Ukrajina si připomíná dva roky od osvobození Buči i tamní masakry

3 minuty
Horizont ČT24: Buča si připomíná dva roky od masakru
Zdroj: ČT24

Dřívější silnicí smrti nyní pulzuje nový život. Vznikl i nový park, kde lidé vzpomínají na oběti, které tenkrát ležely na asfaltu. Ukrajina si nyní připomíná dva roky od osvobození města Buča. A zároveň od chvil, kdy byly objeveny válečné zločiny, které zde Rusové spáchali.

Jablunskou ulicí přezdívanou silnice smrti znovu pulzuje život. Tragické předloňské události stále připomíná jen několik rozbitých oken. A také zcela nový park se 78 stromy – podle počtu obětí, které Ukrajinci objevili ležící na asfaltu 31. března 2022 po rychlém ústupu ruské armády.

Tehdejší záběry z Buči naplno odhalily krutost, s jakou agresoři zacházeli s lidmi na čerstvě dobytých územích. Město u Kyjeva bylo prvním osvobozeným od začátku ruské invaze, kde obránci našli masové hroby a mučírny. Jedna z nich se nacházela v bývalém skladu. Právě tam našel Oleksandr Turovskyj tělo svého syna. „V této budově si Rusové zřídili velitelský štáb. Tam je mučili, pak je přivedli sem a zastřelili,“ ukazuje.

Konečný počet obětí nebyl stále určen

I dva roky po těchto masakrech pátrají úřady po pohřešovaných. Stále proto v Buče neurčily konečný počet obětí. Podle posledních údajů ruské jednotky během třiatřiceti dnů jen v tomto městě zavraždily skoro 1200 civilistů, včetně 37 dětí. Připomíná je zeď s jejich jmény.

„Byli zastřeleni jen proto, že šli po ulici nebo jeli v autě. Proto o tom musíme mluvit,“ říká vdova po zavražděném Natalija Verbovová.

Ukrajinská prokuratura vyšetřuje víc než 125 tisíc válečných zločinů ruských vojáků. Přes devět tisíc z nich měli spáchat právě v Buče a okolí. Kromě vražd a mučení řeší i případy únosů a znásilnění. Dvacet pět Rusů už za ně ukrajinské soudy potrestaly.

Zazněla další výzva ke vzniku zvláštního mezinárodního tribunálu

„Před dvěma lety viděl celý svět skutečný význam našeho boje zde na Ukrajině. Viděli to všichni, pro které to bohužel byla jen další válka. Viděli, o jakou válku se jedná,“ prohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ke vzniku zvláštního mezinárodního tribunálu nyní znovu vyzvalo 44 zemí. Moskva už dřív označila tato obvinění za zinscenovaná, což ale důvěryhodné mezinárodní instituce vyvrátily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 4 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 5 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 5 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 11 hhodinami
Načítání...