Trzaskowski a Nawrocki si v debatě vzájemně kladli otázky o Ukrajině i Trumpovi

Nahrávám video
Studio 6 víkend: Polsko před prezidentskými volbami
Zdroj: ČT24

Finalisté polských prezidentských voleb Rafal Trzaskowski a Karol Nawrocki se střetli v závěrečné televizní debatě před druhým kolem, které se bude konat 1. června. Dominovalo jí mimo jiné téma ruské války na Ukrajině. Oba kandidáti se shodli na pokračující podpoře napadené země. Rozdílný pohled mají ale mimo jiné na případné členství Ukrajiny v NATO. Nejčastějším slovem, které hodnotilo výsledek debaty, byla remíza.

V prvním kole polských prezidentských voleb vyhrál s jen těsným rozdílem liberální kandidát a starosta Varšavy Rafal Trzaskowski, který získal 31,36 procenta hlasů. Utká se s Karolem Nawrockým, kandidátem podporovaným národněkonzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS). Ten obdržel celkem 29,54 procenta hlasů. Oba muži se spolu střetnou ve druhém kole 1. června.

Ukrajina v NATO?

„Co to říkáte? Ne Ukrajině v NATO. Přesně to říká (ruský vůdce Vladimir) Putin,“ obrátil se v debatě liberální prezidentský kandidát Rafal Trzaskowski na svého soupeře.

Konzervativní oponent Nawrocki mu na to odpověděl: „Pokud se k nám (ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj chová špatně, máme právo to říci, a miliony Poláků v Polsku by to rádi řekli, ale nemohou, protože je okamžitě obviní, že šíří Putinovu propagandu.“

„Experti, komentátoři, politologové, ostatně ani voliči na sociálních sítích, se neshodnou, kdo tu debatu vyhrál,“ shrnul zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos. „Nejčastějším slovem je remíza.“

Otázky si politici kladli navzájem

Připomněl, že debata měla neobvyklý formát. Otázky nekladl moderátor, ale oba kandidáti navzájem. Přítomný novinář byl jen v roli „servismana“, který připomínal uchazečům zadání otázky či její zodpovězení. Tuto podobu debaty velká část voličů ocenila.

„Bylo to jasně strukturováno na domácí a zahraniční politiku. Nawrocki se snažil spojit Trzaskowského s poměrně nepopulární vládou Donalda Tuska. Trzaskowski zase vyčítal svému soupeři spojení s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který není v Polsku příliš oblíbený, či maďarským premiérem Viktorem Orbánem,“ popsal Papadopulos.

Průzkumy před druhým kolem zatím opět předpovídají těsný výsledek. Experti čekali, že ten, kdo bude v debatě výrazně lepší, získá také velkou příležitost i do finále.

„Nic takového se ale nestalo. Oba kandidáti si hlavně uvědomují, že rozhodující bude volební účast, protože Trzaskowski vykročil po mnoha měsících kampaně trochu více doleva a více akcentoval pomoc Ukrajině, jednotu v EU a chválil evropské politiky. Nawrocki naopak kritizoval Green Deal, ukrajinské politiky či ukrajinské uprchlíky v Polsku.“ řekl zpravodaj. Dodal, že oba kandidáti se snažili mobilizovat voliče, kteří se nezúčastnili prvního kola.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump po schůzce s Ruttem znovu kritizoval členy NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte na schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem zdůraznil, že valná většina evropských členů Aliance byla Spojeným státům nápomocna během války proti Íránu. Připustil nicméně, že některé země NATO v této zkoušce neuspěly. Šéf aliance to řekl po schůzce v Bílém domě stanici CNN. Na setkání mu Trump prý opět sdělil, že je z NATO zklamaný. Trump své stížnosti na adresu Aliance po setkání zopakoval na sociální síti.
včeraAktualizovánopřed 38 mminutami

Příměří v ohrožení. Izrael podnikl dosud nejsilnější útok na Libanon

Izraelské útoky v Libanonu ve středu zabily desítky lidí a stovky dalších zranily, uvedlo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda podle AFP potvrdila, že podnikla svůj „největší koordinovaný úder“ proti teroristickému hnutí Hizballáh od začátku bojů, tedy od 2. března. Bez předchozích varování bylo několikrát ostřelováno zejména centrum Bejrútu, a to včetně obytných čtvrtí. Hizballáh zprvu své útoky pozastavil, v reakci na ostřelování však společně s Íránem zvažuje údery na Izrael.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří

Írán zastavil ve středu odpoledne ropné tankery proplouvající Hormuzským průlivem poté, co Izrael podle něj porušil nově podepsané dvoutýdenní příměří, informovala íránská agentura Fars. Dohoda mezi USA a Íránem, kterou zprostředkoval Pákistán, měla rovněž zajistit volnou plavbu touto úžinou. Íránské námořnictvo podle agentury Reuters oznámilo, že majitelé musí získat od Íránu povolení k proplutí, jinak na jejich lodě zaútočí a zničí je. Ve středu v noci nicméně nejmenovaná íránská agentura uvedla, že pro plavbu průlivem byly vymezeny bezpečné trasy, lodě jen musí koordinovat svou plavbu s íránskými revolučními gardami.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ceny ropy a plynu v reakci na příměří klesají

Ceny ropy a plynu se snižují v reakci na oznámení dvoutýdenního příměří mezi Spojenými státy a Íránem, které přináší naději na obnovení přepravy obou komodit Hormuzským průlivem. Cena ropy Brent ztratila třináct procent a propadla se pod 95 dolarů za barel, cena americké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o více než patnáct procent pod 95 dolarů za barel. Plyn zlevnil zhruba o sedmnáct procent a pohybuje se kolem 44 eur za megawatthodinu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Světoví lídři vítají příměří mezi USA a Íránem, vyzývají k trvalému míru

Generální tajemník OSN António Guterres uvítal dvoutýdenní příměří mezi USA a Íránem. Šéf OSN zároveň vyzval všechny strany konfliktu, aby pracovaly na dosažení trvalého míru na Blízkém východě. Příměří vítá také německý kancléř Friedrich Merz, i podle něj je nyní nutné vyjednat trvalý mír. Britský premiér Keir Starmer chce s partnery v Perském zálivu jednat o trvalém otevření Hormuzského průlivu. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by dohoda měla zahrnovat i Libanon. Příměří je podle českého ministerstva zahraničí důležitý krok k deeskalaci konfliktu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

USA a Írán souhlasily s dvoutýdenním příměřím

Spojené státy a Írán souhlasily s okamžitým příměřím v celé oblasti Blízkého východu, dohodu potvrdili i jejich spojenci. Klid zbraní se podle pákistánského premiéra Šahbáze Šarífa, který dohodu zprostředkovával, týká i Libanonu, to ovšem izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítá. Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty a Írán tvrdí, že se i po vyhlášení příměří staly terčem útoků. Teherán v reakci na izraelské útoky v Libanonu nevyloučil možné údery na Izrael. Ministr obrany USA Pete Hegseth na brífinku chválil americké úspěchy ve válce s Íránem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ruští hackeři, proti nimž zasáhla vojenská rozvědka, ovládli podle NÚKIB routery

Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerů spojovaným s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v tuzemsku i zahraničí. Operaci vedl americký úřad FBI a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně zabezpečit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Maďarsko a Rusko podepsaly tajný dvanáctibodový plán sbližování

Podle médií se Maďarsko a Rusko dohodly na dvanáctibodovém plánu na rozšíření spolupráce v oblasti ekonomiky, energetiky, obchodu a kultury. Dokumenty, které získali novináři, naznačují, že Budapešť a Moskva usilují o prohloubení bilaterálních vztahů před maďarskými parlamentními volbami. Zprávu o tom přinesl server Politico.
před 13 hhodinami
Načítání...