Za „nechutnou ohavnost“ označil miliardář Elon Musk daňový balíček amerického prezidenta Donalda Trumpa. Svou kritiku zesílil v době, kdy se Senát snaží legislativu schválit, aby ji Trump stihnul podepsat do 4. července, kdy USA slaví Den nezávislosti. Návrh však přináší i další opatření, například možnost, aby vláda definovala neziskovky jako „organizace podporující terorismus“.
Trumpův „krásný zákon“ nejen o výdajích vzbudil Muskův hněv
„Ať se stydí ti, kteří pro něj hlasovali: víte, že jste udělali chybu. Víte to,“ uvedl Musk v příspěvku na své platformě X.
Musk, který minulý týden opustil administrativu, dále označil balíček za „masivní, nehorázný, vepřovým nadívaný“. V souvislosti s příštími volbami do Kongresu, takzvanými midterms, prohlásil: „V listopadu příštího roku vyhodíme všechny politiky, kteří zradili americký lid.“
Muskův příspěvek je střípkem kritiky balíčku, kterému Trump přezdívá „The One, Big, Beatiful Bill“. Legislativa zahrnuje snížení daní, ale i výdajů na zdravotní péči a potravinovou pomoc, napsal server The Wall Street Journal.
Kongresové balancování
Návrh zákona v květnu prošel Sněmovnou reprezentantů nejtěsnější většinou jednoho hlasu. Nyní je v rukou Senátu, kde někteří zákonodárci požadují důraznější škrty.
Senát hodlá v návrhu zákona provést změny a poté jej vrátit zpět do Sněmovny reprezentantů. Zastánci legislativy si mohou dovolit ztratit maximálně hrstku republikánských hlasů v obou komorách, přičemž se očekává, že všichni demokraté budou proti.
Přesto Bílý dům a vedoucí představitelé republikánů uvedli, že Muskova prohlášení neotřásla jejich důvěrou ve schválení zákona. Trump „již ví, jak se Elon Musk k tomuto zákonu postavil“, poznamenala tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. „Na prezidentově názoru to nic nemění,“ dodala.
Současný návrh by prodloužil končící daňové úlevy pro všechny příjmové skupiny a přidal by k nim nové, včetně verzí Trumpových předvolebních slibů o zrušení daní ze spropitného, odměn za přesčasy a dávek sociálního zabezpečení.
Návrh zákona by kromě toho poskytl nové peníze na ochranu hranic, národní obranu a podporu zemědělců. Na pokrytí některých – ale ne všech – těchto nákladů by snížil výdaje na daňové úlevy na zelenou energii, program Medicaid a potravinovou pomoc.
Kauce k vydání soudního příkazu
„Krásný zákon“ se ale netýká pouze čistě daní a výdajů. Server MSNBC upozornil, že republikáni ve Sněmovně reprezentantů do návrhu legislativy dostali ustanovení, které by ztížilo možnost soudů obvinit z pohrdání soudem jednu ze stran řízení, která by se vzpírala jejich příkazům.
Pokud návrh projde, tak každý, kdo by se domáhal soudního příkazu nebo zákazu činnosti, by musel složit finanční jistinu ve výši stanovené soudcem.
„Ti, kdo se domáhají takových soudních příkazů, obvykle nemají prostředky na složení kauce. Trvání na ní by imunizovalo protiústavní jednání vlády před soudním přezkumem,“ varoval děkan právnické fakulty Kalifornské univerzity v Berkeley Erwin Chemerinsky. Pokud ustanovení projde, tak by mohlo připravit soudy o klíčový nástroj a týkalo by se soudních procesů, ve kterých figurují Donald Trump a jeho administrativa.
Není jasné, zda toto ustanovení v Senátu obstojí. Rozpočtový balíček je schvalován v rámci takzvaného budget reconciliation neboli harmonizace rozpočtu, která se má používat pouze pro fiskální záležitosti. Zdá se, že změna pravidel týkajících se pohrdání soudem by byla v rámci takového procesu diskvalifikována, ale republikáni v Senátu podle MSNBC již projevili ochotu nakládat s procedurami horní komory volně.
Neziskovky jako „organizace podporující terorismus“
Text zákona dále poskytuje administrativě pravomoc definovat neziskové organizace jako „organizace podporující terorismus“, a tím urychleně změnit jejich daňový status. Toto opatření je údajně namířené proti propalestinským skupinám, ale mohlo by být využito k potlačení svobody projevu a aktivismu klimatických a dalších organizací, varoval server The American Prospect.
Návrh legislativy také státům USA nebo nižším územním celkům zakazuje přijmout „jakýkoli zákon nebo nařízení regulující modely umělé inteligence, systémy umělé inteligence nebo automatizované rozhodovací systémy během desetiletého období počínajícího dnem přijetí tohoto zákona“.
Navíc diskutovaný předpis vyžaduje zrušení všech takových zákonů, které již státní nebo regionální zákonodárci přijali. Podle amerických médi je toto opatření formulované takovým způsobem, aby blokovalo snahy místních samospráv a státních vlád regulovat kroky soukromých kapitálových společností a dalších pronajímatelů, kteří využívají AI ke zvyšování nájemného.