Představitelé dvaceti největších ekonomik světa G20 se na skončeném dvoudenním summitu v Buenos Aires i přes řadu odlišných názorů shodli na společném komuniké. V něm mimo jiné podpořili reformu Světové obchodní organizace (WTO), zavázali se chránit životní prostředí či slíbili součinnost při řešení příčin uprchlických krizí. Na okraj summitu se konala řada bilaterálních setkání, která pokračovala i po oficiálním ukončení vrcholné schůzky.
Účastníci summitu G20 se shodli na potřebě reformy Světové obchodní organizace
Letos se představitelé G20 zaměřili na budoucnost práce, infrastrukturu pro rozvoj, udržitelnost potravin a genderovou vyváženost. K tématu digitalizace komuniké uvádí podporu volnému toku informací, nápadů i znalostí, podmiňuje to ale respektováním zákonů.
Šéfové vlád členských zemí rovněž uznali mezinárodní obchod a investice za motor růstu a rozvoje, také ale vidí nedostatky v nynějším multilaterálním obchodním systému, které je možné napravit. V této souvislosti tak podpořili nezbytnost reformy WTO. Změna ve fungování WTO by měla být vůbec nejrozsáhlejší ve 24leté historii této organizace.
Americký prezident Donald Trump je hlasitým kritikem WTO a už několikrát pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Washington v poslední době blokuje jmenování nových soudců WTO rozhodujících v obchodních sporech, což ohrožuje fungování organizace.
Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA.
K ekologickému tématu komuniké uvádí, že signatáři pařížské klimatické dohody budou nadále pokračovat v úsilí o zvrat oteplování planety. Prohlášení také zmiňuje závazek USA, které klimatickou dohodu vypověděly, že chtějí využívat veškeré energetické zdroje, zároveň ale i chránit životní prostředí.
Putin s Merkelovou řešili Ukrajinu i Sýrii
Summit začal v pátek. Úvodní jednání se konala za přítomnosti 19 delegací, neboť německá kancléřka Angela Merkelová kvůli poruše vládního letadla přiletěla do Buenos Aires se značným zpožděním.
Stejně jako v pátek se i v sobotu konala na okraj summitu řada bilaterálních jednání, kterým dominovala aktuální politická témata. Merkelová na snídani s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřila obavy z incidentu v Kerčském průlivu u Krymu, kde ruské námořnictvo zajalo posádku tří ukrajinských vojenských lodí.
Kancléřka a také francouzský prezident Emmanuel Macron podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova žádali Putina, aby ukrajinské námořníky propustil. Putin však odvětil, že rozhodnutí je v pravomoci soudu.
Merkelová s Putinem debatovali také o situaci v Sýrii, což bylo i téma Putinova setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten ruskému prezidentovi navrhl uspořádat další summit k mírovému řešení situace v syrském Idlibu.
Trump kvůli úmrtí Bushe staršího zrušil tiskovou konferenci
Putin měl původně naplánované jednání i s Trumpem, který ho ale kvůli kerčskému incidentu odřekl. I tak se ale oba státníci v pátek krátce setkali, uvedl kremelský poradce Jurij Ušakov, který zase jednal s Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem. Po jednání kremelský činitel uvedl, že Moskva i Washington jsou připraveny v kontaktu pokračovat.
Trump rovněž odřekl tiskovou konferenci k závěru summitu. Zdůvodnil to pietou po pátečním úmrtí bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího. Trump má ještě naplánovanou večeři s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Očekává se, zda najdou řešení, které by ukončilo obchodní válku mezi oběma ekonomikami.
Členy G20 jsou Spojené státy, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen skupiny.