Tchaj-wan na svém území našel trosky zřejmě čínského meteorologického balonu

Tchajwanská armáda oznámila, že našla trosky zřejmě spadlého meteorologického balonu, jenž pocházel pravděpodobně z Číny. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se zbytky balonu našly na odlehlém a strategickém ostrově poblíž čínského pobřeží. Americká armáda pak v pátek dokončila vytahování většiny zbytků jiného – už dříve sestřeleného – čínského balonu, považovaného za špionážní, z Atlantského oceánu. Převezla je pak do laboratoře Federálního úřadu pro vyšetřování ve Virginii k analýze.

Tchajwanské ozbrojené síly ve čtvrtek na jednom z ostrovů odlehlého souostroví Ma-cu, které spadá pod kontrolu Tchaj-wanu, zpozorovaly neznámý objekt padající z nebe a poté na místní střelnici našly zbytky balonu, napsal Reuters.

Souostroví Ma-cu červeně, Tchaj-wan žlutě, pevninská Čína šedě
Zdroj: Wikimedia Commons

„Předběžné vyšetřování určilo, že zbytky pocházely z meteorologického přístroje, které úřady sebraly k dalšímu zhodnocení,“ sdělila armáda. Tchajwanské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že v okolí země nezaznamenalo žádné sledovací balony z Číny.

Balon nad USA byl podle Washingtonu špionážní

Informace přišla v době sporu mezi Čínou a Spojenými státy kvůli čínskému balonu, který letectvo USA sestřelilo na začátku února nad Atlantikem. Washington tvrdí, že byl vybaven špionážní technikou. Čínští představitelé reagovali prohlášením, že balon nad USA nebyl špionážní, nýbrž meteorologický, a obvinili naopak USA z vypouštění špionážních balonů do čínského vzdušného prostoru. To popřel Bílý dům.

Americká armáda v pátek dokončila vytahování většiny zbytků sestřeleného čínského balonu z Atlantského oceánu a převezla je do laboratoře Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ve Virginii k analýze. Podle agentury Reuters to oznámilo americké severní armádní velitelství.

Americká stíhačka balon sestřelila 4. února poté, co přeletěl napříč Spojenými státy. Podle Bílého domu se jednalo o špionážní stroj „velký asi jako čtyři autobusy“, který byl vybavený sledovací a vysílací technikou. Balon ve vzdušném prostoru USA přeletěl nad citlivými vojenskými objekty.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtečním projevu uvedl, že nařídil sestřelení objektu až nad oceánem právě kvůli jeho velikosti. Jeho trosky by podle prezidenta při pádu na pevninu mohly někoho zranit. Biden také zopakoval, že Čína podle USA provozuje vojenský program zaměřený na špionáž prostřednictvím vysoko letících balonů. Americká armáda podle médií inkriminovaný balon sledovala už od chvíle jeho vzletu z čínské vojenské základny na tropickém ostrově Chaj-nan v lednu.

Nejasnosti kolem sestřelení

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby na páteční tiskové konferenci řekl, že „čínský špionážní balon představoval skutečnou a hmatatelnou hrozbu pro Spojené státy“, neodpověděl však jednoznačně na novinářský dotaz, proč americká armáda nesestřelila balon nad mořem u západních břehů, ještě než měl možnost nad USA přeletět.

Dalším argumentem kritiků jednání americké administrativy je, že armáda drahými raketami sestřelila tři další zatím neidentifikované objekty nad Severní Amerikou, o kterých později Biden řekl, že „jejich účel patrně byl rekreační nebo vědecký“, ale čínský špionážní balon nechala přeletět nad celým územím země.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Tchaj-pej si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchajwanského území, podotkl Reuters.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pokud chce žít Evropa v bezpečí, musí dávat více na obranu, míní Pojar

Evropa musí dávat víc peněz na svou obranu, pokud chce uchovat transatlantickou vazbu a žít v příštích desetiletích v bezpečí, řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na čtvrteční konferenci Bezpečná budoucnost pořádané premiérem Petrem Fialou (ODS). Řečníci se během projevů i následné diskuze věnovali různým bezpečnostním aspektům, včetně evropské spolupráce či ruské války na Ukrajině.
před 4 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 5 mminutami

Části USA decimují tornáda, hrozí historické srážky

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně čtyř lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 8 mminutami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
před 10 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 19 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 19 mminutami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 33 mminutami

Podoba mírových vojsk na Ukrajinu zatím jasná není, říká francouzský velvyslanec

Jakou podobu by měla mít vyslaná mírová vojska na Ukrajinu zatím jasné není, uvedl francouzský velvyslanec v Česku Stéphane Crouzat. V pořadu Události, komentáře připomněl, že stále není vyjednané ani příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, které podle něj „nereaguje na požadavky ze strany světa“. Proto je nutné zajistit, aby se napadená země mohla bránit zejména v krátkodobějším horizontu, míní Crouzat. Francie oznámila dvě miliardy eur (téměř padesát miliard korun) další pomoci pro Ukrajinu, dodal s tím, že do země je dodáváno vojenské vybavení, ale Francie cvičí také například ukrajinské vojáky.
před 40 mminutami
Načítání...