„Studentům se to podaří, určitě.“ Srbskem dále hřmí protesty

8 minut
Horizont ČT24: Protivládní protesty v Srbsku
Zdroj: ČT24

Srbsko má za sebou další velké protesty proti vedení země, které se z Bělehradu přesunuly do města Novi Sad, kde došlo k neštěstí, které masivní demonstrace spustilo. V listopadu 2024 se tam zřítila část čerstvě renovované nádražní haly a zahynulo patnáct lidí. Tři měsíce stará tragédie podle protestujících odráží dění v zemi, kterému už jedenáctým rokem dominuje současný prezident Aleksandar Vučić.

Asi pětistovka taxikářů z Bělehradu a jeho okolí vyrazila v neděli ráno za studenty do Nového Sadu. Hlavní iniciátory současných protestů proti vedení země se řidiči rozhodli odvézt zpět domů zdarma. „Je to spontánní akce. Jsou to naše děti, naši studenti. Jedeme si pro ně,“ prohlásil bělehradský taxikář a organizátor akce Sava Jovanović.

Osmdesát kilometrů dlouhou trasu mezi hlavním městem a Novým Sadem ušli bělehradští studenti za dva dny. Na cestě je chránily traktory, aby na mladé lidi nikdo nezaútočil, jak se v minulosti už několikrát stalo. Naposledy k tomu došlo v pátek.

Na studenty čekaly v ulicích města tisíce lidí. Na vlakovém nádraží uctili minutou ticha patnáct mrtvých – včetně šestileté dívky. „Doufám, že se vyrovnáme se vším, co nás potkalo, že budeme žít v lepší a spořádanější zemi, jakou si zasloužíme,“ věří student Luka Brozić.

Po třech měsících protestů pak demonstranti symbolicky zablokovali tři hlavní mosty přes Dunaj. Na jednom z nich protestovali čtyřiadvacet hodin. Teploty během noci spadly ke dvěma stupňům. Nepříznivé podmínky ještě podtrhla vysoká vlhkost.

„My jsme zatím ničeho nedosáhli, my starší jsme zatím vždycky selhali. Studentům se to ale podaří. Určitě!“ řekla univerzitní profesorka Jelena Djordjević.

Demonstrace už sledují i státní média

Podle kritiků stojí za neštěstím na nádraží v Novém Sadu dlouhodobá korupce v zemi a nekompetentnost úřadů. Z nich viní prezidenta Vučiče, který je u moci jedenáct let. Obviňují ho z autokratického způsobu vlády a blízké spolupráce s Ruskem a Čínou.

Hlava státu vyzývá k dialogu, mluví o předčasných volbách. A naznačuje vměšování ze zahraničí. „Nepotřebujeme vládu vnucenou zvenčí, vládu vnucenou bez voleb, bez vůle lidu,“ prohlašuje Vučić.

„Myslím, že protestující velmi dobře chápou realitu současného Srbska – Vučićova Srbska,“ řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Čermák. Podle něj je Vučić dominantní postavou a středobodem politické struktury, kterou dvanáct let budoval.

Vučič se pokusí vrátit střet s demonstranty do politiky, kde může těžit z toho, že politická opozice je rozdrobená a slabá, míní Čermák. Pokud půjde Srbsko k předčasným volbám, tak nejspíš prezident opět vyhraje, dodává.

Podle zahraničních pozorovatelů byly víkendové demonstrace v Novém Sadu nejrozsáhlejší od masových protestů proti Slobodanu Miloševičovi před čtvrt stoletím. Změnil se i přístup státních médií, loajálních Vučičovi. Dosud většinu podobných akcí ignorovala. Demonstrace v druhém největším městě Srbska ale o víkendu zařadila mezi hlavní zprávy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud dočasně obnovil ve čtvrtek cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června a Trumpově administrativě do 9. června.
02:26AktualizovánoPrávě teď

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 23 mminutami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 28 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 57 mminutami

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 2 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...