Ukrajinská armáda identifikovala vojáka, kterého Rusové zavraždili v zajetí

5 minut
Události: Ukrajina identifikovala vojáka zastřeleného v ruském zajetí
Zdroj: ČT24

Ukrajinská armáda identifikovala vojáka, kterého podle všeho v zajetí zavraždili ruští okupanti. Jde o Tymofije Šaduru ze 30. mechanizované brigády. Do ruského zajetí zřejmě padl před měsícem u Bachmutu. Nahrávka vraždy se objevila na sociálních sítích a vzbudila značné pobouření. Kyjev slibuje dopadení pachatelů a požádal o pomoc Mezinárodní trestní soud (ICC).

Na internet se v pondělí dostalo video, v němž neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině“, načež do něj začnou pálit sprostě nadávající Rusové. Odkud záznam pochází, není jasné.

„Ještě před zveřejněním Šádurova jména promluvila s novináři jeho sestra, která připustila, že muž na záběrech se skutečně podobá jejímu bratrovi a že její bratr by nikdy neskrýval pravdu a neudělal by to ani před nepřítelem. A zřejmě by se právě takto postavil ruským vojákům,“ informovala zpravodajka ČT Barbora Maxová.

Video vyvolalo na Ukrajině pobouření. Vraždu válečného zajatce odsoudilo mnoho ukrajinských politiků, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského. „Chci, abychom všichni na jeho slova odpověděli: Sláva hrdinovi! Sláva hrdinům! Sláva Ukrajině! My jeho vrahy najdeme,“ slíbil prezident.

„Šadura je pohřešován od 3. února po bojích u města Bachmut. Tělo našeho vojáka je na dočasně okupovaném území,“ oznámila v úterý 30. mechanizovaná brigáda s tím, že definitivní potvrzení totožnosti bude možné po navrácení těla a příslušných vyšetřeních. „Velení brigády vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ dodala brigáda a slíbila smrt pomstít.

Známý válečný novinář Jurij Butusov ovšem tvrdí, že zastřeleným vojákem byl dobrovolník Oleksandr Macijevskyj ze 163. praporu domobrany z města Nižyn v Černihivské oblasti, kterého na videu rozpoznali jeho spolubojovníci. Pochován byl minulý měsíc. Tělo je teď zřejmě zkoumáno kvůli upřesnění okolností smrti.

Butusovovo tvrzení zaznamenala mimo jiné ruská redakce BBC. Ta připomněla, že ruští představitelé se k záběrům dosud nevyjádřili.

Obvinění z genocidy

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba se kvůli záznamu obrátil na hlavního prokurátora ICC Karima Khana a požádal jej, aby zahájil vyšetřování vraždy zajatého ukrajinského vojáka. Tento ruský válečný zločin je podle ministra důkazem, že Rusko vede genocidní válku, napsal server RBK-Ukrajina.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na sociální síti napsal, že válečné zločiny jsou v Rusku pěstovány a úřady se je snaží maskovat propagandou a mýty o „nacistech“ na Ukrajině. „Zavraždění člověka, který se dostal do zajetí, je toho další příklad. A také příklad ruské ubohosti a slabosti,“ podotkl. „Za každý takový válečný zločin přijde odplata. Nikdo se před ní neschová,“ zdůraznil.

Jermak minulý měsíc ve švýcarském Davosu uváděl, že Kyjev zaznamenal přes osmdesát tisíc ruských válečných zločinů, jejichž oběťmi se stalo přes devět tisíc civilistů, včetně 453 dětí. „Nepromineme jediný případ mučení, jediný ukradený život. Každý zločinec se bude zodpovídat,“ zdůraznil tehdy.

Kyjev volá po vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu, který by soudil přední ruské politiky zodpovědné za napadení Ukrajiny. Ta obviňuje Rusko z vedení genocidní války, o čemž mají svědčit především důkazy o zavraždění stovek civilistů ruskými vojáky v okupovaných městech a vsích před jejich osvobozením. Symbolem těchto zvěrstev se stala města Buča či Borodjanka u Kyjeva, masové hroby ale byly odkryty také například u Izjumu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 22 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 1 hhodinou

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 3 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 11 hhodinami
Načítání...