Podle zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa musí státy Evropské unie (EU) nakupovat více americké ropy a zemního plynu. V opačném případě bude prý nucen zavést cla, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump se úřadu ujme v lednu. Evropská komise v reakci uvedla, že je připravena s nastupujícím prezidentem jednat o prohloubení spolupráce.
Trump hrozí EU „cly se vším všudy“, pokud nezačne z USA odebírat více ropy a plynu
„Řekl jsem Evropské unii, že svůj obrovský deficit vůči Spojeným státům musí vyrovnat rozsáhlým nákupem naší ropy a plynu,“ napsal Trump s odkazem na takzvaný schodek obchodní bilance, který vyjadřuje, že EU vyváží do USA zboží ve větší hodnotě, než z této země dováží zpět do EU.
„Jinak to budou cla se vším všudy,“ dodal nastupující prezident a své prohlášení zakončil třemi vykřičníky.
Brusel v reakci prohlásil, že je připraven s Trumpem jednat o posílení spolupráce v oblasti energetiky. „EU je odhodlána postupně ukončit dovoz energií z Ruska a diverzifikovat zdroje dodávek,“ sdělil agentuře Reuters mluvčí Evropské komise.
Podle údajů statistického úřadu Eurostat v prvním čtvrtletí letošního roku Spojené státy dodávaly sedmačtyřicet procent dováženého zkapalněného zemního plynu do EU a jejich podíl na dovozu ropy dosahoval sedmnácti procent.
Dříve oznámená cla
Trump v letošní kampani sliboval plošná cla ve výši deseti nebo dvaceti procent. V listopadu potom prohlásil, že hned první den ve funkci podepíše nařízení o zavedení 25procentního cla na veškeré zboží z Mexika a Kanady, a k tomu zavede ještě dodatečné desetiprocentní clo na čínské výrobky. EU v listopadovém prohlášení nezmínil, což bylo přijímáno s mírným optimismem.
Loni Spojené státy podle tamního statistického úřadu do EU vyvezly zboží za 496 miliard USD (12 bilionů korun), zatímco zpět dovezly produkty za 725 miliard dolarů (17,5 bilionu korun). Schodek obchodní bilance tak činil 229 miliard USD (5,5 bilionu korun).
Schodkem obchodní bilance, zejména s Čínou, Trump argumentoval už při zavádění různých cel ve svém prvním volebním období. Podle něj USA na takové obchodní výměně tratí. Řada ekonomů nicméně věří, že mezinárodní obchod je prospěšný pro obě strany bez ohledu na to, kdo více vyváží nebo dováží.