

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters o tom v ruské televizi informoval Moskvou dosazený představitel zmíněného regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které zčásti okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ohlásil minulý týden prezident Vladimir Putin. Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, ji v pondělí schválila. Kyjev a Západ ji odmítly jako nelegální.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země zaznamenaly úspěch v okolí Lymanu v Doněcké oblasti, kde armáda v pondělí osvobodila vesnici Torske.

Torske je vzdálené asi patnáct kilometrů východně od Lymanu. Rusové podle mluvčího východního uskupení ukrajinských sil Serhije Čerevatyje ustoupili do města Kreminna, které leží už v Luhanské oblasti zhruba dvacet kilometrů dále na východ, a snaží se tam upevnit obranné pozice.

Nedaleko Lymanu se nachází klíčový silniční přechod přes řeku Severní Doněc, za níž se Rusko snaží upevnit své pozice. Město od května využívali jako logistický uzel pro podporu útoků v severní části Doněcké oblasti.

Zelenskyj oznámil pokrok také na jihu

Prezident Zelenskyj v noční řeči oznámil pokrok také na jihu země. Ukrajinské síly podle něj plně osvobodily malé obce Archanhelske a Myroljubivka, které se nacházejí na severu Chersonské oblasti.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu, jako to o vývoji bojů na jihu Ukrajiny, nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Výraznou vojenskou aktivitu Ukrajiny potvrzuje i okupační správce regionu Volodymyr Saldo. „Je to napjaté, řekněme to takhle,“ uvedl v ruské státní televizi.

Vzhledem k faktu, že v neděli dle ruskojazyčného webu BBC různé zdroje z obou stran psaly, že ukrajinská armáda dobyla obec Zolota Balka na břehu Dněpru a postupuje dále na jih, lze předpokládat, že ukrajinská ofenziva pokračuje ve zmíněném regionu i nadále.

Největší průlom na jihu od začátku konfliktu?

Potvrzuje to agentura Reuters, která v pondělí odpoledne informovala o tom, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily frontu a rychle postupují podél řeky Dněpr, čímž ohrožují zásobovací linie pro tisíce ruských vojáků. Podle Reuters jde o největší průlom na jihu země od začátku konfliktu.

Kyjev sice zmíněné tvrzení zatím nepotvrdil, ale ruské zdroje uznaly, že ukrajinská tanková ofenziva postoupila desítky kilometrů podél západního břehu řeky a dobyla zpět řadu vesnic.

Stanice BBC zároveň upozornila, že ukrajinské ozbrojené síly žádají obyvatele, aby nezveřejňovali kvůli bezpečnosti vojáků a civilistů žádné informace o protiofenzivě.

O ukrajinském postupu informují i ruští blogeři

Ruští vojenští blogeři informují o postupu ukrajinských tanků až přes desítky kilometrů území podél západního břehu Dněpru, píše dále Reuters.

Podle analytika Roba Leeho z think-tanku Foreign Policy Research Institute někteří ruští vojenští blogeři informují o ústupu ruských vojsk až po obec Dudčany, což potvrdil i okupační správce regionu Saldo. „Ano. Právě tam, přímo podél řeky Dněpr, došlo k průlomu. Jsou zde obce jako Dudčany, které jsou obsazeny ukrajinskými silami,“ řekl Saldo.

Dudčany leží přibližně 40 kilometrů po proudu řeky od míst, kde ruské invazní síly čelily ukrajinské protiofenzivě o den dříve. „Když tolik ruských kanálů bije na poplach, obvykle to znamená, že mají problémy,“ napsal Lee.   

Pokud se zprávy o ukrajinském postupu potvrdí, bude to znamenat, že Moskva musela ustoupit z tohoto ukrajinského území jen několik dní poté, co ohlásila jeho připojení k Rusku. Ukrajinský postup podél Dněpru by mohl uvěznit tisíce ruských vojáků, poznamenal Reuters. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj zničily hlavní přechody na tomto širokém toku.

Ukrajinci nasadili vysoké tempo

Ukrajinským silám se podle všeho daří z osvobozeného Lymanu pokračovat dál na východ, uvedl zpravodaj ČT na Ukrajině Václav Černohorský. Dostaly se zřejmě už na území Luhanské oblasti a vytvořily si tam předpolí. Někteří odborníci hovoří o možném budoucím tažení na dvojměstí Lysyčansk a Severodoněck, dodal.

Politický geograf a náměstek pro řízení sekce evropské ministerstva zahraničí Jaroslav Kurfürst řekl, že ukrajinský postup „jde na bojišti velmi rychlým operačním tempem.“ Všechny územní zisky Ukrajinců jsou zde vybojovány a tempo je z tohoto pohledu velmi vysoké, dodal. Za pozoruhodné považuje, že probíhá na několika místech fronty. U Lymanu, dále směrem na Cherson či na západ od Charkova.

Délka fronty hraje ve prospěch Ukrajiny, má totiž dostatečný lidský potenciál k dispozici. Ruská mobilizace se zatím na frontě neprojevuje. Náměstek čeká, že Ukrajinci budou hledat slabá místa nepřítele. A některá města, podobně jako u Lymanu, se pokusí obejít a pod hrozbou obklíčení tak nepřítele vytlačovat.

59 minut
90’ ČT24: Rusko vs. Ukrajina. Kdo postupuje po anexi?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 mminutou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...