Americkou energetiku má vést rozhodný příznivec těžby ropy a plynu Wright

Zastánce těžby fosilních paliv a klimatický skeptik Chris Wright míří do křesla amerického ministra energetiky. Příští prezident USA Donald Trump si jej vybral jako někoho, kdo sdílí jeho odpor k mezinárodní spolupráci v boji proti změnám klimatu a kdo umožní soukromým společnostem masivně navýšit těžbu ropy a zemního plynu.

Wright je zakladatelem a ředitelem Liberty Energy, společnosti se sídlem v Denveru, která se specializuje na frakování (hydraulické štěpení). Jde o způsob těžby ropy a plynu z břidlicových ložisek. Na jedné straně značně nešetrný k životnímu prostředí, na druhé straně pomohl Spojeným státům se po roce 2010 rychle osvobodit od dlouholeté závislosti na ropných šejcích kartelu OPEC (organizace zemí vyvážejících ropu). Výsledkem bylo, že se USA staly největším producentem ropy i zemního plynu.

Trump ve svém prohlášení k nominaci Wrighta napsal: „Chris byl jedním z průkopníků, kteří pomohli nastartovat americkou břidlicovou revoluci, jež podpořila americkou energetickou nezávislost a změnila globální energetické trhy a geopolitiku.“ A dodal, že jako ministr energetiky bude Wright klíčovým lídrem, který bude podporovat inovace, snižovat byrokracii a nastolovat „nový zlatý věk americké prosperity a globálního míru.“

Wright je skeptikem vůči klimatickým změnám, který již dříve prohlásil, že je mu jedno, odkud energie pochází, „pokud je bezpečná, spolehlivá, cenově dostupná a zlepšuje lidské životy,“ napsal server BBC News. Zmínil i jeho loňské video na síti LinkedIn, kde potenciální ministr vyjádřil to, co považuje za velmi důležité: „Neexistuje žádná klimatická krize a nejsme ani uprostřed energetické transformace.“

Agentura ČTK pak doplnila, že Trump se zavázal, že bude zvyšovat produkci fosilních paliv v USA namísto investic do obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná energie. Právě tento cíl mu má Wright prosazovat.

Budoucí ministr, který nemá žádné politické zkušenosti, se ve svých článcích obsáhle věnoval potřebě zvýšit produkci fosilních paliv, aby se lidé vymanili z chudoby, zmínila agentura Reuters. Připomněla, že mezi vedoucími pracovníky v ropném a plynárenském průmyslu vyniká svým svobodomyslným stylem a sám sebe označuje za „technického nerda“. V roce 2019 se postaral o mediální poprask, když se před kamerou napil frakovací kapaliny, aby demonstroval, že není nebezpečná.

Během svého prvního prezidentství Trump zrušil stovky opatření na ochranu životního prostředí a jako první odstoupil od Pařížské dohody o klimatu. Zavázal se také otevřít nové oblasti, jako je arktická divočina, ropným vrtům. Měly by se tak dál snižovat náklady na energii, což je jeden z motorů konkurenceschopnosti USA vůči Evropě i Asii.

„Očekává se, že Wright podpoří Trumpův plán masivně navýšit těžbu ropy a zemního plynu a bude hledat způsoby, jak zvýšit produkci elektřiny, po níž roste poptávka,“ uvedla k tomu ČTK. Nominant bude podle agentury Reuters také zřejmě sdílet s Trumpem odpor ke globální spolupráci v ochraně klimatu. V minulosti označil aktivisty bojující proti klimatickým změnám za alarmisty a snahy demokratů bojovat proti globálnímu oteplování přirovnal ke komunismu sovětského typu.

Ministerstvo energetiky se zabývá americkou energetickou diplomacií, spravuje strategické ropné rezervy, které chce Trump podle svých slov doplnit, a provozuje grantové a úvěrové programy na rozvoj technologií v oblasti energetiky. V gesci má ministerstvo i jadernou bezpečnost. Koordinuje program výroby jaderných zbraní a jaderných reaktorů, nakládání s jaderným odpadem a výzkumné energetické programy. Pokud Wrighta potvrdí Senát, nahradí ve funkci Jennifer Granholmovou, která je zastánkyní elektromobilů a obnovitelných zdrojů energie.