Trojice slovenských stran uzavřela neformální pakt proti vládnímu Smeru

Tři neparlamentní slovenské politické formace, jejichž preference se pohybují v součtu kolem 28 procent, vyloučily před nadcházejícími volbami spolupráci se dvěma ze tří nynějších vládních stran, jakož i s extremisty. K dřívější dohodě koalice Progresívne Slovensko (PS)/Spolu a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v pondělí přistoupila i strana Za ľudí exprezidenta Andreje Kisky. Trojice stran na sebe nebude během kampaně vzájemně útočit. Kiska už dříve neuspěl s iniciativou zaměřenou na vytvoření velké předvolební koalice.

Zmíněné tři formace chtějí po volbách, které se uskuteční 29. února příštího roku, vystřídat u moci stávající koalici v čele s nejsilnější vládní stranou Smer expremiéra Roberta Fica. K tomu by podle sondáží ale potřebovaly dohodu s dalšími třemi stranami, jež se vymezují vůči současné vládě.

„Jsem přesvědčen, že stejně jako v minulosti i nyní Slovensko zabere a dojde ke změně a že Slovensko vrátíme občanům,“ řekl Kiska po podpisu dohody s kolegy z PS/Spolu a KDH. Podle průzkumů je nejpopulárnější z nich koalice PS/Spolu, která vyhrála na Slovensku květnové volby do Evropského parlamentu.

Koalice se zatím nekoná

Kiska opět nastínil možnost vytvoření velké předvolební koalice jako protiváhy stávající vládě a krajně pravicové straně Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (LSNS). Spojenectví by podle něj zabránilo propadu hlasů těch stran, které se v sondážích pohybují kolem pětiprocentní hranice, jejíž překročení je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně.

Vytvoření velké koalice ale předáci několika stran již odmítli. Kandidátní listiny do voleb musejí strany odevzdat nejpozději na začátku prosince.

Zatímco strany Za ľudí a KDH se řadí ke konzervativním, PS prosazuje liberální návrhy včetně zavedení institutu životních partnerství, a to i osob stejného pohlaví. Liberálními postoji se netají ani opoziční strana Sloboda a Solidarita, která rovněž projevila zájem o přistoupení ke zmíněné dohodě o neútočení.

Slovenský expremiér Robert Fico
Zdroj: ČT24

Fico zaútočil na Kisku, spojil ho s představitelem popradského podsvětí

Fico na rozhodnutí zmíněné trojice stran, které odmítly spolupráci se Smerem, reagoval slovními výpady vůči jejich lídrům. Zvláště kritizoval Kisku, s nímž měl spory ještě jako předseda slovenské vlády.

„To, co dnes předvedli představitelé některých opozičních stran, není nic jiného než ochrana před sebedestrukcí,“ tvrdil a zároveň nepřímo nařkl Kisku z vazeb na již zesnulého podnikatele Ondreje Žembu, kterého média označila za šéfa slovenského podsvětí.

Kiska v reakci uvedl, že Fico tradičně využívá konspirační teorie. Připomněl například prezidentskou kampaň z roku 2014, kdy jej Fico označil za scientologa. Kiska tehdy v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu zvítězil. „Nyní (Fico) našel nějakého mafiána, kterého jsem v životě neviděl,“ uvedl Kiska.

Do hry znovu vstupují Harabin a Mečiar

Předvolební kampaň na Slovensku by mohla ovlivnit i případná dohoda LSNS s neúspěšným prezidentským kandidátem a soudcem nejvyššího soudu Štefanem Harabinem na vytvoření společné kandidátky.

Harabin, který v prvním kole březnových prezidentských voleb skončil s více než čtrnácti procenty třetí, ohlásil v říjnu vstup do politiky s vlastní stranou. Šéfa LSNS Mariana Kotlebu ale pozval na jednání o spolupráci. LSNS dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější strany v zemi, popularita Harabinovy strany Vlast dosáhla tří procent.

Ve volbách bude s novou stranou kandidovat také bývalý premiér Vladimír Mečiar, který v politice v posledních letech nepůsobil. Mečiarova někdejší strana ĽS-HZDS v roce 2014 zanikla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 2 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 3 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 8 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 10 hhodinami
Načítání...